Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezjalne Dziękczynienie Za Plony

Niedziela sosnowiecka 35/2018, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Jarosław Ciszek

Gospodarzem tegorocznego Diecezjalno-Powiatowo-Gminnego Święta Plonów była gmina Ogrodzieniec. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu sprawowana pod przewodnictwem pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Wśród koncelebrujących kapłanów znalazł się m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wszystkich gości przywitał gospodarz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, ks. kan. Jacek Furtak.

Do wspólnego świętowania zostali zaproszeni rolnicy z terenów wiejskich diecezji sosnowieckiej reprezentowani przez przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, kół łowieckich, pszczelarze, hodowcy gołębi. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, władz szczebla ministerialnego, samorządowego i duchowieństwa. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ogrodzieniec.

Reklama

– Sierpień i wrzesień to szczególne miesiące dożynkowe, w których rolnicy mają swoje święto plonów. Z dawien dawna jest ono okazją do dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, do radości i zabawy po ciężkiej pracy – stwierdził diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Leszek Kołczyk.

Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Wyraził on wdzięczność wszystkim rolnikom za ich trud i pracę, z której my korzystamy, jedząc codzienny chleb.

– Dzisiaj przychodzimy na te nasze uroczystości, aby z jednej strony podziękować Stwórcy za plony, a z drugiej, aby Go prosić o błogosławieństwo dla tych, którzy ciężko na roli pracują, dla tych, którzy nas bronią i żywią, dla rolników, ogrodników, sadowników i działkowców. Poucza nas Słowo Boga Wszechmogącego, że to wszystko, co mamy, pochodzi od Boga. On jest Stwórcą tego świata i wszechświata. Możemy śmiało powiedzieć, że ziemia, wszechświat, gwiazdy i plony to jest dar Boga. W liście skierowanym do człowieka, jakim jest Pismo Święte, czytamy: „Bądźcie wdzięczni!”. Co to znaczy? Za wszelkie dobrodziejstwa i dary mam się odwdzięczyć. Bywa jednak tak, że człowiek zapomina o Stwórcy i nie wyraża Mu wdzięczności. Jak pisał św. Ignacy Loyola: „Kiedy się to rozważa w obliczu Jego Boskiej dobroci, to wśród wszelkich wyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczność należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy wobec naszego Stwórcy i Boga i wobec stworzeń, które uczynił On dla swojej Boskiej i wiecznej chwały; jest ona zapoznaniem otrzymanych dóbr, łask i darów; przyczyną, początkiem i źródłem wszelkiego zła i grzechów”. O tym, że mamy być wdzięczni uczył nas Pan Jezus. Z uzdrowionych trędowatych wrócił tylko jeden, by Mu podziękować. Co takiego jest w nas, że zapominamy powiedzieć: dziękuję? To pycha, która sprawia, że zapominamy podziękować dobremu Stwórcy. I przekonanie: mnie się wszystko należy. Te dożynki są takim wielkim dziękczynieniem – mówił w kazaniu bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Po zakończeniu Mszy św., według dożynkowego zwyczaju, uformował się barwny korowód, który przemaszerował na błonia przy ogrodzienieckim zamku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Starostami tegorocznych dożynek byli Marcin Pająk z Udorza i Marta Kasprzak-Świderska z Szyc. Oficjalną część pod zamkiem uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz występy kapeli Żarnowiacy i kapeli Janicek.

Najpiękniejszy wieniec

W Święto Plonów w centrum uwagi znalazły się dożynkowe wieńce, których wykonanie i precyzja oraz pomysłowość były imponujące. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział ponad trzydzieści podmiotów. Oceniając wieńce, jury zwracało uwagę przede wszystkim na kunszt, rodzaj użytych materiałów – w tym obecność przynajmniej 4 zbóż, udział akcentów patriotycznych i ogólny wyraz artystyczny. Komisja konkursowa w składzie: ks. Tomasz Zmarzły, Iwona Rajca i Iwona Kuźniak najwyżej oceniła wieniec przygotowany przez KGW Wola Kalinowska reprezentujący parafię pw. św. Katarzyny w Sąspowie i postanowiła przyznać grupie wieńcowej pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Gmina Ogrodzieniec – parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Gieble, trzecie miejsce Gmina Pilica i Koło Gospodyń Wiejskich w Pilicy. Także wszystkie pozostałe delegacje wieńcowe otrzymały wyróżnienia i nagrody pieniężne. Organizatorzy postanowili ponadto przyznać nagrodę specjalną dla Szlachty Skarżyckiej, która udekorowała przepięknymi dziełami ze słomy całą miejscowość i miejsca, w których odbywały się uroczystości i na trasie przejścia korowodu, w tym sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu i teren zamku ogrodzienieckiego. Nagrody ufundowali wspólnie Biskup Sosnowiecki oraz Starosta Zawierciański.

– Co roku zbieramy się, by wspólnie przygotować wieniec na dożynki. Robimy kompozycję na szkielecie wykonanym z drutu. Tradycja mówi, że powinien być wykonany na cztery strony świata, a każde ramię musi być wykonane z innego zboża. Nasz wieniec zrobiony jest z żyta, pszenżyta, pszenicy i owsa. Później zdobimy go darami ziemi: owocami, warzywami, kwiatami i ziołami. Wszystko musi być świeżo zebrane. W środku kompozycji kładziemy specjalnie wypieczony na tę okoliczność chleb – opowiadają gospodynie Koła Gospodyń Wiejskich, które brały udział w konkursie.

Kultywowanie tradycji

– Dożynki, zwane również wieńcowinami, obchodzone są z okazji zakończenia zbiorów zbóż. Obecnie zagłębiowskie dożynki to święto o charakterze zarówno kościelnym, jak i świeckim. Rozpoczynają się Mszą św., po czym uczestnicy w barwnym korowodzie przechodzą do miejsca, w którym odbywa się dalsza część uroczystości. Najczęściej jest nim boisko szkolne, stadion lub po prostu kawałek łąki lub pola w pobliżu kościoła czy remizy strażackiej. Po przemarszu uczestników korowodu i złożeniu wieńców dożynkowych następuje oficjalna część uroczystości – powitanie zaproszonych przedstawicieli władz i gości, przemówienia, występy kół gospodyń wiejskich, zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Potem mają miejsce występy kabaretów, gwiazd muzyki rozrywkowej i zabawa taneczna. Uroczystościom towarzyszy prezentacja płodów rolnych oraz wyrobów i osiągnięć pszczelarzy, piekarzy, hodowców ptactwa, a także uprawiających owoce i warzywa. Ponadto na stoiskach można zapoznać się z dziełami rzemiosła artystycznego, następuje też promocja kultury Zagłębia Dąbrowskiego – opowiada etnograf i kustosz Muzeum Saturn w Czeladzi Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki w folwarku

2020-09-23 23:08

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Niedziela 20 września br., to kolejna okazja do zasmakowania w regionalnych, naturalnych smakach, w wytworach z plonów tego roku.

W Zamkowym Folwarku w Żarach podczas Targu Śniadaniowego można było kupić: sery i inne wyroby z mleka koziego, chleb na zakwasie, pasty, pasztety i inne smakołyki z dyni, wina z lubuskich winiarni Saganum i Jakubów, wyroby masarskie od lokalnego wytwórcy. Nie zabrakło miodów, ciast, ręcznie robionych krówek, owoców i warzyw z własnej uprawy, piwa rzemieślniczego, olejów z dyni, lnu, rzepaku, wyrobów z dodatkiem lawendy i domowych przetworów z owoców i warzyw.

Zobacz zdjęcia: Dożynki w folwarku
CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję