Reklama

Posypmy głowy popiołem, uderzmy przed Panem czołem...

Niedziela rzeszowska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy święty post czterdziestodniowy, który do IV w. stanowi wielkie przygotowanie do Paschy każdego chrześcijanina indywidualnie i wszystkich razem jako wspólnoty.
Podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej bp Edward Białogłowski zaapelował o rozpoczęcie wielkopostnej odnowy tak, aby wiodła ona przez wielkopostne praktyki religijne zwrócone ku Bogu i ku ludziom - modlitwę, rozważanie Słowa Bożego, zwłaszcza Męki Pańskiej, różne umartwienia i sakramentalną pokutę. Otwarcie się na bliźnich w czynnej miłości, odmówienie sobie niekoniecznych rzeczy pozwala wesprzeć potrzebujących, uwrażliwić na drugiego człowieka i jego potrzeby. Kościół w okresie Wielkiego Postu przynagla nas do podjęcia takiej postawy, która pozwala nam głębiej wniknąć w sens życia chrześcijańskiego. Celem wszystkich wysiłków chrześcijanina jest duchowe oczyszczenie, które sięga do samej istoty ludzkiej osoby i pozwala przywrócić jej pierwotną przejrzystość.
Ksiądz Biskup przypomniał, że czas Wielkiego Postu to okres spojrzenia na bliźnich, na ich biedę, na ich potrzeby. Mamy dostrzec chorych, cierpiących, potrzebujących naszego wsparcia. Wielki Post to czas szczególnej modlitwy o pokój w naszych sercach, o pokój na świecie. Bez niego bowiem niemożliwe jest budowanie prawdziwej wspólnoty.
Środa Popielcowa kojarzy się nam z posypaniem głów popiołem. Formuła słowna towarzysząca nałożeniu popiołu posiada dwie wersje. Pierwsza formuła to klasyczne wezwanie do nawrócenia i pokuty, skierowane przez Chrystusa do tłumów na progu publicznej działalności, a kontynuujące wołania dawnych proroków i Jana Chrzciciela: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 15). Słowa te wskazują na trzy elementy istotne w zbawczym dialogu z Bogiem: słowo Boże - Evangelium, nawrócenie człowieka - paenitemini oraz jego wiara płynąca ze słuchania słowa i sprawdzająca się w nawróceniu - serca credite. Formuła ta dobrze wprowadza w teologię Wielkiego Postu, podejmując wprost wątek chrzcielno-pokutny właściwy temu okresowi (por. KL 109).
Druga wersja formuły, do wyboru celebransa, jest tradycyjną anamnezą rajskiego "wypędzenia": "Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz!" (Rdz 3, 19). Ta wybitnie pokutna formuła przemawia do każdego chrześcijanina.
Ewangeliczna perykopa Środy Popielcowej usposabia do przeżywania Wielkiego Postu od wewnątrz, nadaje bowiem praktykom pobożności odpowiedniego ducha ewangelicznego i Chrystusowego; przestrzega przed fałszywym, faryzejskim podejściem do wielkich wyrazów religijnej czci i pokuty. Teocentryzm, szczerość wewnętrzna, nastawiona nie na popis przed ludźmi, ale na uczczenie Boga jako Ojca - to kierunek, jaki należy u progu wielkopostnej pokuty podjąć. W dniach Wielkiego Postu nie może zabraknąć: modlitwy, postu i jałmużny. Kościół woła szczególnie mocno: Metanoeite! - Nawróćcie się! Jest to bowiem czas specjalnego odnowienia prawdy chrztu w nas wszystkich. Z paschalnego wydarzenia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa narodził się cały Kościół; w tym misterium rodzimy się wszyscy poprzez chrzcielne zanurzenie. Rekolekcje, częstsza modlitwa, większe panowanie nad sobą, odmówienie sobie czegoś w duchu pokuty, a zwłaszcza gruntowniejsza refleksja nad własnym sumieniem i szczera spowiedź, nawracająca nas na drogę trwającego chrztu - oto program na Wielki Post dla każdego z nas wierzących w społeczności Chrystusowego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: ojciec zawsze widzi godność dziecka

2024-06-20 09:24

[ TEMATY ]

ojciec

grób JPII

Kard. Grzegorz Ryś

ks. Paweł Rytel-Andrianik/ Vatican News

Choćbym był obdarty ze wszystkiego, choćbym był sponiewierany i pozbawiony godności jak ten syn marnotrawny, mój tata mnie rozpozna. Mój ojciec zawsze we mnie zobaczy godność swojego dziecka - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Kard. Grzegorz Ryś nawiązał do liturgii dnia, w której jest mowa o Modlitwie Pańskiej „Ojcze nasz”. Przypomniał, że gdy „prowadzi się dorosłego człowieka do chrztu, to jednym z najważniejszych momentów tego prowadzenia jest właśnie przekazanie mu Modlitwy Pańskiej”. Ciekawe, że „nie przekazuje się mu na przykład dziesięciu przykazań, a przekazuje się Modlitwę Pańską”.

CZYTAJ DALEJ

Maria Teresa Carloni. Bilokacje i tajne misje papieskie

2024-06-20 21:03

[ TEMATY ]

Bilokacja

Maria Teresa Carloni

Adobe Stock

Pokutuje opinia, że kobiety w Kościele stanowią tylko dodatek do supremacji mężczyzn. A tymczasem to właśnie kobiety nawracały papieży, to niewiasty otrzymywały wielokrotnie więcej informacji z niebieskich źródeł niż faceci.

To one potrafiły się kontaktować z duszami czyśćcowymi, czy mając talent bilokacji ratowały więźniów na Syberii, wykonywały tajne papieskie misje wykorzystując swoje nadnaturalne umiejętności. 

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanów. Startowali uczniowie, wygrał katecheta

2024-06-21 06:33

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

okwb

archiwum prywatne

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

W dniach 10-11 czerwca 2024 roku w Niepokalanowie odbył się finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Wydarzenie zgromadziło uczniów szkół średnich z całej Polski, reprezentujących swoje diecezje po wcześniejszych etapach szkolnym i diecezjalnym. Diecezję świdnicką w finale reprezentowali trzej uczniowie: Michał Żygłowicz-Wawrzyniak z III LO w Wałbrzychu (katechetka Beata Wasiek), Gabriel Wrona z I LO w Świdnicy (katecheta Piotr Chlastawa) oraz Jakub Budasz z Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie (katecheta Tomasz Wojciechowski). Chociaż żaden z uczniów nie awansował do ścisłej siódemki najlepszych uczestników konkursu, a poziom był bardzo wysoki, wszyscy uzyskali tytuł finalistów, co jest dużym osiągnięciem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję