Reklama

Niedziela Częstochowska

Tylu ludzi nie zna Chrystusa

Niedziela częstochowska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

misje

Archiwum ks. Jacka Garncarka

Ks. Dariusz Chałupczyński, obecnie misjonarz na Kubie, przez 10 lat posługiwał w Kamerunie

Ks. Dariusz Chałupczyński, obecnie misjonarz na Kubie, przez 10 lat posługiwał w Kamerunie

Na świecie żyje ok. 7 mld ludzi. Z tego prawie 5 mld nigdy nie słyszało o Jezusie. Właśnie dlatego my, którzy znamy Chrystusa, nie możemy być spokojni.

Reklama

Papież Franciszek przypomina, że „działalność misyjna Kościoła nie jest dodatkiem, ale pierwszą i najważniejszą posługą w Kościele”. Natomiast św. Jan Paweł II, formułując działalność misyjną Kościoła w Polsce, mówił, że „sprawa działalności misyjnej jest najważniejszym i najświętszym zadaniem Kościoła” (II Polski Synod Plenarny nr 58). Chcąc lepiej wypełniać mandat misyjny Chrystusa i poprawić widoczny obraz zaangażowania wiernych w Polsce w Dzieła Misyjne Kościoła, biskupi polscy drugą niedzielę Wielkiego Postu uczynili Niedzielą „Ad gentes”. Obchodzona jest ona jako Dzień Postu, Modlitwy i Solidarności z misjonarzami. Tegoroczne hasło: „Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego” przypomina, że wszyscy na mocy chrztu świętego jesteśmy odpowiedzialni za dzieło misyjne Kościoła. Dokonuje się to dzięki działaniu Ducha Świętego, który wzbudza powołania misyjne.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w 97 krajach świata pracuje 2040 polskich misjonarzy. 999 z nich to zakonnicy – łącznie ojcowie i bracia. Wśród misjonarzy jest też 672 siostry zakonne, 317 kapłanów diecezjalnych, tzw. fideidonistów (od tytułu encykliki Piusa XII z 1957 r. „Fidei donum”, wzywającej do udziału w misjach także księży diecezjalnych), oraz 52 osoby świeckie. Zadania zbliżone do misji w sensie ścisłym wykonuje też ok. 1250 polskich księży, zakonników, zakonnic i świeckich na Wschodzie. Z naszej diecezji na misjach pracuje 11 księży diecezjalnych, 18 sióstr zakonnych, 19 braci i ojców zakonnych, 2 osoby świeckie i jedna wolontariuszka A jakie jest zadanie nas wszystkich ochrzczonych? Pomoc tym, którzy w naszym imieniu zostali posłani aż na krańce świata. Nas Duch Święty pobudza do zaangażowania na rzecz misji poprzez modlitwę i ofiarę. Druga niedziela Wielkiego Postu to jałmużna, jaką wierni Kościoła katolickiego przekazują na cele misyjne.

Z okazji wielkiego święta misji w Kościele w Polsce w imieniu Dzieła Pomocy „Ad Gentes” oraz wszystkich naszych misjonarzy i misjonarek serdecznie dziękuję za duchowe i finansowe wsparcie dzieł, jakie polscy misjonarze prowadzą na misjach. Posługując wśród najuboższych i najsłabszych, bez rozgłosu i hałaśliwych reklam, misjonarze budzą wiarę i nadzieję w sercach i pozwalają dotykać czułej i delikatnej miłości Boga. Dziękuję wszystkim za otwarte serce i hojną dłoń, za konkretne wsparcie naszych misjonarzy w tym codziennym świadectwie chrześcijańskiej solidarności i pomocy.

Ks. Jacek Gancarek, kierownik Referatu Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Makulatura na misje

Trwa diecezjalna zbiórka makulatury, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy studni w krajach misyjnych, m.in. w Czadzie

W akcję mogą włączyć się nie tylko parafie diecezji rzeszowskiej, ale również szkoły, instytucje, zakłady pracy, organizacje, a także osoby indywidualne. Do zbiórki przeznaczone są specjalne kontenery. Po wcześniejszym zgłoszeniu taki kontener trafia w wyznaczone miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję