Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 14/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalny Dzień Młodzieży

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. obchodzimy Diecezjalny Dzień Młodych, który jest naszą diecezjalną celebracją XVIII Światowego Dnia Młodzieży.

Program Diecezjalnego Dnia Młodzieży

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedziela 13 kwietnia

8.30-10.00 - Kino Grunwald - miejsce zgłoszeń wszystkich uczestników. Uczestnicy wpłacają 2 zł, otrzymują identyfikatory i różańce.

10.00-10.15 - powitanie uczestników w kościele garnizonowym.

10.30-12.00 - uczestnictwo w jednym z siedmiu spotkań.
1. Dyskusja na temat zagrożeń wśród młodzieży - narkomania - Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wielkie Garbary 9.
2. Dyskusja panelowa - "Co nam w duszy gra... Kościół Trzeciego Tysiąclecia" - w dyskusji uczestniczy bp Andrzej Suski i zaproszeni goście: Wojtek Zaguła, Halina Mazurek, prowadząca Maria Mazurkiewicz - Kino Grunwald, ul. Warszawska.
3. Przedstawienie "Dlaczego?", Teatr "Ćmy", reżyser Tadeusz Misiaszek - Dom Muz, ul. Podmurna 1/3. Spektakl porusza problemy młodego człowieka. Nie daje wyjaśnienia wprost, ale poprzez ciąg symbolicznych i realistycznych scen pozwala widzom samodzielnie udzielić odpowiedzi "dlaczego?". Po spektaklu z widzami dyskusja.
4. "Koncert Pokoju" - zespoły młodzieżowe - Liceum Ogólnokształcące nr 1, ul. Zaułek Prosowy 1.
5. Przedstawienie "Wieczernik" wg Ernesta Brylla - aula Centrum Kształcenia Ustawicznego, pl. św. Katarzyny 8.
6. Przedstawienie "Nasz Prymas" - Teatr Baj Pomorski. Sztuka, napisana i wykonana przez młodzież z KSM-u, przedstawia postać Prymasa widzianego okiem dzisiejszego młodego człowieka "napisałbyś inną sztukę, ale pozwól nam pokazać naszego Prymasa"- autor i reżyser sztuki.
7. Spotkanie modlitewne młodzieży - Modlitwy Taizé - Centrum Dialogu Społecznego, ul. Łazienna 22.

12.30 - spotkanie młodzieży przed katedrą Świętych Janów. Poświęcenie palm - procesja (proszę o zabranie ze sobą palm).

Reklama

13.00-14.00 - Msza św. w katedrze transmitowana przez TV Polonia.

14.00 - poświęcenie różańców, wręczenie nagród uczestnikom konkursu.

14.30-16.00 - czas obiadu - stołówka studencka UMK, ul. A. Mickiewicza.

16.00-18.00 - koncert zespołu "Rewolucja" - kościół Ojców Redemptorystów.

Istnieje możliwość indywidualnych zgłoszeń 13 kwietnia w godz. 8.30-10.00 w Kinie Grunwald.
Zgłoszenia i pytania można kierować pod adresem:
Ks. Bogdan Kołodziejczyk, ul. Rydygiera 21, 87-100 Toruń; tel. (0-56) 659-03-48, 0 606 46 -72- 91 lub kolbogdan@poczta.onet. pł

Dekanat Bierzgłowo

"Radosnym Panie!"

To tytuł wiersza napisanego przez bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Dachau w 1943 r., który się rozpoczyna od słów: "Radosnym Panie! Nie siedzę bezczynnie/ Z Chrystusa życiodajną łącząc się ofiarą,/ Gdy bracia moi za Ojczyznę walczą.../ Więc, że więzień za Ojczyznę walczyć może.../ Radosnym, Boże! [...]".
Ożywianie kultu bł. ks. Stefana Wincentego pomaga odkrywać tę samą radość w dzisiejszej trudnej rzeczywistości. Stąd płynie szczególna radość i wdzięczność za dar relikwii, które 4 marca otrzymała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecz-nie, przy której funkcjonuje ośrodek rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie. Relikwie przekazał kustosz sanktuarium bł. ks. S. W. Frelichowskiego w Toruniu - ks. prał. J. Nowakowski podczas Mszy św. koncelebrowanej wraz z kapłanami z dekanatu bierzgłowskiego. Już następnego dnia w Środę Popielcową relikwie zawędrowały do sąsiedniej parafii w Łążynie, gdzie na wszystkich Mszach św. wierni mogli rozpocząć Wielki Post, rozważając głęboką radość i pokój płynący z posługi bł. ks. Stefana Wincentego w obozach koncentracyjnych.
Natomiast w sobotę 8 marca wspólnoty oazowe przeżywały szczególną Drogę Krzyżową. Rozpoczęliśmy nasze rozważania przy Forcie VII, gdzie był początek drogi obozowej bł. ks. Frelichowskiego. Następnie przy pięknej pogodzie, którą odebraliśmy jako szczególny znak Bożej dobroci, rozważaliśmy kolejne stacje, idąc lasami na Barbarkę. Tam, na cmentarzu wśród mogił pomordowanych mieszkańców Torunia i okolic w czasie wojny, zakończyliśmy Drogę Krzyżową oddaniem czci relikwiom bł. ks. Frelichowskiego. Duchowy związek Patrona Harcerstwa Polskiego z ruchem oazowym jest bardzo głęboki. Założyciel Ruchu Światło-Życie sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki sam był harcerzem przed wybuchem wojny. W 1954 r. , w czasach stalinowskiego terroru, zorganizował 15-dniowe rekolekcje dla ministrantów na wzór obozu harcerskiego. Ideały i styl pracy harcerskiej jest odtąd głęboko wpisany w duchowość oaz. Mamy więc mocne podstawy do kultu bł. ks. Stefana Wincentego w środowisku oaz dziecięcych, młodzieżowych i rodzin.

Reklama

Ks. Wacław Dokurno

Dekanat Brodnica

Gorzkie Żale z Antoniną Krzysztoń

Gorzkie Żale w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu były szczególną modlitwą brodniczan. W koś-ciele pw. św. Katarzyny wraz z całą Brodnicą modliła się piosenkarka Antonina Krzysztoń. Spotkanie to zostało zainicjowane modlitwą przez Brodnicki Ośrodek Caritas. Brodnicka Caritas chciała w ten sposób podziękować całej społeczności brodnickiej za ciepło, pomoc, jakie od mieszkańców miasta dotychczas otrzymała. Wspólna modlitwa ubogacona śpiewem Artystki zgromadziła w kościele wiele osób; także młodzież z miejscowych szkół gimnazjalnych i licealnych, która brała czynny udział w występie pani Antoniny. Wzdłuż głównej nawy rozwinięte było płótno, na którym młodzież ustawiła palące się świece jako symbol modlitwy zanoszonej w ciągu naszego życia do Boga. Oby takich świec było w naszym życiu jak najwięcej.

Rafał Żurawski

Dekanat Rybno

Półkolonie w Rybnie

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie zorganizowała w pierwszym tygodniu ferii półkolonie, w których udział wzięło ponad 100 dzieci. Zajęcia odbywały się w hali sportowej pod okiem nauczycieli. Dzieci chętnie brały udział w zabawach oraz konkursach sportowych i plastycznych. Każdy dzień zaczynał się poczęstunkiem, a kończył obiadem, który w grupie smakował wyśmienicie.

Reklama

Kleryk Krystian Bółkowski

Dekanaty toruńskie

"Szukając miłości..."

Właśnie pod tym hasłem 7 marca br. odbyła się kolejna już Droga Krzyżowa ulicami osiedla Koniuchy na terenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu. Członkowie wszystkich ruchów i grup działających w parafii kolejno odczytywali rozważania i dźwigali krzyż ulicami naszego osiedla. Licznie zgromadzeni wierni, w liczbie ponad 600 osób, trzymając w ręku zapalone świece, dali czytelne świadectwo swojej wiary. Ta swoista manifestacja obecności Chrystusa w naszym życiu stała się okazją do uświadomienia sobie wielkiej potrzeby prawdziwej, bezinteresownej i gotowej do poświęceń miłości w naszych szkołach, miejscach pracy, rodzinach i sercu każdego z nas. Kolejne stacje, coraz bardziej zatapiając nas w Męce Zbawiciela, przybliżały nas nie tylko do Chrystusa, ale także do siebie. Oby ta modlitwa nie tylko na długo pozostała w naszej pamięci, ale przede wszystkim przynosiła zbawienne owoce w naszym codziennym życiu - owoce prawdziwej pięknej i miłosiernej miłości.

Ks. Tomasz Drzymalski

Wkrótce

"Wolność wewnętrzna człowieka a sakrament pojednania"

Duszpasterstwo Akademickie Wydziału Teologicznego UMK zaprasza studentów i pracowników wyższych uczelni Torunia na spotkanie dyskusyjne z bp. dr. Józefem Szamockim. Tematem dyskusji będzie: "Wolność wewnętrzna człowieka a sakrament pojednania". Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia br. o godz. 19.00 w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu (ul. Łazienna 22).

Ks. Marian Tomasz Kowalski

Duszpasterz Wspólnoty Akademickiej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu

Rekolekcje dla świeckich pracowników Duszpasterstwa Rodzin

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Toruńskiej urządza w dniach 25-27 kwietnia br. w Diecezjalnym Centrum Kultury w zamku bierzgłowskim rekolekcje dla świeckich pracowników poradnictwa rodzinnego i ich małżonków. Początek w piątek o godz. 17.30, zakończenie obiadem w niedzielę. Rekolekcje poprowadzi o. Józef Gęza, redemptorysta z Grodna. Koszt - 80 zł od osoby. Zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do Diecezjalnego Centrum Kultury w zamku bierzgłowskim (tel. 0-56 674 -06- 22) lub do Kurii Diecezjalnej.

Ks. Józef Nowakowski

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję