Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Odbudowa Katedry Sosnowieckiej

[ TEMATY ]

katedra

diecezja

Ks. Tomasz Nowak

Trwają prace remontowe przy odbudowie dachu zabytkowej Katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Do pożaru, w wyniku którego spłonął dach, doszło 29 października 2014 r. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów, dachu nie udało się uratować. Pożar zniszczył także słynne malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera.

Dzięki parafianom i ludziom dobrej woli składającym ofiary na odbudowę dachu i remont sosnowieckiej Katedry, widać ogromny postęp w podejmowanych pracach.

Reklama

Już w połowie listopada ubiegłego roku ks. proboszcz Jan Gaik informował, że: „został ukończony prowizoryczny dach nad całą Katedrą oraz nad zakrystią. Wewnątrz świątyni pod sklepieniem, w miejscu gdzie odpada malatura Tetmajera, zostało zbudowane drewniane rusztowanie, aby można było przystąpić do prac zabezpieczających. Na zdjęciach można porównać tempo odpadania malowidła. Inspektor nadzoru budowlanego wydał opinię, według której wejście do Katedry i odprawianie w niej Mszy świętych będzie możliwe po założeniu siatki nad nawą główną i nad prezbiterium. Do tych prac przystąpimy od poniedziałku. Jeśli uda nam się w tym tygodniu spełnić wszystkie wymogi, to być może w przyszłą niedzielę Msze święte będą odprawiane już w katedrze. W tym tygodniu będzie ukończony projekt nowego dachu i rozpoczniemy procedury do jego budowy. Rozpoczniemy zakup materiałów potrzebnych do nowego dachu. Naprawione są już nagłośnienie i dzwony (…) Wszystkie dotychczasowe prace finansujemy z ofiar od Parafian oraz ludzi dobrej woli, którzy wspierają dzieło odbudowy naszej katedry, za co serdecznie dziękujemy”.

Po prawie miesiącu od pożaru, 23 listopada o godz. 12.00 została odprawiona pierwsza Msza św. w Katedrze. „Wszystkim tym, którzy pospieszyli z pomocą finansową, materialną czy też duchową, włączając się w dzieło ratowania naszej sosnowieckiej bazyliki katedralnej pragnę z całego serca podziękować. Jesteście naprawdę wielcy. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom, zarówno tym w kraju, jak i za granicą, mówię Bóg zapłać” – powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Ksiądz Biskup Kaszak oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik proszą o dalsze wsparcie wielkiego dzieła odbudowy dachu katedry i renowacji jej wnętrza. Wpłat można dokonywać na numer konta:

Parafia Wniebowzięcia NMP
ul. Kościelna 1
42-200 Sosnowiec
numer konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

2015-01-29 08:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bahrajn: rozpoczęto prace przy budowie katedry katolickiej

[ TEMATY ]

katedra

maxos_dim/pixabay.com

W Bahrajnie rozpoczęły się prace przy budowie katedry poświęconej Matce Bożej, która stanie się sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i sam Bahrajn.

Katedra wznoszona jest 20 km od stolicy kraju - Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Oprócz świątyni znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Teren pod budowę obiektu ofiarował król Bahrajnu Hamad bis Isa Al Chalifa. Zakończenie prac przewidziane na 2021 rok.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję