Reklama

Niedziela Małopolska

W hołdzie poległym

Niedziela małopolska 16/2018, str. I

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Maria Bocheńska

Uczestniczący w marszu oddali hołd bohaterom naszego narodu

Uczestniczący w marszu oddali hołd bohaterom naszego narodu

Kolejną, 78. już rocznicę Zbrodni Katyńskiej w Krakowie i Małopolsce upamiętniono na różne sposoby. Już w poniedziałek 9 kwietnia br. odbyła się uroczystość na Cmentarzu Rakowickim, gdzie m.in. w kaplicy cmentarnej została odprawiona Msza św. w intencji zamordowanych w Katyniu, ofiar komunizmu oraz za Ojczyznę.

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej cykl wydarzeń, zwłaszcza tych o charakterze edukacyjnym, przygotował IPN – w wybranych miejscowościach Małopolski był realizowany projekt „Echa Katynia”, w ramach którego odbywały się prelekcje historyczne i seanse filmowe. Zainteresowani obejrzeli m.in. filmy: „Miałam Ojca w wyobraźni” oraz „Nie pamiętam”.

Reklama

Z kolei w niedzielę 15 kwietnia w Krakowie został zorganizowany VIII Marsz Katyński. Jego uczestnicy przeszli spod Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym, gdzie w sposób szczególny wybrzmiały słowa przypominające tragedię narodu polskiego: – W roku 1940 elita polskiego państwa została zamordowana. Gromadzimy się, aby w Marszu Katyńskim oddać hołd bohaterom naszego narodu. Tym, którzy przelali krew za wolność naszej ojczyzny.

Uczestniczący w marszu przypominali: – Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski do sowieckiej niewoli dostały się tysiące polskich wojskowych, przedstawiciele polskiej inteligencji. NKWD umieściła ich w specjalnych obozach, uprzednio organizując selekcję. Oficerowie trafili do obozów w Kobielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Decyzję o eksterminacji polskich jeńców, przetrzymywanych w obozach oraz więzieniach NKWD, podjęto na najwyższych stopniach sowieckiej władzy. O wydanie zgody zabiegał przede wszystkim komisarz spraw wewnętrznych ZSRR, a pod wnioskiem podpisał się sam Józef Stalin. Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tzw. trybie specjalnym; bez sądów, bez wyroków. Na podstawie list śmierci funkcjonariusze NKWD mordowali polskich oficerów strzałem w tył głowy. Zginęło wówczas blisko 22 tys. polskich obywateli, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński (na plac im. Ojca Adama Studzińskiego, przy ul. Grodzkiej). W drodze słuchali m.in. patriotycznej pieśni: „Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż. Na dwa kolory, te najświętsze Polsce barwy; na czystą biel i na gorącą czerwień krwi. Na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych...”. Przy Krzyżu Katyńskim odczytali listę zamordowanych oficerów, pochodzących z Krakowa. Ponadto ułożyli z płonących zniczy napis „Katyń 1940”, aby w ten symboliczny sposób oddać hołd żołnierzom, którzy polegli za wolność naszej ojczyzny. Minutą ciszy zakończyli spotkanie.

Ustanowiony przez Sejm RP (14 listopada 2007 r.) Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest obchodzony 13 kwietnia i ma na celu oddanie hołdu Polakom zgładzonym wiosną 1940 r. w ZSRR.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyk: analizując liczebność ofiar Katynia należy brać pod uwagę wszystkie dotąd poznane dokumenty

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

II wojna światowa

M. JOŃCZYK

3435 nazwisk zamordowanych Polaków upamiętniono na tych granitowcyh płytach

3435 nazwisk zamordowanych Polaków upamiętniono na tych granitowcyh płytach

Analizując liczebność ofiar zbrodni katyńskiej należy brać pod uwagę wszystkie dotąd poznane dokumenty, nie tylko o tzw. decyzji katyńskiej z 1940 r., ale też np. o notatce Szelepina z 1959 r. - zwraca uwagę historyk Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Temat liczebności ofiar zbrodni katyńskiej poruszył 21 listopada były ukraiński prokurator wojskowy i badacz zbrodni stalinowskich Andrej Amons. Na konferencji przeprowadzonej online z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej stwierdził, że pełna liczba zamordowanych w 1940 r. Polaków może być o prawie 4 tys. większa niż się przyjmuje w historiografii.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję