Reklama

Niedziela Sandomierska

Policjanci świętują

Sandomierski garnizon policji obchodził 23 lipca swoje święto. Wręczono awanse na wyższe stopnie i resortowe wyróżnienia

Niedziela sandomierska 31/2018, str. VI

[ TEMATY ]

policja

Ks. Adam Stachowicz

Uroczystości na dziedzińcu sandomierskiego zamku

Uroczystości na dziedzińcu sandomierskiego zamku

W Sandomierzu odbyły się uroczystości związane ze świętem Policji Państwowej, podczas których dziękowano za 99 lat istnienia formacji oraz za ofiarną i pełną poświęceń służbę. Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza w asyście policyjnych kapelanów z udziałem władz Komendy Powiatowej, przedstawicieli innych służb mundurowych miasta, władz samorządowych oraz policjantów i policjantek.

Bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał w homilii do przeczytanej Ewangelii o winnym krzewie, obrazie Chrystusa. Powiedział, że przez chrzest każdy człowiek przypomina wszczepioną w Niego gałązkę, będącą jednocześnie w żywotnej relacji z innymi. – Tak jest we wspólnocie Kościoła. Podobnie dzieje się również we wspólnocie narodowej. Pełniąc policyjną służbę, żyjecie dla innych. Wasz wybór jest decyzją podjętą dla każdego z nas, dla tego miasta, dla całej naszej Ojczyzny. Należy jednak zawsze pamiętać, gdzie są wasze korzenie. Skąd wasz ród. Zjednoczenie z Chrystusem pozwala nam upodobnić się do Niego. Pan Jezus nazywa zawsze zło po imieniu, jednak nikogo nie przekreśla. Jest sprawiedliwy i miłosierny. Trudno Go naśladować. Jak bowiem przestrzegać skrupulatnie procedur i nie stracić serca? Jak troszczyć się o ład w przestrzeni publicznej i zmagać się z własnymi słabościami, których nikomu z nas nie brakuje? Dlatego właśnie potrzebujemy zjednoczenia z Chrystusem i między sobą na wzór gałązek winnego krzewu. Takie są również moje życzenia z okazji Święta Policji. Trzymajcie się mocno Chrystusa! Pielęgnujcie wzajemne relacje i czyńcie dobro – zachęcał Kaznodzieja.

Reklama

Po Mszy św. dalsza część policyjnego święta odbyła się na dziedzińcu sandomierskiego zamku. W uroczystości wziął udział nadinsp. Dariusz Augustyniak, komendant wojewódzki policji w Kielcach. Podczas policyjnego święta pięćdziesięciu jeden funkcjonariuszy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe. Ponadto z sandomierskiej komendy dwóch policjantów zostało odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami za długoletnią służbę i dwóch odznaką „Zasłużony policjant”. Odznaczenia te policjanci otrzymają podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji.

W swoim przemówieniu insp. Dariusz Chmielowiec, komendant powiatowy policji, odwołał się do historii Policji Polskiej oraz przywołał pamięć dwóch sandomierskich policjantów z czasów międzywojennych, którzy oddali życie w obronie odrodzonej państwowości. Komendant podziękował swoim podkomendnym za ofiarną służbę oraz rodzinom policjantów za wsparcie w ich niełatwej służbie. – Drogie koleżanki i koledzy oraz pracownicy cywilni. Serdecznie dziękuję za to, że swoją pracą kontynuujecie najlepsze tradycje naszej formacji, której 99-lecie powołania właśnie obchodzimy. Nie tylko treścią Roty i kolorem munduru nawiązujecie do przedwojennej Policji Państwowej, ale przede wszystkim swoją postawą, zaangażowaniem i codzienną troską o dobro każdego obywatela. To wy swoim profesjonalizmem i aktywnością sprawiliście, że dziś jako zespół możemy z dumą obchodzić nasze święto. To dzięki wam corocznie notujemy systematyczny spadek przestępczości w powiecie sandomierskim, zaś sam powiat należy do jednych z najbezpieczniejszych w województwie świętokrzyskim. Dlatego pozwólcie, że jeszcze raz wyrażę swoje największe uznanie za waszą codzienną aktywność, wysiłek i poświęcenie, za podejmowanie się nawet najtrudniejszych zadań dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym mieszkańcom. Dzięki waszej osobistej postawie kierowanie jednostką jest dla mnie zaszczytem i powodem do dumy – mówił insp. Dariusz Chmielowiec.

Podziękowania dla sandomierskich policjantów złożył nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz przedstawiciele samorządów i organizacji społecznych.

2018-08-01 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służby mundurowe w Legnickim Polu

O umocnienie wartości chrześcijańskich modlili się przedstawiciele służb mundurowych diecezji legnickiej podczas dorocznej pielgrzymki do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: straży pożarnych - ochotniczej i zawodowej, policji, wojska, kolejarzy, służby więziennej i granicznej, leśników, myśliwych, bractwa rycerskiego oraz bractwa kopaczy złota.

Uroczystości rozpoczęły się na placu przy Muzeum Bitwy Legnickiej, gdzie zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Włodzimierz Gucwa. Przedstawił historię Legnickiego Pola oraz bitwy, jaka rozegrała się w tym miejscu w 1241 r. Kolejnym punktem był wykład historyka dr. Wacława Szetelnickiego, specjalisty w zakresie heraldyki, który wygłosił prelekcję na temat nowego herbu diecezji legnickiej, wyjaśniając jego znaczenie i symbolikę. Zaznaczył, że jednym z elementów herbu jest orzeł piastowski, pochodzący z tarczy rycerskiej Henryka Pobożnego, który zginął w bitwie z Tatarami.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: modlitwa za Kościół w Chinach, o jego pełną wolność i jedność

2021-09-24 16:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Chiny

BP KEP

Szczególna modlitwa za Kościół w Chinach, o jego pełną wolność i jedność, zanoszona była na Jasnej Górze. Dziesiątą rocznicę działalności przeżywali tu przedstawiciele Sinicum - stowarzyszenia posługującego na rzecz Kościoła katolickiego w tym najludniejszym państwie świata.

- Sytuacja katolików w Chińskiej Republice Ludowej podobna jest do polskiej rzeczywistości komunistycznej, choć zmagają się oni ze znacznie większymi trudnościami - mówią kapłani i siostry tam posługujące. Mszy św. przewodniczył bp Adam Wodarczyk z Katowic, który jest inicjatorem powstania wspólnot oazowych w Chinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję