Reklama

Niedziela Małopolska

Więźniów pocieszać

Spotkanie z człowiekiem

To przede wszystkim spotkanie z więźniem, który przeżywa wielką tragedię. Wśród skazanych są osoby wierzące, dlatego powinno się im stworzyć możliwość uczestniczenia w praktykach religijnych, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas. Na tę duchową pomoc otwierają się także osoby niewierzące – tak o posłudze duszpasterskiej dla osadzonych mówi ks. Antoni Stachura CM, który od 22 lat pełni funkcję kapelana więziennego w Areszcie Śledczym w Krakowie przy ul. Montelupich

Niedziela małopolska 8/2018, str. VI

[ TEMATY ]

więzienie

Barbara Gajda-Kocjan

Ks. Antoni Stachura CM przed bramą Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich w Krakowie

Ks. Antoni Stachura CM przed bramą Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich
w Krakowie

Aby sprostać temu zadaniu, konieczne było stworzenie odpowiednich warunków do organizowania nabożeństw i innych spotkań o charakterze religijnym. Już w latach 80. XX wieku Zgromadzenie Księży Misjonarzy, które wówczas pełniło posługę duszpasterską w Areszcie Śledczym na Montelupich, zwróciło się do dyrekcji z prośbą o wyznaczenie miejsca odpowiedniego na kaplicę. Tak też się stało.

W 1997 r. kaplica została poświęcona przez kard. Franciszka Macharskiego. Z okazji wizyty papieża Franciszka w Krakowie miejsce modlitwy odnowiono, a na ścianie pojawiło się hasło ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Można tam także dostrzec wizerunek Matki Bożej Odporyszowskiej oraz św. Jana Pawła II z pamiętnymi słowami, które wypowiedział podczas spotkania z więźniami w Płocku: „Jesteście skazani, ale nie potępieni”.

Reklama

Kaplica więzienna pw. Miłosierdzia Bożego bogata jest również w relikwie dwóch wielkich orędowników tej szczególnej łaski: św. Siostry Faustyny oraz św. Jana Pawła II. – Miejsce to ułatwia skupienie oraz wyciszenie. Codziennie odmawiana jest tu Koronka do Bożego Miłosierdzia. Sprawowane są sakramenty święte z udziałem osadzonych, którzy bardzo cenią sobie możliwość uczestnictwa w nabożeństwach – podkreśla kapelan więzienny krakowskiego Aresztu Śledczego.

Wnosi nadzieję

Ks. Antoni z osadzonymi spotyka się w grupach spacerowych, izolacyjnych lub indywidualnie. – Podczas dotychczasowej posługi nie spotkała mnie żadna przykrość z ich strony – opowiada duchowny. W duszpasterstwie więziennym pomagają mu różni wolontariusze: księża, klerycy, siostry zakonne, grupy kościelne, oazowe, modlitewne, akademickie i inne. Przez radiowęzeł osadzeni mają możliwość uczestniczenia w prowadzonych przez grupy katechezach czy też w innych akcjach duszpasterskich na terenie Aresztu Śledczego.

– Przy tej okazji chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Dyrekcji i służbie więziennej tutejszego aresztu za wielką życzliwość i pomoc w wypełnianiu działań duszpasterskich – zaznacza ks. Antoni. Posługa kapłana dla przebywających w areszcie to przepowiadanie Słowa Bożego, sprawowanie liturgii oraz dawanie świadectwa życia. W nabożeństwach duszpasterz często nawiązuje do podobnych spotkań modlitewnych sprawowanych w parafiach osadzonych, aby duchowo mogli oni połączyć się ze swoimi rodzinami. Ponadto mają one obudzić w nich tęsknotę za powrotem do swojej wspólnoty parafialnej.

Reklama

Posługa kapelana więziennego to również urozmaicenie osadzonym pobytu w Areszcie Śledczym oraz zmiana tematyki ich rozmów. Ewangelia przekazywana jest w różny sposób: podczas Mszy św., w czasie nabożeństw oraz rekolekcji, które organizowane są przy okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych.

...i optymizm

– W więzieniu potrzeba głoszenia takich rekolekcji jest bardzo duża i ma szczególne znaczenie, aby zrozumieć Miłość Bożą, że i tego więźnia kocha Pan Bóg, więc nie jest on sam. „To tutaj w więzieniu zrozumiałem, że Pan Bóg cieszy się z każdej zagubionej owcy” – mówił jeden z uczestników rekolekcji. Dużą rolę w działalności duszpasterskiej dla osadzonych odgrywa także prasa religijna. Ta różnorodna posługa powoduje otwarcie się osadzonych i zainteresowanie życiem religijnym. Wnosi w ich szare i monotonne życie nadzieję i optymizm – uzupełnia ks. Antoni. Dodaje, że kilkunastu księży przynajmniej dwa razy do roku udziela osadzonym sakramentu pokuty.

– Większość szuka Boga, wierzy w Boga, czasem prosi o modlitwę, różaniec, medalik, książeczkę, Pismo Święte, czasopismo religijne – wymienia ks. Antoni. Podkreśla, że po ponad 20 latach posługi w Areszcie Śledczym zauważył, iż osadzeni potrzebują, aby uświadomić ich o wielkiej miłości Boga. Nie ma powodów, by odwracać się od Boga, gdy się jest grzesznikiem, złodziejem, zbrodniarzem, bo Bóg nie jest mścicielem grzechu ani rozgniewanym sędzią. Chrystus bowiem przyszedł, aby wszystkich zbawić i każdemu okazuje swoje miłosierdzie!

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymka funkcjonariuszy w 100-lecie Służby Więziennej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

więzienie

więziennictwo

BPJG /jasnagora.com

W jubileuszowym roku 100–lecia polskiego więziennictwa na Jasnej Górze odbyła się tegoroczna pielgrzymka służb penitencjarnych. Po raz pierwszy uczestniczyli w niej przedstawiciele więziennictwa z Ukrainy z o. Konstantynem Pantelejem, naczelnym kapelanem dla grekokatolików.

- Jesteśmy służbą z tradycjami – podkreślił gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej w Polsce. Wskazał na wysoki poziom bezpieczeństwa w kraju. - Spotykam się z szefami różnych służb i wiem, że u nas jest bezpiecznie. My nie mamy osób, które zagrażają porządkowi, tak jak jest to chociażby w krajach Europy Zachodniej. Mówiąc wprost, u nas nie ma w więzieniach terrorystów i w naszym kraju również jest bezpiecznie. Tego zazdrości nam cała Europa – zauważył gen. Kitliński.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję