Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

O przyrzeczeniach chrzcielnych

Drodzy polscy pielgrzymi, pozdrawiam was serdecznie i życzę trwania w radości wielkanocnej. W Wigilię paschalną odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne: wyrzekliśmy się złego ducha i wszystkiego, co prowadzi do grzechu, wyznaliśmy naszą wiarę i przyrzekliśmy wierność Chrystusowi. Te przyrzeczenia muszą być ponawiane właściwie każdego dnia, by naszą świadomość przenikały obecność Chrystusa w nas i pragnienie służenia Mu całym życiem. Niech ta myśl, płynąca z dzisiejszej katechezy, będzie dla was okazją do osobistej refleksji. Z serca wam błogosławię.

RV
Audiencja generalna, 11 kwietnia 2018 r.

Stanowisko Kościoła

Wojna stanie się bardziej nieludzka

Stolica Apostolska przestrzega przed korzystaniem z automatycznych systemów uzbrojenia, tzw. robotów zabójców, które w odróżnieniu od dronów nie są sterowane na odległość przez człowieka, lecz podejmują decyzje samodzielnie na podstawie zadanych im algorytmów. – W ten sposób wojna staje się jeszcze bardziej nieludzka – powiedział w Genewie abp Ivan Jurkovič. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ uczestniczył w międzyrządowych konsultacjach na temat automatycznych systemów uzbrojenia.

KAI

Franciszek powiedział

Świadectwo chrześcijańskie drażni

Reklama

Wkazaniu wygłoszonym podczas pierwszej po przerwie wielkanocnej porannej Mszy św., sprawowanej 12 kwietnia br. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie, papież Franciszek powiedział, że „świadectwo chrześcijańskie drażni, co potwierdzają liczni chrześcijanie prześladowani i zabijani na całym świecie”. Zwrócił uwagę, że w naszych czasach ofiar takich prześladowań i męczenników jest więcej niż w pierwszych wiekach istnienia wiary Chrystusowej.

KAI

Audiencja generalna

Chrzest jest bramą

Znaczeniu chrztu św. dla życia wiarą papież Franciszek poświęcił swoją katechezę podczas audiencji generalnej 11 kwietnia br. Ojciec Święty rozpoczął nowy cykl rozważań na temat życia chrześcijańskiego. Przypomniał, że chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego. Jako pierwszy z sakramentów jest bramą pozwalającą Chrystusowi Panu zamieszkać w naszej osobie, a nam – zanurzyć się w Jego tajemnicy. Zatapia on niejako w źródle chrzcielnym starego człowieka, opanowanego przez grzech, który oddziela od Boga, i sprawia zrodzenie nowego człowieka, stworzonego na nowo w Jezusie. Franciszek dodał, że przez obmycie chrzcielne wierzący w Chrystusa są zanurzeni w życiu samej Trójcy Świętej, odrodzeni, by podążać w nowości życia. Ojciec Święty podkreślił, że chrzest czyni nas także członkami Kościoła i uczestnikami jego misji w świecie. Wskazał, że chrzest jest zawsze darem danym darmo wszystkim – dorosłym i noworodkom – i zaapelował, by nie czekać z udzielaniem chrztu dzieciom, aż będą dorosłe.

KAI

Prośba do papieża

Będzie synod o kobietach?

Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej zaproponowała, by Ojciec Święty zwołał kolejny synod biskupów na temat: „Kobieta w życiu i misji Kościoła” – wynika z komunikatu opublikowanego po obradach tego gremium w Watykanie. Obrady Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej były poświęcone właśnie sytuacji kobiet na tym kontynencie. Ich temat „Kobieta: filar budowy Kościoła i społeczeństwa w Ameryce Łacińskiej” został wybrany osobiście przez Franciszka. Oprócz 17 kardynałów i 7 biskupów, członków komisji, z inicjatywy Papieża zaproszono na obrady 8 kobiet świeckich i 6 zakonnic, które uczestniczyły w wypracowaniu duszpasterskich zaleceń.

KAI

Franciszek powiedział

O władzy i pieniądzach

Reklama

Niepohamowany kapitalizm ostatnich dziesięcioleci jeszcze bardziej pogłębił przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi, tworząc nowe formy ubóstwa i zniewolenia. Ojciec Święty pisze o tym we wstępie do książki „Władza i pieniądze – sprawiedliwość społeczna według Bergoglio”. Franciszek apeluje o tworzenie ekonomii bliskości i komunii, by postawić tamę dominującej kulturze zysku, często skąpanego w krwi niewinnych. Autorem książki jest włoski dziennikarz Michele Zanzucchi.

Papież podkreśla, że Kościół staje się recenzentem działań ekonomiczno-gospodarczych, ponieważ decydują one nie tylko o życiu, ale i o śmierci ludzi. Stąd, jak zaznacza, tak często podejmuje tematy związane z ubóstwem i bogactwem, sprawiedliwością i jej dotkliwym brakiem, czystymi i brudnymi pieniędzmi. Franciszek zaznacza, że jego słowa są wołaniem do świata gospodarki i finansów o to, by ubodzy i cierpiący byli lepiej traktowani i by dążono do zmniejszenia istniejących niesprawiedliwości. Apeluje o zaprzestanie handlu bronią. Zwraca uwagę, że nie można się bogacić na kolejnych wojnach i korzystać z pieniędzy skąpanych we krwi niewinnych. Wskazuje, że patrząc na obecną sytuację świata, z Ewangelią w dłoni, nadal będzie ujawniał i potępiał grzechy popełniane przeciwko Bogu i człowiekowi w imię bożka pieniądza i władzy.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Słowo „szczęśliwy” lub „błogosławiony” staje się synonimem słowa „święty”, ponieważ osoba, która jest wierna Bogu, osiąga prawdziwe szczęście, dając siebie w darze.

2018-04-18 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję