Reklama

Spotkanie ze świadkiem wierności

2018-04-18 12:13

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 16/2018, str. I-V

Paweł Wysoki
Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Kard. Stanisław Dziwisz odwiedził Lublin. 13 kwietnia spotkał się ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i szkół noszących imię Wielkiego Polaka, poświęcił ul. Emilii i Karola Wojtyłów oraz rondo Światowych Dni Młodzieży 2016, a także udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. św. Jana Pawła II.

Apostoł naszych czasów

Pierwszym etapem wizyty kard. Stanisława Dziwisza w Lublinie było spotkanie na uniwersytecie. – Ksiądz Kardynał dotykał tajemnicy Jana Pawła II przez prawie 40 lat wiernej służby. Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł świadka nadziei, to Księdzu Kardynałowi możemy nadać tytuł świadka wierności. Wierność to obecność; pierwszym imieniem miłości jest obecność. Obecność Księdza u boku św. Jana Pawła II była pełna oddania i miłości – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski przywołał ważne spotkania społeczności Lublina ze świadkiem wierności: podczas papieskiej wizyty w 1987 r., gdy otrzymywał tytuł doktora honoris causa KUL w 2001 r. oraz na uroczystościach z okazji 25-lecia wizyty Ojca Świętego w Lublinie. – Dotknąłeś tajemnicy życia i posłannictwa Jana Pawła II; przy świadku nadziei stałeś się świadkiem wierności – podkreślał.

W prelekcji pt. „Litania do św. Jana Pawła II – Portret apostoła naszych czasów” kard. Stanisław Dziwisz przywołał wezwania litanii, która jest streszczeniem życia Papieża. Analizując poszczególne wezwania, podkreślił, że Jan Paweł II zostawił trwały ślad w umysłach i sercach wielu ludzi na wszystkich kontynentach. Wspominając różne sytuacje z życia Ojca Świętego, Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę na szczególną rolę modlitwy, zwłaszcza do Ducha Świętego, cześć dla Matki Bożej i świętych, umiłowanie krzyża i szacunek dla każdego człowieka. – Litania do św. Jana Pawła II rzeźbi cierpliwie jego wizerunek; odsłania kolejne przestrzenie miłości i służby. Ojciec Święty był gigantem wiary, gigantem ducha, gigantem pracy i służby. Zostawił dziedzictwo, z którego będą czerpać kolejne pokolenia. Naszym obowiązkiem jest to dziedzictwo zachować i rozwijać w odpowiedzi na nowe wyzwania, przed którymi stają Kościół i świat – mówił najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Reklama

Na zakończenie wizyty na uczelni, z którą Jan Paweł II był związany przez ćwierć wieku, Kolegium Rektorskie uhonorowało kard. Dziwisza medalem na 100-lecie KUL. Jako drugi jubileuszowy medal otrzymał abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Oprzeć życie na Chrystusie

W Godzinie Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz nawiedził parafię pw. św. Jana Pawła II na Wrotkowie. Obok kościoła przebiega nowa droga, która otrzymała imię Emilii i Karola Wojtyłów. Najprawdopodobniej to druga (po Wadowicach) ulica, która upamiętnia rodziców Jana Pawła II. Podczas jej poświęcenia kard. Dziwisz podkreślał, że Emilia i Karol Wojtyła mogą być wzorem dla małżonków i rodziców, jak wypełniać życiowe powołanie, jakim jest rodzina; jak stawać się dla dzieci pierwszymi nauczycielami wiary. W ciągu nowej ulicy znalazło się rondo, które otrzymało imię ŚDM 2016. Jak przypominał Ksiądz Kardynał, św. Jan Paweł II ukochał młodzież, a w Lublinie poprzez pracę akademicką sam uczył się, jak być wychowawcą. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, zapewniał, że mieszkańcy miasta wciąż pamiętają obecność ks. Karola Wojtyły. – Jan Paweł II przez 24 lata był związany z naszym miastem. Niegdyś tymi ulicami, wśród nas, chodził święty człowiek, który uczęszczał do swojej pracy, tak jak każdy z nas – mówił.

W drugiej części spotkania na Wrotkowie kard. Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił sakramentu bierzmowania ponad 50 młodym osobom. Wraz z osobistym sekretarzem Ojca Świętego Eucharystię sprawowali: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, ks. inf. Grzegorz Pawłowski oraz księża z parafii i rektoratów, w których znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. – Obecność Księdza Kardynała to dar Boży dla naszych parafii, w których rozwija się kult Ojca Świętego – podkreślał ks. Grzegorz Trąbka. Jak zapewniał, wiele osób otrzymuje łaski za wstawiennictwem świętego Papieża. Duszpasterz wskazał na małżeństwa, które za wstawiennictwem Jana Pawła II otrzymały dar potomstwa. Proboszcz papieskiej parafii był inicjatorem zaproszenia kard. Dziwisza na otwarcie nowych ulic upamiętniających Ojca Świętego.

Wokół ołtarza zgromadzili mieszkańcy miasta i parafianie, w tym kandydaci do bierzmowania. Ci młodzi ludzie przed 8 laty jako pierwsi przystąpili do Komunii św. w nowo wybudowanym kościele. – Nie zmarnujcie daru, który dzisiaj zaszczepia w was Święty Duch – mówił do nich kard. Dziwisz. – Teraz jest dla was okres wyborów: szkoły, studiów, a także powołań. Nie bójcie się dokonywać dobrych wyborów; oprzyjcie życie na Chrystusie – apelował. Ksiądz Kardynał zachęcał do nieustannego poznawania wiary, bo „żeby wyznawać wiarę, trzeba ją znać”; do dobrego życia, które dla świata jest piątą Ewangelią. Na pamiątkę spotkania Ksiądz Kardynał przekazał parafii bieliznę kielichową i pas, których podczas Mszy św. w prywatnej kaplicy na Watykanie używał św. Jan Paweł II.

Tagi:
Jan Paweł II

Reklama

Polska delegacja rządowa przy grobie Jana Pawła II

2019-05-19 19:44

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. przy grobie Jana Pawła II dla polskiej delegacji rządowej uczestniczącej w obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

W okazji 75. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino we Włoszech odbyły się rocznicowe uroczystości, w których uczestniczyły również delegacje z Polski. Wśród nich była delegacja rządu RP wraz z kilkoma senatorami i posłami. W jej skład wchodzili między innymi ministrowie: rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska, obrony narodowej – Mariusz Błaszczak oraz spraw wewnętrznych i administracji – Joachim Brudziński.

W sobotę w południe, jeszcze przed udaniem się na cmentarz na Montecassino, delegacja uczestniczyła w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, aby w ten sposób uczcić 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Eucharystię celebrował abp Jan Romeo Pawłowski stojący na czele trzeciej sekcji Sekretariatu Stanu ds. personelu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej. Na zakończenie Mszy św. odśpiewano ku czci Papieża jego ulubioną piosenkę, „Barkę”, po czym delegacja złożyła przy jego grobie wiązanki kwiatów.

Oto tekst homilii abpa Pawłowskiego.

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. Te słowa wypisane na cmentarzu na Montecassino wybrzmiewają tam w sposób szczególny. I w tych dniach brzmią nam w sercach. A w tym miejscu nabierają niezwykłej wymowy, gdy stajemy u grobu świętego Papieża, świętego Polaka, który tejże Polsce - tam w Polsce własnie i tutaj, w Watykanie - służył i wypalał się, aż w końcu poległ wierny w tej służbie.

Panie i Panowie, dobrze, że w drodze na obchody na Montecassino przyszliście tutaj. Żeście Wy, którzy teraz jesteście w służbie Polsce, przyszli uklęknąć i zadumać się u grobu Jana Pawła II. Dzisiaj, gdy wspominamy i czcimy 75. rocznicę zwycięstwa na Montecassino, obchodzimy także 99. urodziny Karola Wojtyly. Czy to nie szczególne, że gdy polski żołnierz przelewał krew i zwyciężał na Montecassino, Karol obchodził swoje 24. urodziny i przygotowywał się w wojennej Polsce do kapłaństwa?

Dobrze zatem, że tu jesteście i dobrze, że wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej i z Prezydentem Włoch pojedziecie tam, na tamten cmentarz, gdzie może mało tych czerwonych maków, ale na pewno dużo polskiej krwi, która wsiąkła w tę włoską, europejską ziemię w najwyższej ofierze tylu młodych Polaków. Oni tam tworzyli Polske, powiem wiecej, tworzyli Europę, jak tworzył ją Jan Pawel II, nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy przestrzegał, że ona, Europa, potrzebuje zdrowych, solidnych, chrześcijańskich korzeni.

To nie maki miały wzrastać z polskiej krwi, to miała wzrastać Polska, z jej godnym miejscem w Europie, miała wzrastać Europa z Polską, która nigdy poza Europą nie była, nawet gdy nie było jej na mapach. I dzięki Bogu, dzisiaj tak jest, że nasza Ojczyzna jest krajem europejskim, z tymi wszystkimi prawami i obowiązkami, jakie się z tym wiążą!

Bog, honor, Ojczyzna. Takie wartości od 1943 roku polski żołnierz obrał za swoją dewizę. Jakże jest ona wymowna i doniosła. Może w tych dniach warto ją szczególnie przypominać?

Ma się bowiem takie wrażenie, że zamiast radować się wolnością, zamiast tworzyć wspólnotę narodową, zamiast dogadywać się i dyskutować, ale twórczo, to się Polacy podzielili. Może dlatego, że zapomnieli tę dewizę: Bóg, honor, Ojczyzna? Może trzeba odnaleźć Pana Boga, którego tak często odsuwa się na bok, jakby przeszkadzał.

Może przypomnieć sobie trzeba we wszystkich obozach politycznych, we wszystkich środowiskach, że człowiek musi mieć swój honor, nie może się sprzedawać, nie może się sprzeniewierzać swojej ludzkiej godności.

I trzeba pamietać, co to Ojczyzna. Ci młodzi Polacy, którzy polegli pod Montecassino, należeli do różnych środowisk społecznych, wyznawali różne religie, pewnie mieli różne poglądy polityczne, ale mieli w sercu i w myśli Polskę, dlatego tutaj o nią walczyli, razem, ramię w ramię, ponad podziałami i różnicami. Nikt nie odważyłby się z nich drwić, tak jak drwić i dzisiaj nie wolno z tych, którzy dumni są z bycia Polakami, którzy pielęgnują zdrowy patriotyzm.

W poemacie “Myśląc Ojczyzna”, Karol Wojtyła postawił takie ważne pytanie: Czyż może historia popłynąć przeciw prądowi sumień? Trzeba więcej sumienia, zdrowego sumienia, powiedziałbym polskiego sumienia w tworzeniu historii, która tworzy się w naszej codzienności.

Niech zatem Polska, która dzisiaj przychodzi w Waszych dostojnych osobach, by uczcić tych, co polegli w jej służbie, niech powie wszystkim Polakom: dosyć, nie kłoćmy się! Twórzmy razem, służmy razem, niech nas zjednoczy to zawołanie: Bog, honor, Ojczyzna. To jest możliwe, wystarczy zrobić pierwszy krok, wystarczy wyciagnąć rękę do zgody.

Módlmy się o to do Zmartwychwstałego Chrystusa, który dzisiaj w Ewangelii raz jeszcze zapewnił: „O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię”. Żeby nie było za późno. Żebyśmy nie budowali takiej Polski, takiej Europy, takiego świata, który się okaże ładnym, ale smutnym domem, bez trwałych fundamentów.

Niech nam to wyprosi Maryja, Królowa Polski, niech wyprosi św. Jan Paweł II i ci wszyscy, którzy prawdziwie tworzyli i walczyli o Polskę, bez wzgledu na przekonania, przynależność polityczną, czy wyznawaną religię. Może właśnie teraz potrzeba, aby na nowo z ziemi włoskiej do Polski popłynęła moc pojednania: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł bp Jan Bagiński

2019-05-20 11:49

mip (KAI) / Opole

www.diecezja.opole.pl
Śp. bp Jan Bagiński

W niedzielę, 19 maja wieczorem, w wieku 86 lat zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Główna Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w poniedziałek 27 maja w opolskim kościele pw. świętych Piotra i Pawła, przy którym biskup zostanie pochowany.

Jak informuje opolska kuria diecezjalna, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 15.00 w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu, Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie o godz. 16.00 w pobliskim kościele św. Aleksego w Opolu w intencji zmarłego odmówiony zostanie różaniec, po którym ulicami miasta do opolskiej katedry przejdzie procesja z trumną biskupa. O godz. 17.00 odprawiona zostanie tam Msza święta.

Główne uroczystości pogrzebowe biskupa Jana Bagińskiego odbędą się w poniedziałek. Rozpocznie je o godz. 10.00 czuwanie w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Opolu. O godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza pogrzebowa, po której trumna z ciałem zmarłego złożona zostanie obok zmarłych proboszczów tej parafii.Biskup

Jan Bagiński urodził się 31 maja 1932 we wsi Kamionka na Wołyniu (diecezja łucka). Dzieciństwo spędził w stronach rodzinnych, tam też zastał go wybuch II wojny światowej i wkroczenie we wrześniu 1939 na te ziemie Armii Czerwonej. W połowie grudnia 1942 pobliska wieś Jezierce i okolice były widownią zbrojnej napaści nacjonalistów ukraińskich, którzy wymordowali tam od 300 do 400 miejscowych Polaków. Przyszły hierarcha zdołał się uratować z pogromu i doczekał końca wojny, a po jej zakończeniu wraz z rodziną wyjechał do Polski i osiedlił się na Opolszczyźnie.

Tutaj po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu, po czym 17 czerwca 1956 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Kontynuował potem studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem z teologii dogmatycznej. Po powrocie do swej diecezji wykładał ten przedmiot w swym dawnym seminarium w Nysie. W latach 1959-76 był tam prefektem, a następnie wicerektorem. W 1976 został proboszczem, a wkrótce potem dziekanem w Kluczborku.

8 lipca 1985 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Opolu, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Tagarata (nieistniejąca już starożytna diecezja w Afryce Północnej, na terenie dzisiejszej Tunezji). Sakry udzielił mu 15 sierpnia tegoż roku w katedrze opolskiej prymas Polski kard. Józef Glemp, a współkonsekratorami byli ówczesny metropolita wrocławski (diecezja opolska wchodzi w skład metropolii wrocławskiej) kard. Henryk Gulbinowicz i abp Alfons Nossol. Jako zawołanie biskupie bp Jan Bagiński przyjął słowa „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). Został ustanowiony wikariuszem generalnym diecezji.

W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. Oprócz tego szczególną opiekę sprawował nad kluczborskim regionem duszpasterskim.

14 sierpnia 2009 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

2019-05-21 00:11

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa z Kalisza 17-18 maja nawiedził parafię św. Jana od Krzyża w Starosiedlu.

Archiwum ks. Roberta Perłakowskiego
Msza św. na powitanie obrazu w kościele w Starosiedlu
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem