Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskimi śladami w Izraelu

Wiele obiecywali sobie po tej podróży uczestnicy pielgrzymki weteranów i polskich Sprawiedliwych do Izraela. Głównym jej celem było uczczenie trzech rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75-lecia powstania 2. Korpusu Polskiego, a także 65-lecia powstania Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Część z weteranów i Sprawiedliwych po raz pierwszy mogło się udać śladami polskich żołnierzy w Ziemi Świętej i zobaczyć tabliczki oraz drzewa upamiętniające Polaków ratujących Żydów. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – organizatora pielgrzymki zwraca uwagę na jeszcze jeden jej cel: wizyta, która odbyła się w czasie napiętej sytuacji w relacjach polsko-żydowskich, miała pokazać, że Polsce zależy na dialogu z Izraelem.

Reklama

Uczestnicy pielgrzymki złożyli hołd Armii Polskiej na Wschodzie w Tyberiadzie, przy monumencie obrazującym dzieje Polski, ufundowanym w 1945 r. przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. W Ramli uroczystości odbyły się przy polskiej kwaterze cmentarza wojennego, na której znajduje się prawie 300 polskich grobów żołnierskich z lat 1940-47. W Jerozolimie weterani odwiedzili trzecią stację Via Dolorosa – Drogi Krzyżowej, gdzie wystrój kaplicy ufundowali żołnierze gen. Andersa, a także złożyli kwiaty w Izbie Pamięci Instytutu Yad Vashem oraz na Wzgórzu Herzla przed pomnikiem żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli w Wojsku Polskim w II wojnie światowej, a także na grobie premiera Izraela Menachema Begina, żołnierza 2. Korpusu Polskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

***

18 lat za niewinność

Jak się okazuje, można w Polsce spędzić 18 lat w więzieniu za niewinność. Okoliczności skazania Tomasza Komendy w 2004 r. na 25 lat więzienia za zgwałcenie i zabójstwo nastolatki wprost sugerują, że wyrok był naciągany, wydany na „społeczne” zamówienie. – Doszło do poważnych błędów w śledztwie, zwłaszcza na polu gromadzenia materiału dowodowego. Nie wiem, gdzie sędziowie mieli głowy, nie słuchali, nie czytali tych akt? Po prostu niesamowite – ocenia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W tamtym śledztwie nic „się nie kleiło”, niemniej wyrok zapadł i kolejne sądy nie miały wątpliwości co do winy Komendy. Gdy w 2010 r. jeden z prokuratorów podał w wątpliwość słuszność skazania, nikt nie chciał go słuchać. Dopiero w ubiegłym roku w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. W marcu br. niewinnie skazany Tomasz Komenda mógł opuścić więzienie, a jego matka mogła powiedzieć, że jest „najszczęśliwsza na świecie”.

wd

***

Kto pilnował Żydów

Reklama

Spore było zdziwienie uczestników narodowej pielgrzymki weteranów i Sprawiedliwych do Izraela, gdy zobaczyli fałszywą informację w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Napis pod znajdującym się tam zdjęciem, przedstawiającym bramę łódzkiego getta, głosi, że była strzeżona „przez niemieckich żołnierzy i polską policję”. – Bram strzegli Niemcy i żydowska służba porządkowa. Polskiej policji nie było. Takie przekłamania psują relacje Polaków z Żydami – mówi Bogdan Michalski, były żołnierz Armii Krajowej, pochodzący z Łodzi. Jak podkreśla, już interweniował w tej sprawie w Yad Vashem, ale bezskutecznie. Teraz, według zapowiedzi Jana Dziedziczaka, wiceministra spraw zagranicznych, ma interweniować Ambasada Polska w Izraelu.

jk

***

Wnioski o odszkodowania

Mieszkańcy poszkodowani w wyniku złodziejskiej reprywatyzacji mogą już składać wnioski o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Dotyczy to warszawskich nieruchomości, w stosunku do których komisja weryfikacyjna już wydała decyzje i są one ostateczne. Świadczenia będą wypłacane ze środków m.st. Warszawy, ale też z tych – jak zaznacza Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, szef komisji – które zostały zabezpieczone w ramach postępowania egzekucyjnego, które prowadzi komisja. Jaki zachęca do dobrego udokumentowania składania wniosków, wskazania dowodów na krzywdę, na podniesione czynsze, na ewentualne szykanowanie. – Wszystkie te elementy będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wysokości odszkodowań.

wd

***

Seria Stocha

Seria sukcesów Kamila Stocha trwa. W tym sezonie sięgnął już po złoty medal olimpijski indywidualnie i brązowy w drużynie, a na MŚ w lotach – po srebrny i brązowy drużynowo. Wygrał też Turniej Czterech Skoczni i Willingen Five. Teraz do tych sukcesów dołożył zwycięstwo w turnieju Raw Air w Norwegii, a także zapewnił sobie wygraną w Pucharze Świata, tydzień przed końcem cyklu zawodów. To już drugie zwycięstwo Stocha w tej arcytrudnej rywalizacji i z pewnością nie ostatnie. Adam Małysz PŚ wygrał cztery razy.

wd

***

Prezydent z rewizytą w Przeciszowie

Kard. Dziwisz ochrzcił szesnaste dziecko rodziny Nelców

Reklama

Zuzannę Marię – szesnaste dziecko w rodzinie Nelców z Przeciszowa – 17 marca br. ochrzcił kard. Stanisław Dziwisz. W kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela w małopolskim Przeciszowie obecni byli rodzice i rodzina ochrzczonej dziewczynki, a także prezydent RP Andrzej Duda i wicepremier Beata Szydło.

W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że obecność głowy państwa na uroczystości rodziny Nelców, w której wychowuje się szesnaścioro dzieci, jest „wymownym gestem, który można odczytać jako znak troski o rodzinę”. – Szczególne okoliczności dzisiejszego chrztu stanowią zachętę do refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za los i dobro polskich rodzin – kontynuował kard. Dziwisz. Jak ocenił, wiele już uczyniono w ostatnim czasie z myślą o rodzinach. „Prawdziwym błogosławieństwem” nazwał Program „Rodzina 500+”, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych i dla wszystkich rodzin wychowujących dzieci i borykających się z codziennymi trudnościami. Przypomniał, że społeczeństwo przyjęło ten program z wielkim uznaniem. Według niego, Program 500+ to konkretny wyraz solidarności całego społeczeństwa, dla którego dzieci są i powinny być największym skarbem i nadzieją. – Powinniśmy wspierać wysiłki odpowiedzialnych za dobro wspólne narodu i państwa, mające na celu dobro rodziny, edukację dzieci i młodzieży, troskę o chorych, niepełnosprawnych i osoby w podeszłym wieku – zachęcał krakowski metropolita senior. – To najlepsza inwestycja, bo jest to inwestycja w człowieka – podkreślił.

Reklama

Na zakończenie kard. Dziwisz powierzył Bogu rodzinę Nelców i wszystkie rodziny, „aby były wspólnotami życia i miłości, wspólnotami przebaczenia, jedności i pokoju”. Modlił się o to za wstawiennictwem św. Jana Pawła II – Papieża Rodzin.

Państwo Grażyna i Sławomir Nelcowie są rodzicami szesnaściorga dzieci. W 2017 r. rodzina Nelców spotkała się z Parą Prezydencką z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Wizyta w Przeciszowie była realizacją zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego, które rodzina otrzymała od prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów Jasnogórskich Dożynek w 2016 r.

KAI

***

Przeor Jasnej Góry odznaczony przez prezydenta Węgier

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra otrzymał wysokie węgierskie odznaczenie państwowe – Węgierski Krzyż Zasługi – w uznaniu jego służby duszpasterskiej na rzecz społeczności węgierskiej zarówno w kraju, jak i poza granicami Węgier, a także za pogłębianie przyjaźni polsko-węgierskiej i rolę spełnianą w badaniu i pielęgnowaniu węgierskich pamiątek. 15 marca br. w ramach uroczystości z okazji Narodowego Święta Węgier w Sali pod Kopułą węgierskiego Parlamentu odznaczenie uroczyście przekazali prezydent Węgier János Áder, premier Viktor Orbán i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér.

BPJG

***

Krótko

• Polski rząd zapewnił o wsparciu dla Wielkiej Brytanii – „naszego sojusznika” – w związku z otruciem byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki na terytorium brytyjskim. Większość światowej opinii publicznej jest przekonana, że za użyciem broni chemicznej stoi Rosja. Brytyjczycy zapowiedzieli wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów.

Reklama

• W Budapeszcie w Instytucie Polskim została otwarta wystawa poświęcona Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Po wernisażu wyświetlono film „Azyl” Niki Caro, opowiadający historię Antoniny i Jana Żabińskich, którzy uratowali prawie 300 Żydów, ukrywając ich w swojej willi na terenie warszawskiego zoo.

• Policja zatrzymała 3 podejrzanych o zabójstwo w 1992 r. w Aninie byłego premiera z czasów PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz. Zamordowali ich członkowie tzw. gangu karateków. Morderstwo miało mieć charakter rabunkowy.

• Prawo i Sprawiedliwość zostało zmuszone do złożenia nowelizacji ustawy o KRS. Ma to związek z obstrukcją zastosowaną przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf, która nie chce zwołać posiedzenia KRS w nowym składzie. Poprawka stanowi, że pierwsze posiedzenie KRS będzie zwoływał prezes Trybunału Konstytucyjnego.

• Ze startu na urząd prezydenta Warszawy zrezygnował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Patryk Jaki albo Michał Dworczyk – to kandydaci PiS na to stanowisko.

• Instytut „Ordo Iuris” złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Adama Darskiego „Nergala”. Dotyczy to filmu, który w Dniu Kobiet (8 marca br.) pojawił się na oficjalnym profilu muzyka na Facebooku. „Nergal” w sposób obraźliwy wykorzystał wizerunek Chrystusa.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-03-21 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję