Reklama

Dookoła świata

2018-10-03 08:00


Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 5

Palestyna nie na sprzedaż

Amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, który ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku, może trafić w próżnię. Pokazała to sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oskarżył USA o torpedowanie rozwiązania konfliktu. Zrobił to już po tym, jak prezydent USA Donald Trump powiedział, że „chce rozwiązania dwupaństwowego” (współistnienia dwóch państw ze stolicą w Jerozolimie).

Choć po raz pierwszy wyraził się pozytywnie o tym rozwiązaniu, to w kolejnej wypowiedzi się krygował. – Jeśli Izraelczycy i Palestyńczycy chcą jednego państwa, to jest dla mnie OK. Jeśli chcą dwóch państw, to też jest OK – powiedział i dodał, że prace jego administracji nad wspomnianym planem są zaawansowane i zostanie on przedstawiony za 2-3 miesiące.

Mahmud Abbas nie ma jednak złudzeń: jak oznajmił, plan stał się martwy, zanim został ogłoszony, bo uznanie przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela oraz inne posunięcia Waszyngtonu dowodzą, że USA faworyzuje Izrael i nie jest już neutralnym pośrednikiem w konflikcie. – Jerozolima i prawa Palestyńczyków nie są na sprzedaż, nie mogą być przedmiotem przetargu – powiedział Abbas przy aplauzie sali.

Reklama

Po uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela, w grudniu 2017 r., Autonomia Palestyńska zerwała stosunki z tym państwem. 10 września br. USA zamknęły misję dyplomatyczną Palestyny w Waszyngtonie, a pod koniec sierpnia wstrzymały wpłaty dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. W ostatnich dniach Bank Światowy ostrzegł, że gospodarka Strefy Gazy jest w stanie upadku, a bezrobocie przekracza 50 proc., i wezwał do pomocy Palestyńczykom, aby „uniknąć natychmiastowej zapaści” Autonomii.

Wojciech Dudkiewicz

Atomowe zdjęcia

Premier Izraela Beniamin Netanjahu na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ pokazał zdjęcia, na których były zaznaczone obiekty, w których mają być przechowywane materiały wykorzystywane do tajnego programu atomowego Iranu.

– Zaledwie w zeszłym miesiącu usunęli 15 kg radioaktywnego materiału. Wiecie, co z nim zrobili? Zabrali go i rozprowadzili po Teheranie, starając się ukryć dowody – powiedział Netanjahu. Wezwał do natychmiastowej inspekcji w stolicy Iranu. Kontrolą obiektów powinna się zająć Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

jk

Wykapany pułkownik

Wiele osób wygląda podobnie do siebie – tak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował doniesienia o identyfikacji jednego z Rosjan – podejrzanych o otrucie na terenie Wielkiej Brytanii byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala – jako oficera GRU w randzie pułkownika. Według serwisu śledczego Bellingcat, mężczyzna, który został wcześniej zidentyfikowany jako Rusłan Boszirow, posługiwał się fałszywą tożsamością. W rzeczywistości to płk GRU Anatolij Czepiga. Tymczasem brytyjskie służby miały zidentyfikować trzeciego agenta zamieszanego w sprawę Skripala. Miał on przeprowadzić rozpoznanie przed próbą otrucia Skripala. Potwierdzono też częściowo tożsamość drugiego ze sprawców, który podróżował do Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu wystawionego na Aleksandra Pietrowa. Jego imię jest prawdziwe, a zmienił jedynie nazwisko. Jego prawdziwe dane osobowe są znane brytyjskim śledczym. Marcowy zamach na Skripalów – byłego agenta i jego córkę – wywołał kryzys dyplomatyczny brytyjsko-rosyjski i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu.

wd

Praca do śmierci

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła projekt ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego. Dokument musi zatwierdzić wyższa izba – Rada Federacji i podpisać prezydent. Ustawa podwyższa wiek emerytalny dla kobiet z 55 do 60 lat i dla mężczyzn z 60 do 65 lat. Średnia przewidywana długość życia mężczyzn w Rosji jest niższa niż 65 lat, a więc niższa niż nowy wiek emerytalny... Według sondaży opinii publicznej, co najmniej trzy czwarte Rosjan jest przeciwnych reformie. Od czerwca br. w kilkudziesięciu miastach Rosji organizowano protesty. Z najnowszego sondażu Centrum Lewady wynika, że tylko jedna trzecia Rosjan jest gotowa kontynuować protest.

wd

Maduro przed trybunał

Rządy 6 krajów z obu Ameryk: Argentyny, Chile, Kolumbii, Paragwaju, Peru i Kanady skarżą reżim Wenezueli o zbrodnie przeciw ludzkości przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Reżim Nicolása Maduro jest powszechnie piętnowany za systematyczne niszczenie demokracji, praworządności i zasady podziału władz, ale tym razem chodzi o zbrodnie. Oskarżając Wenezuelę o gwałcenie praw człowieka oraz zbrodnie przeciw ludzkości, ministrowie 6 rządów złożyli w MTK w Hadze wniosek wsparty raportami sporządzonymi przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych Praw Człowieka, Organizację Państw Amerykańskich oraz Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka. Takiej sprawy jeszcze nie było, bo dotychczas skarżącymi o podobne zbrodnie nie były rządy, lecz organizacje pozarządowe.

wd

Siedmiu podejrzanych

Zatrzymanie przez policję 7 podejrzanych o zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej nastąpiło w chwili, gdy opinia publiczna na Słowacji straciła nadzieję na wyjaśnienie tej zbrodni. Zatrzymani – m.in. były policjant, ochroniarz i żołnierz – to ludzie związani ze środowiskiem włoskich biznesmenów powiązanych z mafią, o czym napisał Kuciak w swoim ostatnim tekście. Do zbrodni doszło w lutym br., a ślady wskazywały na profesjonalnego zabójcę. Każda z ofiar została zabita jednym strzałem. Motywem zabójstwa mogła być praca dziennikarza. Kuciak zajmował się sprawami ukazującymi, jak słowaccy biznesmeni na masową skalę unikają podatków.

jk

O, moi Trzej

2019-06-12 09:02

O. Dariusz Kowalczyk SJ
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 33

Są tacy, co uważają, że łatwiej byłoby wierzyć w jednoosobowego Boga, tak jak to jest u muzułmanów lub żydów, niż w Jednego Boga w trzech Osobach. No bo jak pojąć, że Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty są trzema różnymi Osobami, ale jednym Bogiem. Przyznam, że mnie trudniej byłoby wierzyć w Boga jednoosobowego. Dlaczego? Ano dlatego, że taki Bóg byłby odwiecznym samotnikiem. By powiedzieć do kogoś „Ty... kocham cię”, potrzebowałby stworzenia, aniołów lub człowieka. Ale czy taki Bóg byłby rzeczywiście Bogiem doskonałym? Doktryna o Trójcy Świętej pokazuje nam tymczasem, że Bóg nie jest samotnikiem, ale Odwieczną Wspólnotą Miłości.

Są w Bogu samym inność i wzajemność, różnica i jedność, cała gramatyka miłości: ja, ty, on, my, wy. Różnie teolodzy tłumaczą te relacje. Święty Augustyn stwierdził, że Bóg Ojciec jest kochającym, Syn Boży jest kochanym, a Duch Święty to miłość w Osobie. Ryszard od św. Wiktora zaproponował inny obraz, w którym trzecia Osoba nie tyle jest uosobioną miłością, co trzecim współkochanym przez pierwszą i drugą Osobę. Tym rozważaniom o tajemnicy Boga powinna towarzyszyć refleksja na temat naszej relacji do Boga. Niekiedy bowiem się modlimy, jakbyśmy nie byli chrześcijanami ochrzczonymi w imię Ojca, Syna i Ducha. Modlimy się tak ogólnie, mówiąc: Boże... A przecież – jak ukazuje w dzisiejszej Ewangelii apostoł Jan – mamy do czynienia nie z jedną, abstrakcyjną Boską Osobą, ale z trzema konkretnymi Osobami.

Czy w mojej modlitwie zwracam się do Ojca, a potem do Syna oraz do Ducha? Czy moje osobiste wchodzenie w relacje z Bogiem jest trynitarne, tj. chrześcijańskie? Jedną z nauczycielek trynitarnej modlitwy jest św. Elżbieta od Świętej Trójcy, która intensywnie przeżywała tajemnicę zamieszkiwania Trójcy w człowieku i nie wahała się zwracać się do Boga: „O, moi Trzej...”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem