Reklama

Niedziela Wrocławska

ABC miłości

Bóg jest po Twojej stronie

Niedziela wrocławska 15/2018, str. 8

[ TEMATY ]

ABC miłości

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

Kłopoty z wiarą nie są niczym nowym. Miewali je nawet wybrani z wybranych, przesiani – apostołowie. Jak licha była wiara Piotra – w przeszłości pierwszego papieża – ujawniło się na dziedzińcu u Kajfasza. „Nie znam tego Człowieka”. Ależ skądże, żadną miarą…

Dlaczego mamy kłopoty z wiarą? I ty, i ja, i pewnie wszyscy przy wierze mimo wszystko uparcie trwający? Pod tą wiarą kopie dołki Zły! On wie, że dopóki człowiek trwa przy Chrystusie, jest bezpieczny i nie do pokonania. Stąd pełne przebiegłości, co dzień ponawiane akcje Złego, aby posiać zamęt i zwątpienie. Aby tylko się człowiek oddalił od Chrystusa. Siejąc wątpliwości działa na nas przez zło świata. Posyła do nas ludzi, których ma na swe usługi. Iluż to straciło wiarę wskutek czytania książek, artykułów czy oglądania wywiadów, słuchania wykładów, oglądania filmów, programów telewizyjnych? Wszystko to przygotowali im inni ludzie – omamieni, zagubieni, uwiedzeni. Służący Złu jako narzędzia.

Zło świata jest pierwszą przyczyną naszych kłopotów z wiarą, ale nie ostatnią.

Reklama

Pycha – oto przyczyna kolejna. „Nie będę czarnych słuchał. Nie będę przed nimi klękał”. A kto ci każe klękać? Przed Bogiem klękasz, nie przede mną. Jeśli o mnie chodzi, to możesz się spowiadać na baczność, na siedząco, jak chcesz. Nie masz żadnego obowiązku wierzyć w księdza! Wierz w Chrystusa! Każdy roztropny wie, że sprawy ważne załatwia się raczej z bacą, nie zaś z juhasem. A jak się komu myli, kto baca, a kto juhas, to już nie bacy wina...

Lenistwo – przyczyna następna kłopotów z wiarą. „Nie chce mi się. Pomyśleć o Panu Bogu. Pisma Świętego poczytać. Pomodlić się sercem. Uklęknąć”. A może się troszkę przyłożę do poduszki, bo bardzo jestem zmęczona?

Jeżeli – mając świadomość tych wszystkich ograniczeń, słabości i wad uda się człowiekowi przezwyciężyć i to dłubanie dołków pod nami, i pychę, i lenistwo, i oczyścić od zafałszowań obraz Boga i powiedzieć Chrystusowi, że Mu – mimo wszystko – ufasz, to równocześnie wyznajesz Mu swoją miłość. Miłość zaś przykrywa wszystkie słabości wiary. Ufać to znaczy zawierzyć miłości.

Rozważania ks. Stanisława Orzechowskiego, duszpasterza akademickiego, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

2018-05-22 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie lekceważ zaproszenia Pana Jezusa

Niedziela wrocławska 24/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

ABC miłości

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

Masz oddać Bogu to, co należy do Boga (zob. Mt 22, 21). Bogu należy się chwała na pierwszym miejscu. A przez co człowiek oddaje największą chwałę Bogu? Przez przystępowanie do ołtarza i przyjmowanie w Komunii Jezusa. Jak mnie denerwują czasem studenci, gdy podczas spowiedzi św. mówią: – Paciorka nie mówiłem, do kościółka nie chodziłem, na babcię język wywalałem... – on, stary, dwumetrowy chłop tak potrafi mówić!

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję