Reklama

Niedziela Świdnicka

Chorzy narzędziem w rękach Boga

Niedziela świdnicka 8/2018, str. III

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Adrian Ziątek

Sakrament namaszczenia chorych

Sakrament namaszczenia chorych

Ponad 25 lat temu papież Jan Paweł II ustanowił w Kościele Światowy Dzień Chorego. Wspomniane święto obchodzone jest corocznie 11 lutego, w dzień wspomnienia liturgicznego objawienia Matki Bożej w Lourdes. Wydaje się być nieprzypadkowy fakt, że święto chorych ustanowiono w dzień poświęcony Matce Bożej. To właśnie Jej często przypisujemy tytuł „Uzdrowienia chorych”. Maryja stojąc pod krzyżem, a później tuląc do swojego serca martwe ciało swojego Syna, musiała zmierzyć się z niezwykłym cierpieniem. Ból męki Chrystusa dotykał w takim samym stopniu Maryję. Ona towarzysząc w agonii swojemu Synowi, jednoczyła się w cierpieniu, jakie znosił dla zbawienia wszystkich ludzi. Papież Jan Paweł II podczas jednej ze swoich audiencji zwrócił się do słuchaczy słowami: „Podobnie jak Maryja, każdy z nas może i powinien jednoczyć się z cierpiącym Jezusem, żeby przez własne cierpienie mieć czynny udział w zbawieniu świata”.

Celebracja święta wprowadzonego przez Papieża z Polski odbywa się nieprzerwanie od 26 lat w Kościele na całym świecie. W diecezji świdnickiej główne uroczystości Światowego Dnia Chorych odbyły się w świdnickiej katedrze. Uroczysta Msza św. w intencji wszystkich chorych i starszych pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca została odprawiona o godz. 13. Podczas Mszy św. udzielono wszystkim zgromadzonym chorym i starszym sakramentu namaszczenia chorych. Również w wielu parafiach naszej diecezji sakrament namaszczenia chorych był udzielany podczas wybranych niedzielnych Mszy św. Przypadająca w tym roku niedziela, w której obchodzono Światowy Dzień Chorego, była dla wielu osób cierpiących i starszych okazją do przyjęcia sakramentu namaszczenia.

Reklama

Wspomniane już wcześniej słowa Papieża zachęcają nas, aby swoje cierpienie fizyczne, wynikające z różnych chorób, podeszłego wieku, ofiarować właśnie w intencji zbawienia wszystkich ludzi, tak, jak czynił to Chrystus. Niewątpliwie ofiarowanie naszego cierpienia w intencji grzeszników może przyczynić się do ich nawrócenia. Być może tak jak Pan Bóg otworzył bramy nieba dla wielu grzeszników, dzięki zbawiennej śmierci swojego Syna, która stała się ofiarą przebłagalną za ich grzechy, tak też nasze cierpienie fizyczne może stać się właśnie podobną ofiarą. Ktoś powie, że jego cierpienie niczym nie równa się z cierpieniem Chrystusa, który umarł na krzyżu. W swojej skromności być może nie odważymy się ofiarować swojego cierpienia, chorób w intencji zbawienia całego świata. Może warto, aby nasze trudy i bóle ofiarować za swoich najbliższych. Mogą to być dzieci czy wnuki, którym do kościoła nie po drodze. Znajomi, którzy od lat nie przystępują do sakramentów, a być może kapłani, których znamy, a którzy często z posługą sakramentalną służą chorym i cierpiącym. O modlitwę i ofiarowanie swoich cierpień za kapłanów prosił wszystkich chorych papież Benedykt XVI w jednym ze swoich tekstów: „Zwracam się w końcu do was, drodzy chorzy, i proszę was, byście się modlili i ofiarowywali wasze cierpienia za kapłanów, aby oni dochowywali wierności swemu powołaniu, a ich posługa była bogata w owoce duchowe, z korzyścią dla całego Kościoła”.

Swoje cierpienie można ofiarować również za swoich bliskich zmarłych, którym ta ofiara może wyjednać łaskę życia wiecznego. A może cierpienia wynikłe z podeszłego wieku są łaską daną nam od Pana Boga, abyśmy mogli odpokutować grzechy, które popełniliśmy w młodości?

Pan Bóg przed każdym chorym stawia wielkie zadanie. Na wzór swojego Syna Jezusa Chrystusa dopuszcza do życia człowieka choroby i cierpienia, aby móc dokonać niekiedy wielkich dzieł i łask.

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Choroba i cierpienie

Niedziela legnicka 6/2020, str. I

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

cierpienie

Lourdes

chorzy

Światowy Dzień Chorego

Jerzy Jankowski

Chorzy biorący udział w jednej z procesji w Lourdes

Chorzy biorący udział w jednej z procesji w Lourdes

Choroba i cierpienie są sobie bliskie. Chorobą zajmują się nauki medyczne, natomiast cierpienie jest tajemnicą, niedającą się objąć tylko lekarskim rozpoznaniem.

Cierpienie jest nie tylko odczuwaniem bólu, ale czymś bardziej rozleglejszym, zróżnicowanym i wielopłaszczyznowym, bowiem „cierpienie jest czymś bardziej jeszcze podstawowym od choroby, bardziej wielorakim, a zarazem głębiej osadzonym w całym człowieczeństwie” (Jan Paweł II Salvifici Doloris, 5). Fizyczna forma cierpienia jest wspólnym światem przeżyć wielkich i małych, biednych i bogatych, wierzących i niewierzących i jest nieodłącznym atrybutem życia oraz zjawiskiem powszechnym.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję