Reklama

Posypmy głowy popiołem, uderzmy przed Panem czołem...

Niedziela rzeszowska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy święty post czterdziestodniowy, który do IV w. stanowi wielkie przygotowanie do Paschy każdego chrześcijanina indywidualnie i wszystkich razem jako wspólnoty.
Podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej bp Edward Białogłowski zaapelował o rozpoczęcie wielkopostnej odnowy tak, aby wiodła ona przez wielkopostne praktyki religijne zwrócone ku Bogu i ku ludziom - modlitwę, rozważanie Słowa Bożego, zwłaszcza Męki Pańskiej, różne umartwienia i sakramentalną pokutę. Otwarcie się na bliźnich w czynnej miłości, odmówienie sobie niekoniecznych rzeczy pozwala wesprzeć potrzebujących, uwrażliwić na drugiego człowieka i jego potrzeby. Kościół w okresie Wielkiego Postu przynagla nas do podjęcia takiej postawy, która pozwala nam głębiej wniknąć w sens życia chrześcijańskiego. Celem wszystkich wysiłków chrześcijanina jest duchowe oczyszczenie, które sięga do samej istoty ludzkiej osoby i pozwala przywrócić jej pierwotną przejrzystość.
Ksiądz Biskup przypomniał, że czas Wielkiego Postu to okres spojrzenia na bliźnich, na ich biedę, na ich potrzeby. Mamy dostrzec chorych, cierpiących, potrzebujących naszego wsparcia. Wielki Post to czas szczególnej modlitwy o pokój w naszych sercach, o pokój na świecie. Bez niego bowiem niemożliwe jest budowanie prawdziwej wspólnoty.
Środa Popielcowa kojarzy się nam z posypaniem głów popiołem. Formuła słowna towarzysząca nałożeniu popiołu posiada dwie wersje. Pierwsza formuła to klasyczne wezwanie do nawrócenia i pokuty, skierowane przez Chrystusa do tłumów na progu publicznej działalności, a kontynuujące wołania dawnych proroków i Jana Chrzciciela: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 15). Słowa te wskazują na trzy elementy istotne w zbawczym dialogu z Bogiem: słowo Boże - Evangelium, nawrócenie człowieka - paenitemini oraz jego wiara płynąca ze słuchania słowa i sprawdzająca się w nawróceniu - serca credite. Formuła ta dobrze wprowadza w teologię Wielkiego Postu, podejmując wprost wątek chrzcielno-pokutny właściwy temu okresowi (por. KL 109).
Druga wersja formuły, do wyboru celebransa, jest tradycyjną anamnezą rajskiego "wypędzenia": "Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz!" (Rdz 3, 19). Ta wybitnie pokutna formuła przemawia do każdego chrześcijanina.
Ewangeliczna perykopa Środy Popielcowej usposabia do przeżywania Wielkiego Postu od wewnątrz, nadaje bowiem praktykom pobożności odpowiedniego ducha ewangelicznego i Chrystusowego; przestrzega przed fałszywym, faryzejskim podejściem do wielkich wyrazów religijnej czci i pokuty. Teocentryzm, szczerość wewnętrzna, nastawiona nie na popis przed ludźmi, ale na uczczenie Boga jako Ojca - to kierunek, jaki należy u progu wielkopostnej pokuty podjąć. W dniach Wielkiego Postu nie może zabraknąć: modlitwy, postu i jałmużny. Kościół woła szczególnie mocno: Metanoeite! - Nawróćcie się! Jest to bowiem czas specjalnego odnowienia prawdy chrztu w nas wszystkich. Z paschalnego wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa narodził się cały Kościół; w tym misterium rodzimy się wszyscy poprzez chrzcielne zanurzenie. Rekolekcje, częstsza modlitwa, większe panowanie nad sobą, odmówienie sobie czegoś w duchu pokuty, a zwłaszcza gruntowniejsza refleksja nad własnym sumieniem i szczera spowiedź, nawracająca nas na drogę trwającego chrztu - oto program na Wielki Post dla każdego z nas wierzących w społeczności Chrystusowego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji miałby lepszą prasę

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Opactwo Benedyktynów zaprasza do Tyńca!

2024-05-27 17:33

[ TEMATY ]

rekolekcje

Tyniec

benedyktyni

mat. prasowy

Od niemalże 1000 lat w podkrakowskim Tyńcu żyją ludzie szukający Boga. Wedle woli założyciela zakonu, św. Benedykta z Nursji, klasztor ma być także miejscem gościny dla poszukujących ciszy, doświadczenia Boga, chcących poznać życie mnichów.

Służą temu wznoszone w obrębie klasztornych murów domy dla gości. Taki też jest zamysł „Domu Gości” tynieckiego opactwa. Pragnący poznać życie benedyktyńskich mnichów mogą włączyć się w rytm ich pracy i modlitwy. W razie potrzeby mogą też skorzystać z rozmowy indywidualnej z którymś z Ojców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję