Reklama

Niedziela Lubelska

Latyczowska Pani

Przed nami wielkie uroczystości maryjne. W niedzielę, 7 października, na cudowny wizerunek Matki Bożej Latyczowskiej, znajdujący się w kościele przy ul. Bursztynowej w Lublinie, zostaną nałożone złote korony

Niedziela lubelska 38/2018, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

Paweł Wysoki

Procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Latyczowskiej w 2014 r.

Procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Latyczowskiej w 2014 r.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Pod koniec XVI wieku został podarowany przez papieża Klemensa VIII dominikańskim zakonnikom, podejmującym misję ewangelizacji Podola. Ci osiedlili się w Latyczowie (dziś miasteczko w środkowej Ukrainie). Wkrótce okazało się, że wierni modlący się przed przywiezionym przez nich obrazem Matki Bożej otrzymują liczne łaski. W dowód uznania cudów i czci dla Maryi papież Pius VI zlecił ukoronować obraz złotymi koronami; uroczystość odbyła się 4 października 1778 r. Kilkadziesiąt lat później korony zostały skradzione; rekoronacja odbyła się w 1880 r. Nałożone wówczas korony znajdowały się na skroniach Maryi i Jezusa do 2014 r.

Reklama

Matka Boża Latyczowska, zwana Królową Podola, podzieliła los swoich dzieci. Dramatyczna historia obrazu, w ciągu wieków kilkakrotnie przenoszonego z miejsca na miejsce (m.in. do Lwowa, Winnicy, Łucka, Warszawy), odzwierciedla dzieje mieszkańców trapionych wojnami i bezbożną ideologią. Po II wojnie światowej cudowny obraz został przywieziony do Lublina i powierzony opiece Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej aż do 2014 r. Wówczas abp Stanisław Budzik podjął decyzję o intronizacji obrazu w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Uroczysta intronizacja odbyła się po wielkiej różańcowej procesji, która przeszła przez miasto we wrześniu i październiku 2014 r. 3 lata później kościół przy ul. Bursztynowej został ustanowiony sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji.

Za 2 tygodnie, w 240. rocznicę koronacji wizerunku, abp Stanisław Budzik dokona rekoronacji (poprzednie korony zostały zdjęte na czas renowacji obrazu i pozostawione u sióstr Służek). Zaprojektowane i wykonane w pracowni Drapikowski Studio korony powstały ze złota ofiarowanego przez parafian. 26 września poświęci je papież Franciszek. Duchowym przygotowaniem do tego historycznego wydarzenia jest maryjne triduum, prowadzone przez ks. Józefa Maciąga. W kolejne niedziele poprzedzające rekoronację (16, 23 i 30 września) nauki rekolekcyjne stanowić będą medytacje nad tajemnicą Maryi Królowej na kartach Pisma Świętego, w dziejach Kościoła i naszym życiu. W tygodniu bezpośrednio poprzedzającym uroczystości (1-6 października) w kościele przy ul. Bursztynowej odbędzie się czuwanie maryjne (od godz. 17.20), na które złożą się Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski. Msza św. z nałożeniem koron na skronie Maryi i Jezusa rozpocznie się 7 października o godz. 10.30.

2018-09-19 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża upomniała się.
O miłość, nie o korony

- Matce Bożej nie zależało na nowych koronach, Jej zależało na miłości - mówi o. Lucjan Sobkowicz, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Jarosławiu. Czy zatem Matka Boża upomniała się o ożywienie kultu? - Oczywiście, że tak - odpowiada bez wahania zakonnik

Do niezwykłego zdarzenia, o którym wiadomość obiegła cały kraj, doszło 28 grudnia ub. r. Podczas porannej Mszy św. w bazylice Ojców Dominikanów, obraz zasłaniający figurę Matki Bożej trzymającej na kolanach ciało Jezusa, podnosił się do góry i w tym momencie obie korony równocześnie spadły do wewnętrznej niszy ołtarzowej. Nikt ich nie dotykał, nikt tam w ostatnim czasie nie wchodził, nie zmieniał welonu, nie podnosił koron.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Spotkać młody Kościół

2021-09-27 09:37

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

archiwum KSM

KSM-owicze z naszej diecezji wybrali się na pielgrzymkę do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium ich patronki bł. Karoliny Kózkówny. Po drodze zwiedzili Kraków.

Pierwotnie miał to być wyjazd na Wielką Chwałę, ogólnopolski zlot KSM. Niestety, wydarzenie musiało zostać odwołane. To jednak nie przeszkodziło młodym diecezjanom w spotkaniu ze swoją patronką. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję