Reklama

Niedziela Częstochowska

Razem dla Jezusa

Nieczęsto się zdarza, żeby dwa najpopularniejsze w Polsce ruchy młodzieżowe spotkały się w jednym czasie na Jasnej Górze. Na najważniejszych dla nich corocznych spotkaniach. W tym roku w okresie 23-25 lutego. To dobra okazja, żeby zobaczyć, jak obie organizacje działają w naszej archidiecezji. Po więcej informacji odsyłamy do „Niedzieli Młodych” na strony 52-53

Niedziela częstochowska 8/2018, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

Archiwum Ruchu Światło-Życie

Młodzi z Ruchu Światło-Życie z ks. Adamem Polakiem

Młodzi z Ruchu Światło-Życie z ks. Adamem Polakiem

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. To dobry sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu Kościołowi i Ojczyźnie”.

Diecezjalny asystent KSM Archidiecezji Częstochowskiej – ks. Andrzej Witek

Reklama

Jakie działania podejmuje KSM w naszej diecezji?

Ks. Andrzej Witek: – Numerem jeden naszych działań jest modlitwa i relacja z Panem Bogiem, a z niej rodzą się różnorodne inicjatywy, które pozwalają rozwijać się KSM-owiczom jako obywatelom w naszym państwie. W związku z tym zrealizowaliśmy 6 projektów z Urzędem Miasta w Zawierciu. Do naszych szerszych akcji dołączają nie tylko KSM-owiecze z całej Polski, ale też ludzie z zagranicy. Z ostatniego czasu warto wspomnieć o następujących:
Rekolekcje na nartach;
Koronka Hard Challenge – zimowa akcja: pobudka o 3 w nocy, by modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia w nadsyłanych intencjach;
Aquam Panem Challenge – wielkopostna sztafeta postna o chlebie i wodzie w intencji prześladowanych chrześcijan;
Fight for faith (walka o wiarę) – codzienna modlitwa różańcowa ofiarowywana za wątpiących w wierze i niewierzących;
Duchowa adopcja dziecka– zobowiązanie do opłat na utrzymanie i edukację Apedina Len Josue z Kamerunu przez kolejne 4 lata.

Krajowa Rada KSM, 23-25 lutego 2018

– Każdego roku odbywa się w innej diecezji, tym razem – w częstochowskiej. Przez trzy dni jej członkowie w Hucisku k. Zawiercia zastanawiać się będą nad najważniejszymi zadaniami Stowarzyszenia, wybiorą także nowy skład Rady.

Zawierzenie ogólnopolskiego KSM Matce Bożej Częstochowskiej – Jasna Góra, 24 lutego 2018

– To bardzo ważne wydarzenie dla całego KSM-u, drugie zawierzenie w historii jego istnienia. W Częstochowie spotykają się przedstawiciele wszystkich oddziałów KSM w Polsce. To takie pospolite ruszenie.

Reklama

Gdzie Was szukać?

– W naszej diecezji są 22 zarejestrowane oddziały, które obejmują praktycznie całą diecezję – od Częstochowy, przez Zawiercie i Radomsko, aż po Wieluń. Najprościej KSM można znaleźć, wchodząc na stronę internetową: ksm-czestochowa.pl . To pokazuje, gdzie KSM działa, ale to nie ogranicza, bo możemy założyć nowy oddział. Pomagamy, pokazujemy, jak go stworzyć, tłumaczymy, na czym wszystko polega. A pierwszy kontakt – to zarząd diecezjalny.

Więcej na: www.ksm-czestochowa.pl

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie jest ruchem eklezjalnym, skupia ludzi w różnym wieku, od dzieci po dojrzałe osoby. Oaza osób dorosłych to nowość, wielu jest zainteresowanych, by czerpać z ruchu i formować się w zgodzie z charyzmatem oazy.

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej – ks. Adam Polak

Jakie działania podejmuje Ruch Światło-Życie w naszej archidiecezji?

Ks. Adam Polak: – Prowadzimy systematyczną formację uczestników ruchu w parafiach, w małych grupach, wspólnotach, Oazę Dzieci Bożych, Oazę Nowej Drogi – dla gimnazjalistów, Oazę Nowego Życia przeznaczoną dla młodzieży szkół średnich i studentów po Oazę Rodzin. To nasze pierwsze zadanie. Drugie zadanie to ewangelizacja, prowadzenie rekolekcji ewangelizacyjnych dla dzieci, młodzieży młodszej i starszej, rodzin, małżeństw. Poszczególne diakonie podejmują multum działań i posługi na rzecz diecezji o charakterze modlitewnym, ewangelizacyjnym, liturgicznym, prowadzimy rekolekcje. Jesteśmy świeżo po feriach zimowych, gdzie mieliśmy bardzo bogatą ofertę dla dużych i małych. Przeżywamy i zapraszamy do udziały w Triduum Paschalnym w formie rekolekcji.

Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. Czym jest, jakie jest jej zadanie?


– Od lat 80. kongregacje odbywają się w Częstochowie. W czasie jednej takiej kongregacji w 1987 r. przyszła do nas wiadomość o śmierci ks. Blachnickiego.
Zadaniem kongregacji jest przedstawienie programu pracy rocznej ruchu na kolejny rok. Kongregacja to czas, kiedy animatorzy, moderatorzy zapoznają się z programem, jest to czas doświadczania jedności, rozpalenie na nowo charyzmatu, poznania czy przypomnienia sobie historii i tych wydarzeń, które aktualnie mają miejsce. Ważna dla nas jest obecność biskupów, którzy często związani są z ruchem. Obecni są pośród nas bp Krzysztof Włodarczyk, bp Adam Wodarczyk, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.

Reklama

Gdzie Was szukać?

W przestrzeni medialnej na stronie internetowej: cz.oaza.pl. W przestrzeni geograficznej jesteśmy w Centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Dobrzyńskiej 112-114, tu odbywają się różne spotkania, rekolekcje, wydarzenia diecezjalne. Tak naprawdę jesteśmy prawie w każdej parafii, np. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego są wszystkie grupy, więc w każdym wieku można się odnaleźć. W niektórych parafiach działają tylko niektóre grupy, np. Oaza Rodzin albo Dzieci Bożych itp.

Wspólne działania KSM-u z Ruchem Światło-Życie:


Bal sylwestrowy,
Obchody 40-lecia śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie,
Prowadzenie przez animatorów oazy spotkań w grupach dla KSM-u,
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016, wspólny projekt z innymi ruchami naszej archidiecezji: Kana Młodych, czyli formacja liderów młodych.
„Jestem Ponad, Kocham Pomimo” – akcja zainicjowana przez KSM, która swym zasięgiem ma objąć nie tylko współpracę z Ruchem Światło-Życie, ale dotknąć wszystkich wspólnot z naszej archidiecezji. Pomimo różnych charyzmatów, sposobów posługi, rodzajów modlitwy chcemy pokazać naszą jedność w dziele ewangelizacji. Choć każdy z nas jest inny, jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Możemy wyrazić to, kupując bransoletkę „Jestem Ponad, Kocham Pomimo”, której koszt wynosi tylko 5 zł (+ koszty przesyłki). Całkowity dochód przeznaczony dla prześladowanych chrześcijan w Aleppo. W ten sposób jeszcze bardziej pokażemy jedność całego Kościoła katolickiego.

Więcej na www.cz.oaza.pl

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół – towarzysz młodych

Młodzi ludzie to nie tylko przyszłość, ale Boże TERAZ Kościoła. Aby tak było, trzeba stawać się ich towarzyszem.

Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze Słownika języka polskiego, „towarzysz” to „kolega”, „kompan”. „Towarzyszyć” oznacza „asystować”, „występować jednocześnie, razem z czymś”. Można więc postawić pytanie: czy Kościół jest dziś towarzyszem młodych ludzi? Kościół jako wspólnota wiernych, ale również jako instytucja, która dysponuje odpowiednim zapleczem, np. parafialnym, gdzie dorastający człowiek może kształtować swoje życie i podejmować decyzje, które zaowocują dobrem w przyszłości – zarówno dla niego, jak i innych. Co Kościół może mu zaoferować?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję