Reklama

Z Watykanu

2018-10-03 08:00


Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 4

Ojciec Święty do Polaków

Franciszek dziękuje za modlitwy

Serdecznie witam wiernych z Polski. W sposób szczególny pozdrawiam dyrekcję generalną i funkcjonariuszy polskiej Służby Więziennej, którzy pielgrzymują do Rzymu z okazji stulecia istnienia tej służby. Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi w modlitwie podczas mojej podróży (do krajów bałtyckich – przyp. red.). Zachowując w sercu doświadczenie tej wizyty w krajach historycznie i duchowo związanych z Polską, zawierzam Matce Miłosierdzia z Ostrej Bramy was, wasze rodziny i waszą Ojczyznę. Z serca wam błogosławię! RV

Audiencja generalna, 26 września 2018 r.

Hasło na rok 2019

Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że 53. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który przypadnie w 2019 r., będzie obchodzony pod hasłem: „«Wszyscy tworzymy jedno» (Ef 4, 25). Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”. Przy tej okazji przypomniano, że w swoim pierwszym orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu, w 2014 r., Franciszek wezwał, aby Internet był „miejscem bogatym w wartości ludzkie, nie siecią przewodów, lecz ludzkich osób”.

Wybór tematu orędzia na 2019 r. potwierdza, że nowe środowisko komunikacyjne i sieci społecznościowe – szczególnie te, w których Papież jest obecny osobiście, ze swoimi kontami @Pontifex na Twitterze i @franciscus na Instagramie – stały się obiektem jego zainteresowania.

Reklama

Tekst papieskiego orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie ogłaszany w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy – św. Franciszka Salezego, 24 stycznia. W Polsce dzień ten jest obchodzony w trzecią niedzielę września, która w 2019 r. przypadnie 15 września.

RV

Chrześcijanie Litwy, Łotwy i Estonii ponowili swe wyznanie wiary

Dwie Msze św. oraz dwa spotkania ekumeniczne – w tym jedno z młodzieżą i jedno ze starszymi i potrzebującymi – złożyły się na dwa ostatnie dni 25. zagranicznej pielgrzymki Papieża. 24 września br. Franciszek przebywał na Łotwie, a dzień później – w Estonii

Dwa ostatnie etapy papieskiej pielgrzymki miały nieco inny charakter niż pierwsze dwa dni spędzone na Litwie. Wynikało to przede wszystkim z tego, że na Łotwie i w Estonii jest o wiele mniej katolików niż na Litwie.

– Misja wciąż wzywa nas do jedności i domaga się od nas jedności – powiedział Ojciec Święty podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze. Franciszek dodał chwilę później, że domaga się ona, aby muzyka Ewangelii nie przestała rozbrzmiewać na naszych placach. Papież mówił to w kontekście zeświecczenia, którego skutkiem będzie zamknięcie się w samotności i izolacji. Ojciec Święty wskazał również na korzenie, od których nie można się oderwać bez narażenia na szwank swojej tożsamości. Tymi korzeniami są starsi, z którymi spotkał się w katedrze św. Jakuba w Rydze. – Wy, którzy przeżyliście wiele, nie zapominajcie, że jesteście korzeniami ludu, korzeniami młodych pędów, które muszą rozkwitać i przynosić owoce. Brońcie tych korzeni, utrzymujcie je przy życiu, aby dzieci i młodzież wszczepiły się w nie oraz zrozumiały, że wszystkie kwiaty na drzewie pochodzą z tego, co jest pod ziemią – powiedział Papież. Do młodych, którzy oczekiwali na niego w luterańskim kościele św. Karola w Tallinie, zwrócił się w słowach: – Chcę wam dziś tutaj powiedzieć, że jeśli płaczecie, chcemy z wami płakać, towarzyszyć naszym aplauzem i śmiechem waszej radości, pomóc wam żyć, naśladując Pana.

Jednocześnie przyznał, że Kościół musi podjąć starania, aby odzyskać wiarygodność u młodzieży. Na zakończenie pielgrzymki niewielką trzódkę estońskich katolików, których jest 6 tys., Franciszek zachęcał do tego, by „przezwyciężali lęk i porzucili obwarowane przestrzenie, bo dziś większość Estończyków nie uznaje siebie za wierzących”. Papież podkreślił: – Trzeba do nich wychodzić, aby „krzewić relację z Bogiem, aby ją ułatwić, zachęcić do spotkania miłości z tym, który woła: «Przyjdźcie do Mnie»”.

Na pokładzie samolotu, którym Franciszek wracał do Rzymu, odbyła się konferencja prasowa. Nie było pytań o list abp. Vigano. Jedna z dziennikarek zadała natomiast pytanie o nadużycia seksualne w Kościele.

W odpowiedzi na nie Ojciec Święty powiedział: – A teraz nawiązuję do dzisiejszego spotkania z ludźmi młodymi. Młodzi są zgorszeni – włączam tutaj pierwsze pytanie, które nie dotyczyło tematu podróży. Młodzi ludzie są zgorszeni hipokryzją wielkich. Są zgorszeni wojnami, niekonsekwencją, gorszą się demoralizacją. A do zagadnienia demoralizacji należy także to, co pani podkreśliła: nadużycia seksualne. To prawda, że istnieje oskarżenie Kościoła, i wszyscy to wiemy; znamy statystyki – nie będę ich tutaj przytaczał. Ale nawet gdyby był tylko jeden kapłan, który wykorzystywałby chłopca czy dziewczynkę, byłoby to i tak potworne, ponieważ ten człowiek został wybrany przez Boga, aby doprowadzić dziecko do nieba.

Z Twittera papieża Franciszka

Pragnę, aby w Chinach mogła rozpocząć się nowa faza, która pomoże w uzdrawianiu ran z przeszłości, w przywróceniu i utrzymaniu pełnej jedności między wszystkimi chińskimi katolikami i w nowym zaangażowaniu się na rzecz głoszenia Ewangelii.

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sulechów: Procesja Bożego Ciała ulicami miasta

2019-06-20 22:11

Wiktoria Dmytruk

Wiktoria Dmytruk

Sulechowskie parafie wspólnie zorganizowały procesję Bożego Ciała. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Sulechów: Boże Ciało 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem