Reklama

Trzebnica – 200 lat parafii

2018-09-04 13:45

Anna Majowicz
Edycja wrocławska 36/2018, str. I

Agnieszka Bugała
Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Na początku XIII wieku książę Henryk Brodaty i jego małżonka Jadwiga ufundowali w Trzebnicy pierwszy na polskich ziemiach klasztor Cystersów. Wzniesiono przy nim także kościół, którego pierwszym patronem został ulubiony święty śląskich Piastów – Bartłomiej Apostoł. Po 1267 r. świątynia stała się celem wielu pielgrzymek… ale nie do Bartłomieja Apostoła, tylko do ulubienicy ludzi, do grobu św. Jadwigi, która w naturalny sposób stała się także patronką tego miejsca. Rola kościoła zmieniła się na początku XIX wieku, gdy po kasacie zakonów w państwie pruskim w 1811 r. siostry cysterki musiały opuścić Trzebnicę. Już wkrótce, bo 14 maja 1818 r., rozpoczął się nowy etap historii – właśnie w tym dniu erygowano parafię pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi. W bieżącym roku minęło dokładnie 200 lat odkąd ta przyklasztorna świątynia stała się domem dla parafialnej wspólnoty.

Trzebniczanie obchody jubileuszu rozpoczęli 13 maja br., w uroczystość Wniebowzięcia Pańskiego. Mszy św. w bazylice przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. W homilii mówił wtedy: – Spójrzcie w niebo, a potem wróćcie do tych miejsc w których żyjecie, pracujecie, tam, gdzie jest wasza Jerozolima. To dobry moment, zwłaszcza dziś, gdy przeżywamy jubileusz 200-lecia istnienia trzebnickiej parafii. W jej dziejach odnajdujemy świadectwo powszechności Kościoła. W tej świątyni wielbili Boga w swoich językach narodowych Niemcy, Polacy, Czesi – mówił hierarcha. Podziękował także wiernym oraz posługującym w parafii salwatorianom. – Dzisiejszy jubileusz jest dla mnie okazją do złożenia księżom salwatorianom gratulacji i podziękowania im za ich gorliwą posługę. Równocześnie to okazja do podziękowania całej wspólnocie parafialnej, wszystkim wiernym, za wasze świadectwo wiary, miłości, za waszą troskę o to święte miejsce. Życzę wszystkim, by ten jubileusz przyniósł bogate owoce duchowe i przyczynił się do pogłębienia naszej komunii z Bogiem – dodał. Obchody jubileuszu nie zamknęły się jednak tylko w jednym dniu. Trwały aż do 26 sierpnia, do dnia parafialnego odpustu ku czci św. Bartłomieja Apostoła.

Reklama

– Chcieliśmy przedłużyć okres świętowania. W związku z tym zaproponowaliśmy szereg inicjatyw. Jedną z nich był konkurs plastyczny „Parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w oczach dziecka”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci od 5. do 12. roku życia, a jego celem było ukazanie naszej parafii tak, jak widzą ją właśnie jej najmłodsi mieszkańcy. Prace laureatów zostały zaprezentowane na „Bartłomiejkach”, tradycyjnym festynie w dniu parafialnego odpustu – mówi ks. Jerzy Olszówka SDS, proboszcz wspólnoty.

Tagi:
Trzebnica

Reklama

Koncert patriotyczno-noworoczny w Trzebnicy!

2018-12-28 10:52

Anna Majowicz

Już jutro (29.12) o godz. 19.30 w Bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbędzie się koncert patriotyczno – noworoczny w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

mat.prasowe

W Trzebnicy wystąpią: Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski wraz z kwartetem smyczkowym PRIMUZ.

Na wydarzenie serdecznie zaprasza kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Olszówka SDS.

Wstęp wolny!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: powstanie nowa „superdykasteria” ds. ewangelizacji

2019-04-23 12:56

st (KAI) / Watykan

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzi nowa konstytucja apostolska o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium” będzie utworzenie wielkiej dykasterii ds. ewangelizacji – twierdzi hiszpański dziennikarz Dario Menor Torres, piszący dla tygodnika Vida Nueva.

Tama66/pixabay.com

Zdaniem hiszpańskiego dziennikarza nowa dykasteria będzie ważniejsza niż Kongregacja Nauki Wiary, która zajmuje się nie tylko obroną wiary, ale także najpoważniejszymi przestępstwami duchownych.

Kolejną nowością w nowej konstytucji jest to, że urzędy Kurii Rzymskiej nie będą już dzielona na „kongregacje” i mniej prestiżowe „papieskie rady”, ale wszystkie będą nazywane „dykasteriami”, jak to już zastosowano w odniesieniu do kilku nowych urzędów ustanowionych przez papieża Franciszka.

Nowa „superdykasteria” ds. ewangelizacji będzie owocem połączenia dwóch już istniejących instytucji: Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której zadaniem jest troska o „terytoria misyjne” oraz utworzonej w 2010 r. przez papieża Benedykta XVI Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, w celu stawienia czoła szybkiej sekularyzacji krajów Zachodu.

Dario Menor rozmawiał o proponowanych zmianach w nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej z dwoma członkami Rady Kardynałów: kard. Oswaldem Graciasem z Indii oraz kard. Oscarem Rodriguezem Maradiagą z Hondurasu. Obydwaj podkreślili znaczenie jakie Papież Franciszek przypisuje ewangelizacji jako centralnemu zadaniu Kościoła.

Ponadto, nowa konstytucja przewiduje podobno również utworzenie dykasterii charytatywnej i połączenie Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i Papieskiej Rady ds. Kultury.

Nowa dykasteria miłosierdzia, która wchłonie Urząd Dobroczynności Apostolskiej, będzie umiejscowione zaraz za Sekretariatem Stanu i Dykasterią ds. Ewangelizacji, stanowiąc przypomnienie, że miłosierdzie jest również kluczowym elementem wiary katolickiej.

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich, stworzona przez Franciszka, aby pomóc mu w formułowaniu środków, służących zapobieganiu i zwalczaniu molestowania seksualnego duchownych stanie się częścią struktury kurialnej, aby uczynić ją „bardziej skuteczną”.

Wszystkie te reformy będą kontynuacją już wprowadzonych zmian, takich jak połączenie instytucji medialnych Watykanu w Dykasterię ds. Komunikacji oraz połączenie większości rad papieskich w dwie wielkie struktury: Dykasterię ds. świeckich, rodziny i życia oraz Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Według raportu Vidy Nuevy papież Franciszek może podpisać nową konstytucję 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Obecnie projekt Praedicate Evangelium został posłany do poszczególnych konferencji episkopatów, szefów dykasterii watykańskich i innych urzędników kościelnych, aby przejrzeć dokument i przesłać sugestie do końca maja.

Rada Kardynałów ma je ponownie przejrzeć podczas swego spotkania w dniach 25-27 czerwca br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem