Reklama

Niedziela Legnicka

Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze

[ TEMATY ]

ekumenizm

Legnica

ks. Piotr Nowosielski

Z udziałem przedstawicieli Kościołów: ewangelicko-augsbuskiego, greckokatolickiego i prawosławnego odbyło się 25 stycznia nabożeństwo ekumeniczne w legnickiej katedrze, któremu przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Tegoroczny czas modlitw, przeżywany był pod hasłem: Jezus rzekł do Samarytanki: "Daj mi pić!" (J 4, 7).

Na zaproszenie Biskupa legnickiego i biskupiego delegata ds. ekumenizmu ks. Andrzeja Jarosiewicza przybyli ks. Jerzy Gansel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Mirosław Drapała proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia NMP i ks. Lubomir Worchacz proboszcz parafii prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy.

- Żeby mogła być jedność musi być jasno zdefiniowany punkt, do którego się odnosimy. Modlimy się o jedność, jako wierzący, dla których punktem odniesienia, miejscem spotkania, jest Jezus Chrystus – mówił Biskup legnicki.

Nawiązując do starotestamentalnego momentu burzenia się ludzi przeciwko Mojżeszowi, z powodu braku wody na pustyni, w Massa i Meriba, przypomniał, że na polecenie Boga Mojżesz wyprowadził wodę ze skały.

- Możemy sobie to wyobrazić, jako znak nawrócenia człowieka, jego serca kamiennego, które jeśli zostanie uderzone działaniem Boga, może stać się miejscem, skąd tryska życie. Po to gromadzimy się, aby przeżywać w sobie tę tajemnicę przemiany, z nas ludzi, rozdzielonych z jakichkolwiek powodów – mówił Ksiądz Biskup.

Z kolei nawiązując do odczytanej ewangelii o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni, mówił: - Dlatego modlimy, aby każdy z nas i indywidualnie i jako społeczności kościelne, byśmy zwracali się ku temu Źródłu, do Jezusa, który stanął przy studni i stał się – możemy tak powiedzieć - Studnią Życia, wody życia, przy której ludzie mogą poznawać – tak jak Samarytanka – że jest prorokiem i wyznawać że jest Zbawicielem świata. Zanim do tego doszło, samarytanka musiała przejść pewną drogę, świadczy o tym nawiązany między nimi dialog... Stając się tymi, którzy potrafią „zanurzać się” w Tajemnicy śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, prosimy o Jedność, wiedząc, że jest ona darem Boga. Staje się tak, kiedy każdy z nas przeżywa swoje nawrócenia, ukierunkowanie ku ewangelicznej studni Jakuba, do Jezusa, w którym się objawiła moc Boga – apelował Biskup legnicki.
W swoim słowie wygłoszonym podczas tej uroczystości, również dostojni goście nawiązywali do biblijnego obrazu, towarzyszącego przeżywaniu tegorocznego Tygodnia Modlitw.

Reklama

- Nasza modlitwa o Jedność Chrześcijan powinna nam uświadomić potrzebę ciągłego nawracania się i oczyszczania naszych serc. Musimy każdego dnia podejmować walkę z naszą pychą, która jest przyczyną innych grzechów. Jezus w rozmowie z Samarytanką, mówił że wszystko powinniśmy czynić w duchu i prawdzie - mówił ks. Mirosław Drapała proboszcz greckokatolickiej parafii - Wtedy nasze serca wypełni Chrystus i radość. Korzystajmy ze źródeł wody żywej.
- Pan Jezus uczy Samarytankę i każdego z nas, abyśmy pełnili wolę Bożą, abyśmy czynili dzieła miłosierdzia – mówił ks. Lubomir Worchacz, proboszcz parafii prawosławnej. Odmówił też specjalną modlitwę ofiarowaną w intencji jedności chrześcijan.

Ks. Jerzy Gansel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, podkreślił z kolei konieczność umiejętności czerpania z prawdziwego źródła życia, jakim jest Chrystus. – Często błądzimy wśród życiowych trosk. Odbijamy się od jednego do drugiego problemu, nie dając sobie rady. Też często poszukujemy źródła wody, pragniemy się nasycić, lecz nie zawsze źródło, na które trafiamy jest źródłem właściwym. My też potrzebujemy więc Chrystusa, który wskaże drogę, po to, by z nowymi siłami iść dalej i zaświadczać innym o Bożej miłości.

Nabożeństwo zakończyło błogosławieństwo Biskupa legnickiego.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

2015-01-27 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świeca, która łączy

Niedziela łódzka 50/2021, str. III

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Julia Saganiak

Światło, które Pan nam daje, to Jego obecność – zaznaczył arcybiskup

Światło, które Pan nam daje, to Jego obecność – zaznaczył arcybiskup

Przedstawiciele czterech bratnich Kościołów zapalili świece ekumenicznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

W sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi odbyła się premiera najnowszej płyty Mocnych w Duchu – Oddycham na nowo. Podczas koncertu przedstawiciele Caritas Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos zapalili świece, modląc się o dar jedności dla wszystkich chrześcijan. – Adwent to jest taki czas w Kościele, w którym bardzo ważny jest motyw światła. Wpatrujemy się w światło, którego przybywa. W Adwencie chodzi o to, żebyśmy odkrywali, że dzięki temu, że Pan Bóg do nas przychodzi, robi się coraz jaśniej. To światło, które Pan nam daje, to jest Jego obecność, Jego miłość i im bardziej je przyjmujemy, tym bardziej i my, i świat się zmienia – powiedział abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję