Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie ze świadkiem wierności

Niedziela lubelska 16/2018, str. I-V

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Paweł Wysoki

Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Kard. Stanisław Dziwisz odwiedził Lublin. 13 kwietnia spotkał się ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i szkół noszących imię Wielkiego Polaka, poświęcił ul. Emilii i Karola Wojtyłów oraz rondo Światowych Dni Młodzieży 2016, a także udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. św. Jana Pawła II.

Apostoł naszych czasów

Pierwszym etapem wizyty kard. Stanisława Dziwisza w Lublinie było spotkanie na uniwersytecie. – Ksiądz Kardynał dotykał tajemnicy Jana Pawła II przez prawie 40 lat wiernej służby. Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł świadka nadziei, to Księdzu Kardynałowi możemy nadać tytuł świadka wierności. Wierność to obecność; pierwszym imieniem miłości jest obecność. Obecność Księdza u boku św. Jana Pawła II była pełna oddania i miłości – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski przywołał ważne spotkania społeczności Lublina ze świadkiem wierności: podczas papieskiej wizyty w 1987 r., gdy otrzymywał tytuł doktora honoris causa KUL w 2001 r. oraz na uroczystościach z okazji 25-lecia wizyty Ojca Świętego w Lublinie. – Dotknąłeś tajemnicy życia i posłannictwa Jana Pawła II; przy świadku nadziei stałeś się świadkiem wierności – podkreślał.

Reklama

W prelekcji pt. „Litania do św. Jana Pawła II – Portret apostoła naszych czasów” kard. Stanisław Dziwisz przywołał wezwania litanii, która jest streszczeniem życia Papieża. Analizując poszczególne wezwania, podkreślił, że Jan Paweł II zostawił trwały ślad w umysłach i sercach wielu ludzi na wszystkich kontynentach. Wspominając różne sytuacje z życia Ojca Świętego, Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę na szczególną rolę modlitwy, zwłaszcza do Ducha Świętego, cześć dla Matki Bożej i świętych, umiłowanie krzyża i szacunek dla każdego człowieka. – Litania do św. Jana Pawła II rzeźbi cierpliwie jego wizerunek; odsłania kolejne przestrzenie miłości i służby. Ojciec Święty był gigantem wiary, gigantem ducha, gigantem pracy i służby. Zostawił dziedzictwo, z którego będą czerpać kolejne pokolenia. Naszym obowiązkiem jest to dziedzictwo zachować i rozwijać w odpowiedzi na nowe wyzwania, przed którymi stają Kościół i świat – mówił najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Na zakończenie wizyty na uczelni, z którą Jan Paweł II był związany przez ćwierć wieku, Kolegium Rektorskie uhonorowało kard. Dziwisza medalem na 100-lecie KUL. Jako drugi jubileuszowy medal otrzymał abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Oprzeć życie na Chrystusie

W Godzinie Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz nawiedził parafię pw. św. Jana Pawła II na Wrotkowie. Obok kościoła przebiega nowa droga, która otrzymała imię Emilii i Karola Wojtyłów. Najprawdopodobniej to druga (po Wadowicach) ulica, która upamiętnia rodziców Jana Pawła II. Podczas jej poświęcenia kard. Dziwisz podkreślał, że Emilia i Karol Wojtyła mogą być wzorem dla małżonków i rodziców, jak wypełniać życiowe powołanie, jakim jest rodzina; jak stawać się dla dzieci pierwszymi nauczycielami wiary. W ciągu nowej ulicy znalazło się rondo, które otrzymało imię ŚDM 2016. Jak przypominał Ksiądz Kardynał, św. Jan Paweł II ukochał młodzież, a w Lublinie poprzez pracę akademicką sam uczył się, jak być wychowawcą. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, zapewniał, że mieszkańcy miasta wciąż pamiętają obecność ks. Karola Wojtyły. – Jan Paweł II przez 24 lata był związany z naszym miastem. Niegdyś tymi ulicami, wśród nas, chodził święty człowiek, który uczęszczał do swojej pracy, tak jak każdy z nas – mówił.

Reklama

W drugiej części spotkania na Wrotkowie kard. Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił sakramentu bierzmowania ponad 50 młodym osobom. Wraz z osobistym sekretarzem Ojca Świętego Eucharystię sprawowali: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, ks. inf. Grzegorz Pawłowski oraz księża z parafii i rektoratów, w których znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. – Obecność Księdza Kardynała to dar Boży dla naszych parafii, w których rozwija się kult Ojca Świętego – podkreślał ks. Grzegorz Trąbka. Jak zapewniał, wiele osób otrzymuje łaski za wstawiennictwem świętego Papieża. Duszpasterz wskazał na małżeństwa, które za wstawiennictwem Jana Pawła II otrzymały dar potomstwa. Proboszcz papieskiej parafii był inicjatorem zaproszenia kard. Dziwisza na otwarcie nowych ulic upamiętniających Ojca Świętego.

Wokół ołtarza zgromadzili mieszkańcy miasta i parafianie, w tym kandydaci do bierzmowania. Ci młodzi ludzie przed 8 laty jako pierwsi przystąpili do Komunii św. w nowo wybudowanym kościele. – Nie zmarnujcie daru, który dzisiaj zaszczepia w was Święty Duch – mówił do nich kard. Dziwisz. – Teraz jest dla was okres wyborów: szkoły, studiów, a także powołań. Nie bójcie się dokonywać dobrych wyborów; oprzyjcie życie na Chrystusie – apelował. Ksiądz Kardynał zachęcał do nieustannego poznawania wiary, bo „żeby wyznawać wiarę, trzeba ją znać”; do dobrego życia, które dla świata jest piątą Ewangelią. Na pamiątkę spotkania Ksiądz Kardynał przekazał parafii bieliznę kielichową i pas, których podczas Mszy św. w prywatnej kaplicy na Watykanie używał św. Jan Paweł II.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Szałasowym Ołtarzu

Zgodnie z tradycją, w trzecią niedzielę września, o godz. 12 spotkali się na Hali Turbacz przy Szałasowym Ołtarzu turyści, miłośnicy gór, przedstawiciele „Środowiska” z lat młodzieńczych ks. Karola Wojtyły oraz Fundacji Szlaki Papieskie. To w tym miejscu, 17 września 1953 r. nocował w szałasie wraz z grupą młodych fizyków i studentów (razem 12 osób) ks. Karol Wojtyła. Wędrowali oni z Suchej Beskidzkiej do Krynicy przez Turbacz i Prehybę. Tak wspomina nocną wyprawę na Turbacz jeden z jej uczestników, prof. Jerzy Janik: „Wyszliśmy wreszcie na halę przy tzw. Czole Turbacza. Stał tam wielki szałas pełen siana. Na wycieczkach Wujek odprawiał dla nas Mszę św. Tam, pod Turbaczem, powiedział: „- Wiecie co, w Kościele próbują wprowadzić elementy nowej liturgii. Jednym z tych elementów jest pozycja kapłana odprawiającego Mszę św., ma on mianowicie stać twarzą do wiernych. Zróbmy tak... W drzwiach szałasu umocowaliśmy deskę, dla wzmocnienia konstrukcji wsunęliśmy kopkę siana. Wujek stanął wewnątrz szałasu, twarzą do nas, przy desce, która stała się ołtarzem, a my na zewnątrz szałasu. »In nomine Patris» - zaczął po łacinie, bo na zmianę języka trzeba było poczekać jeszcze parę lat. I tak pod szczytem Gorców trwała Najświętsza Ofiara na chwałę Stwórcy otaczającej nas przyrody. W czasie Mszy św. pojawili się gospodarze z którejś z podgorczańskich wsi dla zebrania siana. Podeszli do naszego szałasu - kościoła i pobożnie uklękli”.
Była to prawdopodobnie pierwsza Msza św. odprawiana na polskiej ziemi twarzą do ludu, i to niemal 10 lat przed Soborem Watykańskim II. Dziś, w tym miejscu stoi Szałasowy Ołtarz, jako świadectwo i pamiątka tamtych wydarzeń. Ufundowali go i wybudowali górale z Zakopanego i Klikuszowej w 2003 r., odtwarzając fragment ściany dawnego szałasu w tym samym miejscu, gdzie stał, na polanie Jana i Franciszka Zapotocznych. Tuż obok szałasu postawiono głaz z pamiątkową tablicą wyjaśniającą wyjątkowy charakter tego miejsca.
W tegorocznej Mszy św. przy Szałasowym Ołtarzu, która kończy sezon letnich wędrówek Szlakami Papieskimi, wzięło udział ponad 300 osób. Przybyli pieszo i na rowerach. Byli strażacy ze sztandarem, pięknie śpiewała i grała kapela z Ludźmierza. Mszę św. o kanonizację Jana Pawła II oraz o to, by nauczanie papieskie weszło trwale w nasze życie, celebrowali ks. Stefan Misiniec z Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Józef Obłój z diecezji rzeszowskiej i ks. Jan Abrahamowicz ze Wzgórz Krzesławickich. W homilii ks. Misiniec przypomniał, że „oprócz podziwiania przyrody na szlakach górskich jest zawsze możliwość rozważania spraw głębszych. O tym wiele razy mówił Jan Paweł II, że w górach jest bliżej Boga, że w górach inaczej modli się człowiek”. Na zakończenie Mszy św. zebrani uczcili relikwie krzyża, który trzymał w ręku Ojciec Święty podczas swej ostatniej Drogi Krzyżowej, w Wielki Piątek 2005 r. Pielgrzymują w parafiach diecezji przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję