Reklama

Drogowskazy

Europa męczenników, czyli świadków

Niedziela Ogólnopolska 42/2018, str. 3

Dnia 19 października czcimy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika – to już 34. rocznica jego tragicznej śmierci. Wielu z nas jeszcze dobrze go pamięta. Ja zapamiętałem go jako wikariusza w kościele rektorackim św. Anny w Warszawie. Był człowiekiem cichym i pokornym, niezwykle życzliwym. Dzisiaj ks. Jerzy jest ważnym znakiem i symbolem walki z totalitaryzmem. Przez swoje męczeństwo wpisuje się także w dzieje Europy jako jeden z jej męczenników.

Już starożytny Tertulian napisał: „Sanguis martyrum semen christianorum” – Krew męczenników nasieniem chrześcijan. Zauważono, że gdy Kościół był prześladowany, gdy wyznawcy Chrystusa byli zabijani, to jednocześnie składali świadectwo swojej wiary, co dodawało jej mocy i przysparzało nowych wierzących. Poganie przyglądali się ich życiu i mówili: „Patrzcie, jak oni się miłują!”. A oni tylko brali na poważnie przykazanie miłości! Dlatego nastąpiło to, co nazywamy rozwojem kultury chrześcijańskiej. Ludzie, widząc wiarę pierwszych chrześcijan, nabierali przekonania, że Chrystus daje szansę nie tylko w tym życiu, ale i w wieczności. Dlatego słowa Chrystusa: „Będziecie moimi świadkami” (por. Dz 1, 8), mają taką moc, wskazują na zwycięstwo i są wciąż aktualne.

Reklama

Kościół prześladowany, udręczony tylko się umacnia. Ale musi to być Kościół z wiarą żywą, niezachwianą. I jeżeli chcemy dziś, żeby Europa wróciła do Chrystusa, to musimy prosić Boga o łaskę wiary, pokazywać męczenników, także naszych czasów, którzy swoim świadectwem uczynili Kościół mocnym i zwycięskim.

Ruch „Europa Christi” pragnie przypomnieć Europie o świętych, którzy wpłynęli na kulturę tego kontynentu jako męczeńscy świadkowie wiary. Toteż bardzo ważna jest sesja II Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” w Łodzi, mówiąca o Kościele męczenników. Szukamy ciągle motywacji do lepszego świadectwa, do bardziej chrześcijańskiego życia, do tego, byśmy jako ludzie ochrzczeni dorastali do miary Jezusa Chrystusa. Zapatrzmy się w tych świadków wiary, którzy zrozumieli, że ich świadectwo może ocalić mieszkańców Europy od utraty nadziei i od bezsensu.

19 października 1994 r., w 10. rocznicę śmierci ks. Jerzego, Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: „Ten kapłan męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego Narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka. W jednym ze swych kazań powiedział: «aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie (...). Jesteśmy powołani do świadczenia o prawdzie swoim życiem»”. Tak, jesteśmy wszyscy do tego powołani.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego w Komańczy

2021-09-27 09:40

ks. Maciej Flader

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Prymasie Tysiąclecia, przyjdź i powiedz jeszcze raz na Wiejskiej i w Brukseli „non possumus”. Panowie, dalej nie możemy. Niech zapełnią się kościoły. Księże Prymasie, przyjdź i stań po naszej stronie – mówił w Komańczy ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec w trakcie uroczystości dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie do modlitwy metropolita przemyskich wyjaśniał, że każda Eucharystia jest dziękczynieniem Panu Bogu. – „Soli Deo”, czyli „jedynie samemu Bogu” chcemy dzisiaj służyć, chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę. Eucharystia jest dziękczynieniem, a to dzisiejsze dziękczynienie jest związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział abp Szal. – Jedna z intencji, która towarzyszy tej Eucharystii, to modlitwa o dobre wychowanie młodego pokolenia – powiedział metropolita przemyski, ponieważ Eucharystia celebrowana była na ołtarzu polowym przy Szkole Podstawowej w Komańczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję