Reklama

Dookoła świata

2018-10-03 08:00


Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 5

Palestyna nie na sprzedaż

Amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, który ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku, może trafić w próżnię. Pokazała to sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oskarżył USA o torpedowanie rozwiązania konfliktu. Zrobił to już po tym, jak prezydent USA Donald Trump powiedział, że „chce rozwiązania dwupaństwowego” (współistnienia dwóch państw ze stolicą w Jerozolimie).

Choć po raz pierwszy wyraził się pozytywnie o tym rozwiązaniu, to w kolejnej wypowiedzi się krygował. – Jeśli Izraelczycy i Palestyńczycy chcą jednego państwa, to jest dla mnie OK. Jeśli chcą dwóch państw, to też jest OK – powiedział i dodał, że prace jego administracji nad wspomnianym planem są zaawansowane i zostanie on przedstawiony za 2-3 miesiące.

Mahmud Abbas nie ma jednak złudzeń: jak oznajmił, plan stał się martwy, zanim został ogłoszony, bo uznanie przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela oraz inne posunięcia Waszyngtonu dowodzą, że USA faworyzuje Izrael i nie jest już neutralnym pośrednikiem w konflikcie. – Jerozolima i prawa Palestyńczyków nie są na sprzedaż, nie mogą być przedmiotem przetargu – powiedział Abbas przy aplauzie sali.

Reklama

Po uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela, w grudniu 2017 r., Autonomia Palestyńska zerwała stosunki z tym państwem. 10 września br. USA zamknęły misję dyplomatyczną Palestyny w Waszyngtonie, a pod koniec sierpnia wstrzymały wpłaty dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. W ostatnich dniach Bank Światowy ostrzegł, że gospodarka Strefy Gazy jest w stanie upadku, a bezrobocie przekracza 50 proc., i wezwał do pomocy Palestyńczykom, aby „uniknąć natychmiastowej zapaści” Autonomii.

Wojciech Dudkiewicz

Atomowe zdjęcia

Premier Izraela Beniamin Netanjahu na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ pokazał zdjęcia, na których były zaznaczone obiekty, w których mają być przechowywane materiały wykorzystywane do tajnego programu atomowego Iranu.

– Zaledwie w zeszłym miesiącu usunęli 15 kg radioaktywnego materiału. Wiecie, co z nim zrobili? Zabrali go i rozprowadzili po Teheranie, starając się ukryć dowody – powiedział Netanjahu. Wezwał do natychmiastowej inspekcji w stolicy Iranu. Kontrolą obiektów powinna się zająć Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

jk

Wykapany pułkownik

Wiele osób wygląda podobnie do siebie – tak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował doniesienia o identyfikacji jednego z Rosjan – podejrzanych o otrucie na terenie Wielkiej Brytanii byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala – jako oficera GRU w randzie pułkownika. Według serwisu śledczego Bellingcat, mężczyzna, który został wcześniej zidentyfikowany jako Rusłan Boszirow, posługiwał się fałszywą tożsamością. W rzeczywistości to płk GRU Anatolij Czepiga. Tymczasem brytyjskie służby miały zidentyfikować trzeciego agenta zamieszanego w sprawę Skripala. Miał on przeprowadzić rozpoznanie przed próbą otrucia Skripala. Potwierdzono też częściowo tożsamość drugiego ze sprawców, który podróżował do Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu wystawionego na Aleksandra Pietrowa. Jego imię jest prawdziwe, a zmienił jedynie nazwisko. Jego prawdziwe dane osobowe są znane brytyjskim śledczym. Marcowy zamach na Skripalów – byłego agenta i jego córkę – wywołał kryzys dyplomatyczny brytyjsko-rosyjski i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu.

wd

Praca do śmierci

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła projekt ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego. Dokument musi zatwierdzić wyższa izba – Rada Federacji i podpisać prezydent. Ustawa podwyższa wiek emerytalny dla kobiet z 55 do 60 lat i dla mężczyzn z 60 do 65 lat. Średnia przewidywana długość życia mężczyzn w Rosji jest niższa niż 65 lat, a więc niższa niż nowy wiek emerytalny... Według sondaży opinii publicznej, co najmniej trzy czwarte Rosjan jest przeciwnych reformie. Od czerwca br. w kilkudziesięciu miastach Rosji organizowano protesty. Z najnowszego sondażu Centrum Lewady wynika, że tylko jedna trzecia Rosjan jest gotowa kontynuować protest.

wd

Maduro przed trybunał

Rządy 6 krajów z obu Ameryk: Argentyny, Chile, Kolumbii, Paragwaju, Peru i Kanady skarżą reżim Wenezueli o zbrodnie przeciw ludzkości przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Reżim Nicolása Maduro jest powszechnie piętnowany za systematyczne niszczenie demokracji, praworządności i zasady podziału władz, ale tym razem chodzi o zbrodnie. Oskarżając Wenezuelę o gwałcenie praw człowieka oraz zbrodnie przeciw ludzkości, ministrowie 6 rządów złożyli w MTK w Hadze wniosek wsparty raportami sporządzonymi przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych Praw Człowieka, Organizację Państw Amerykańskich oraz Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka. Takiej sprawy jeszcze nie było, bo dotychczas skarżącymi o podobne zbrodnie nie były rządy, lecz organizacje pozarządowe.

wd

Siedmiu podejrzanych

Zatrzymanie przez policję 7 podejrzanych o zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej nastąpiło w chwili, gdy opinia publiczna na Słowacji straciła nadzieję na wyjaśnienie tej zbrodni. Zatrzymani – m.in. były policjant, ochroniarz i żołnierz – to ludzie związani ze środowiskiem włoskich biznesmenów powiązanych z mafią, o czym napisał Kuciak w swoim ostatnim tekście. Do zbrodni doszło w lutym br., a ślady wskazywały na profesjonalnego zabójcę. Każda z ofiar została zabita jednym strzałem. Motywem zabójstwa mogła być praca dziennikarza. Kuciak zajmował się sprawami ukazującymi, jak słowaccy biznesmeni na masową skalę unikają podatków.

jk

Reklama

Fulton Scheen wkrótce beatyfikowany

2019-07-07 19:42

Pch24/KAI

21 grudnia odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego abp. Fultona Sheena, jednego z najsłynniejszych amerykańskich hierarchów. Ceremonia odbędzie się w katedrze pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Peorii, w stanie Illinois. Co ciekawe, w tej samej katedrze abp Sheen przyjął święcenia kapłańskie w 1919 roku.

Youtube.com

Papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona Johna Sheena. Dzięki temu hierarcha zaangażowany w telewizyjną ewangelizację Amerykanów będzie mógł zostać oficjalnie wyniesiony do chwały ołtarzy.

Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych 6 lipca zatwierdziła dekret dotyczący cudu za wstawiennictwem abpa Fultona J. Sheena. Decyzja oznacza, że diecezja Peorii rozpoczyna przygotowania do beatyfikacji duchownego.

Cud dotyczy niewyjaśnionego wyzdrowienia chłopca, który urodził się we wrześniu roku 2010. Dziecko nie dawało oznak życia, jednak rodzice się nie poddali. „Podczas gdy położna kontynuowała reanimację i gdy czekaliśmy na karetkę, mój mąż wziął wodę i ochrzcił go imionami, które wybraliśmy: James Fulton. Pamiętam, że siedziałam na podłodze, wciąż powtarzając w głowie: Fulton Sheen, Fulton Sheen, Fulton Sheen. Przypuszczam, że była to jedyna namiastka modlitwy, na jaką mogłam się zdobyć; przypuszczam, że w ten sposób próbowałam prosić arcybiskupa Sheena, aby wstawiał się za moim synem” – wspomina matka chłopca (cytat za: abpsheen.pl). Po 61 minutach reanimacji, gdy wydawało się, że dojdzie do najgorszego, lekarze stwierdzili, że dziecko żyje. Pełnię zdrowia odzyskało po 3 latach. W marcu roku 2014 komisja lekarska orzekła, że nie można wskazać żadnego naturalnego wyjaśnienia tego zdarzenia. Nieco później podobne stanowisko zajęli watykańscy teologowie.

Ponadto papież Franciszek zatwierdził opinię wyrażoną przez kardynałów i dokonał kanonizacji równoważnej portugalskiego dominikanina Bartłomieja Fernandesa od Męczenników (1514-1590), Upoważnił także Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania ośmiu dekretów. Jeden z nich dotyczy właśnie cudu za wstawiennictwem sługi Bożego abp Fultona Sheena, a siedem heroiczności cnót, w tym Polaka – ks. Władysława Korniłowicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bangkok: papież spotkał się biskupami Azji

2019-11-22 08:02

tom, st, kg (KAI) / Bangkok

Zostaliśmy wybrani jako słudzy, a nie jako szefowie lub panowie - przypomniał Franciszek podczas spotkania z biskupami Tajlandii i Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC) w sanktuarium bł. Mikołaja Bunkerda Kritbanrunga w Bangkoku. "Jak wiele musimy się nauczyć od was, którzy w wielu waszych krajach lub regionach jesteście mniejszością, i nie dajecie się dlatego ponieść, czy zarazić kompleksem niższości czy narzekaniem, że nie czujecie się uznani!" - powiedział papież z uznaniem o azjatyckich hierarchach.

Vatican Media

My, biskupi Tajlandii, chcemy poświęcić się, w duchu braterskiego dialogu, służbie naszym azjatyckim braciom i siostrom, zwłaszcza ubogim i tym, którzy pragną poznać Chrystusa i szukają Jego prawdy – powiedział, witając papieża, arcybiskup Bangkoku kard. Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij. Wyrażając radość z tego spotkania kardynał zapewnił, że zgromadzeni przybyli tu, aby posłuchać, co Ojciec Święty ma im do powiedzenia na temat ich roli jako pasterzy "małej trzódki" w Azji - ojczyźnie największych tradycyjnych religii świata oraz ich roli dla i w Kościele.

Zauważył, że w przyszłym roku FABC będzie obchodziła 50-lecie istnienia i z tej okazji właśnie w stolicy Tajlandii odbędzie się zgromadzenie ogólne tej organizacji pod hasłem "FABC 2020: podróżując razem jako ludy Azji". Celem tego przyszłego spotkania ma być popieranie solidarności i współodpowiedzialności wśród członków Federacji w imię dobra Kościoła i społeczeństwa na tym kontynencie. Gospodarz spotkania wyraził nadzieję, że przyszłoroczne obchody przyczynią się do nowej ewangelizacji, "uzdalniając nasze życie, działania i słowa do dawania świadectwa o Jezusie i Ewangelii".

Zapewnił, że biskupi tajscy "chcą poświęcać samych siebie, w duchu braterskiego dialogu, w służbie swym azjatyckim braciom i siostrom, szczególnie ubogim oraz tym, którzy pragną poznać Chrystusa i poszukują Jego prawdy". Chcą też być architektami pokoju i pojednania w tym regonie, który zaznał wielu konfliktów, przemieszczania się ludzi i tragedii handlu ludźmi. "Kościół w Tajlandii chce pokazać światu, jakie może być społeczeństwo, gdy Ewangelia i duchowość komunii są wcielane w praktyce. W ten sposób uczniowie Chrystusa w tym kraju będą mogli pokonać podziały" - oświadczył arcybiskup Bangkoku. Na zakończenie poprosił papieża o błogosławieństwo dla biskupów i "wszystkich naszych wspólnot".

W swoim przemówieniu Franciszek zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się w sanktuarium bł. Mikołaja Bunkerda Kitbamrunga (1895-1944), który poświęcił swoje życie ewangelizacji i katechezie, zwłaszcza w Tajlandii, a także w części Wietnamu oraz wzdłuż granicy z Laosem, a swoje świadectwo Chrystusowi ukoronował męczeństwem. Zachęcił, aby jego przykład rozbudzał wielką gorliwość o ewangelizację we wszystkich Kościołach lokalnych Azji.

Papież przypomniał, że w 2020 r. planowane jest Zgromadzenie Ogólne Federacji Konferencji Biskupów Azji (FABC) w 50. rocznicę jej powstania. Zaznaczył, ze jest to dobra okazja do ponownego odwiedzenia „sanktuariów”, w których "przechowywane są korzenie misyjne" oraz ewangelicznej odnowy w społeczeństwach Azji.

Papież przypominając, że Azja to kontynent wielokulturowy i wieloreligijny z wieloma problemami jak ubóstwo i wyzysk. Zwrócił uwagę, że szybki postęp technologiczny może otworzyć ogromne możliwości, które ułatwiają życie, ale też mogą one również prowadzić do rosnącego konsumpcjonizmu i materializmu, szczególnie wśród młodych. Wskazał dalej na plagi narkomanii i handlu ludźmi, problemy migrantów i uchodźców, złe warunki pracy, wyzysk pracowników, nierówności ekonomiczne i społeczne, jakie istnieją między bogatymi a biednymi.

Wobec tych problemów Franciszek wezwał, aby biskupi Azji, idąc za przykładem pierwszych misjonarzy, zmierzyli się i oceniali teraźniejszość oraz misję ze znacznie szerszej i bardziej nowatorskiej perspektywy, nie zasklepiali się w jałowych myślach i dyskusjach, które doprowadzają do skupienia się i zamknięcia w sobie, paraliżując wszelkiego rodzaju działania. „Uczmy się od świętych, którzy nas poprzedzili i stawili czoło trudnościom występującym w ich epoce” - zachęcił papież.

Przestrzegł przed budowaniem struktur i mentalności kościelnej, które mogą warunkować ewangelizacyjny dynamizm. "Dobre struktury służą, kiedy jest życie, które je ożywia, podtrzymuje i osądza. autentycznego ewangelicznego ducha, bez wierności Kościoła swojemu powołaniu, każda nowa struktura w krótkim czasie ulega degradacji” - zaznaczył.

Franciszek zachęcił azjatyckich hierarchów, aby w misjonarskiej pracy kierowali się "impulsami Ducha Świętego" i nie odrzucali żadnej ziemi, ludu, kultury ani sytuacji oraz nie szukali jakiejś ziemi z gwarancjami sukcesu. - Chciałbym podkreślić, że misja, zanim zostaną podjęte działania, które trzeba przeprowadzić lub projekty do realizacji, wymaga wyrobienia spojrzenia i „węchu”; wymaga ojcowskiej i matczynej troski, ponieważ owca ginie, kiedy pasterz uważa ją za zaginioną, a nigdy wcześniej" - powiedział papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że jednym z najpiękniejszych wymiarów ewangelizacji jest uświadomienie sobie, że misja powierzona Kościołowi nie polega jedynie na głoszeniu Ewangelii, ale także na uczeniu się wiary w Ewangelię i pozwalaniu, by ona nas przekształcała i przypomniał słowa św. Pawła VI: „Kościół jako głosiciel Ewangelii, zaczyna swe dzieło od ewangelizowania samego siebie".

Papież przestrzegł biskupów przed zajmowaniem lub domaganiem się nie wiadomo jakiego miejsca i pierwszeństwa. "Jak wiele musimy się nauczyć od was, którzy w wielu waszych krajach lub regionach jesteście mniejszością, i nie dajecie się dlatego ponieść czy zarazić kompleksem niższości czy narzekaniem, że nie czujecie się uznani!" - podkreślił Franciszek.

Wyzwał azjatyckich biskupów, aby pamiętali, że także oni są częścią ludu z którego pochodzą. "Zostaliśmy wybrani jako słudzy, a nie jako szefowie lub panowie. Oznacza to, że musimy towarzyszyć tym, którym służymy, z cierpliwością i życzliwością, słuchając ich, szanując ich godność, zawsze promując i doceniając ich inicjatywy apostolskie" - powiedział Franciszek.

Przypomniał, że wiele spośród krajów azjatyckich zostało zewangelizowanych przez osoby świeckie. "Miały one możliwość mówienia dialektem swego ludu, dokonując prostej i bezpośredniej inkulturacji, nie teoretycznej ani ideologicznej, ale będącej owocem pasji dzielenia się Chrystusem" - powiedział Franciszek i dodał: "Nie traćmy tej łaski dostrzegania Boga działającego pośród swego ludu: tak jak to czynił wcześniej, czyni to teraz i będzie tak nadal czynił".

Papież zachęcił biskupów Azji, aby zawsze mieli otwarte drzwi dla swoich kapłanów, byli blisko nich, słuchali ich, starali się im towarzyszyć we wszystkich sytuacjach, szczególnie gdy są zniechęceni lub zobojętniali. "I czyńcie to nie jako sędziowie, ale jako ojcowie, nie jako menedżerowie, którzy się nimi posługują, ale jako prawdziwi starsi bracia" - zaznaczył Franciszek.

Na zakończenie poprosił biskupów Azji, aby przekazali papieskie "błogosławieństwo i miłość" wszystkim wspólnotom, a zwłaszcza chorym i tym wszystkim, którzy przeżywają chwile trudności.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa Anioł Pański, krótkie rozmowy i wspólne zdjęcie.

Po spotkaniu z biskupami Franciszek udał się na prywatne spotkanie z członkami Towarzystwa Jezusowego w sali w pobliżu sanktuarium.

Federacja Konferencji Biskupich Azji (FABC) powstała po pierwszym wielkim spotkaniu biskupów katolickich największego kontynentu świata z Pawłem VI w Manili w listopadzie 1970. Ukształtowała się w 1972, a w grudniu tegoż roku Stolica Apostolska zatwierdziła jej statuty. Stawia ona sobie za zadanie m.in. wspieranie solidarności i poczucia współodpowiedzialności między episkopatami i poszczególnymi biskupami tego kontynentu oraz działanie na rzecz wzrostu Kościoła i dobra wspólnego narodów Azji.

Obecnie FABC liczy łącznie 19 członków zbiorowych: konferencji biskupich – 12 krajowych i 3 regionalne (Malezji, Singapuru i Brunei; Laosu i Kambodży oraz chińska na Tajwanie), 2 krajowe episkopaty Indii: łaciński i obejmujący ogół biskupów tego kraju, także obrządków wschodnich oraz dwa Synody Arcybiskupstw Większych Kościołów Syromalabarskiego i Syromalankarskiego w Indiach. Ponadto członkami stowarzyszonymi Federacji są pojedynczy biskupi z krajów, w których nie ma episkopatów bądź zwierzchnicy Kościołów lokalnych, nie mający sakry – łącznie 8 duchownych.

Pierwszym przewodniczącym FABC był w latach 1973-77 południowokoreański kardynał Stephen Kim Sou-hwan; od 1 stycznia 2019 stanowisko to piastuje kard. Charles Bo z Mianmaru (Birmy), jego zastępcą jest kard. Malcolm Ranjith Patabendige ze Sri Lanki, a na co dzień pracami stowarzyszenia kieruje jego sekretarz generalny, którym jest bp Stephen Lee Bun-Sang z Makau. Siedzibą organizacji jest Hongkong.

W łonie FABC działa 9 komisji tematycznych, zajmujących się takimi sprawami, jak np. rozwój ludzki, zagadnienia społeczne, ekumenizm i sprawy międzyreligijne, ewangelizacja, świeccy i rodzina, duchowieństwo i życie konsekrowane. Najwyższym organem Federacji jest jej zgromadzenie plenarne, zbierające się zwykle co 4 lata; ponadto co 2 lata odbywają się posiedzenia Komitetu Naczelnego. Inne organy kierownicze to 5-osobowy Komitet Stały i Sekretariat Centralny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem