Reklama

Niedziela Kielecka

Dobre praktyki w walce z bezdomnością

Liczba osób bezdomnych w skali kraju nieco się zmniejsza, ale długość epizodu bezdomności się wydłuża – zauważa Jakub Wilczek – prezes Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności, instytucji będącej organizatorem Konferencji Regionalnej pt. „Pokonać bezdomność”, jaka odbyła się w Kielcach 27 września w Urzędzie Wojewódzkim. Zaproszeni goście, wśród nich organizacje pozarządowe, kierujący ośrodkami pomocy społecznej, noclegowni, schronisk dzielili się dobrymi praktykami w rozwiązywaniu problemu bezdomności. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Niedziela kielecka 42/2018, str. III

[ TEMATY ]

bezdomni

WD

Gościem konferencji była również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek

Gościem konferencji była również wojewoda świętokrzyski
Agata Wojtyszek

Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń na forum organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom bezdomnym i wykluczonym, promowanie dobrych rozwiązań wypracowanych przez poszczególne ośrodki oraz instytucje wspierające bezdomnych. Na konferencji byli obecni przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Zdecydowana większość osób bezdomnych przebywa na terenie miasta Kielce. Szacuje się, że w 2017 r. było ich na terenie województwa ponad 850. Korzystały one ze wsparcia 21 placówek. Wciąż są powiaty w woj. świętokrzyskim, w których nie ma placówek udzielających schronienia osobom pozostającym bez dachu nad głową. Najczęstszymi przyczynami bezdomności pozostają: eksmisja, konflikty rodzinne, przemoc, uzależnienie, niepełnosprawność.

Reklama

Długoletnim doświadczeniem pomocy osobom bezdomnym, jak i zagrożonym bezdomnością dzielił się z zaproszonymi gośćmi ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Kielce.

Caritas w Kielcach podejmuje wiele nowatorskich w skali całej Polski projektów ograniczających skalę wykluczenia społecznego osób biednych i niepełnosprawnych. W ich ramach powstają rodzinne domy pomocy, mieszkania chronione, Biura Aktywizacji Bezrobotnych, Centrum Integracji Społecznej, Centrum Interwencji Kryzysowej, ośrodki rehabilitacyjne oraz wiele innych cennych inicjatyw.

Caritas Kielce wypracowała sieć wsparcia, na którą składają się specjalistyczne placówki dedykowane osobom z konkretnymi problemami. Są to mieszkania wspierane w Kielcach, Dom dla bezdomnych w Świniarach i Morawianach, hostel w Wiśniówce, w Piasku Wielkim, lokale aktywizujące w Piekoszowie – dla osób starszych, w Kidowie dla seniorów niewymagających całodobowej opieki. Aktualnie w diecezji kieleckiej jest dostępnych 90 takich mieszkań w różnym standardzie i wielkości. Są one specjalizowane np. na lokale dla samotnych matek, dla pełnych rodzin, dla niepełnosprawnych, zaburzonych psychicznie z programem aktywizacji zawodowej, dla młodych „po przejściach”. W przygotowaniu są dwie nowe inicjatywy – które powinny dać kolejne 50 lokali. Celem wszystkich działań Caritas jest zmniejszenie skali bezdomności, udzielenie szerokiego wsparcia osobom potrzebującym, przygotowanie ich do samodzielnego życia, integracja ze społecznością lokalną oraz zaspokojenie bieżących potrzeb bytowych. Ks. Słowik podkreślał, że wiele gmin nie posiada lokali socjalnych, do których mogliby być skierowani bezdomni, bądź osoby w kryzysach. Wiele gmin wiejskich deklaruje, że nie posiada żadnych mieszkań socjalnych ani lokali komunalnych. Równocześnie odnotowuje się bardzo niski wskaźnik oddawania mieszkań do użytku, w skali roku – 10 w powiatach kazimierskim, opatowskim, pińczowskim, skarżyskim. Powoduje to nasilenie się tendencji wykluczenia mieszkaniowego. Dlatego mieszkania chronione, które udostępnia np. Caritas, niejednokrotnie stają się ratunkiem przed schroniskiem. Te wszystkie rozwiązania mają charakter nowatorski na gruncie polskim. Stosowane są na Zachodzie i doskonale się sprawdzają.

Reklama

Dobrymi praktykami i sposobami wielowymiarowej pomocy dzielił się również z uczestnikami konferencji Krzysztof Adamski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. W celu podniesienia standardu pracy socjalnej stworzono procedurę postępowania pracownika socjalnego na rzecz osób bezdomnych. MOPR – jak poinformował Adamski – ubiega się o dotację ze środków EFES w Programie Wiedza, Edukacja, Rozwój na projekt „Skuteczna pomoc społeczna”. W ramach projektu znajdą się szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje pracowników socjalnych. Dział ds. Bezdomności współpracuje z jednostką organizacyjną Ośrodkiem Interwencyjno-Terapeutycznym. W jego skład wchodzi Ogrzewalnia, Punkt Interwencji Kryzysowej, mieszkania chronione i Punkt Konsultacyjno-Streetworkerski. Zdobyte doświadczenie zaowocowało stworzeniem projektu SAB Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych, polegająca na zwiększeniu szans na zatrudnienie osób bezdomnych przez prowadzenie pracy socjalnej, zapewnienie profilaktycznych badań lekarskich, wsparcie terapeutyczne, doradztwo i szkolenia zawodowe, w tym stypendia stażowe.

Wśród prelegentów konferencji byli również Jerzy Czapla – kierownik Schroniska dla Bezdomnych, TPBA Łódź, Łukasz Kwiatkowski – kierownik Noclegowni i Ogrzewalni, MOPS z Kutna. Reprezentanci tych ośrodków również dzielili się dobrymi praktykami w walce z bezdomnością.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe urodziny dla osób bezdomnych

[ TEMATY ]

Kraków

bezdomni

Paweł Wysoki

Krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to organizacja, która jest drugim domem dla tych, którzy domu nie mają. W tym roku Dzieło obchodzi 15-lecie swojej działalności - to ważne święto dla wszystkich tworzących Dzieło, a przede wszystkim osób bezdomnych. To właśnie dla nich 19 września jest organizowana szczególna uroczystość – każdy może pomóc w jej organizacji.

Kilka razy do roku zasiadamy do stołu, by uczcić jakieś ważne wydarzenie. Urodziny, imieniny, awans zawodowy czy rocznica ślubu to tylko kilka z wielu okazji do takich spotkań. Dom wysprzątany, pięknie nakryty stół, z kuchni dochodzą smakowite zapachy; siadamy, smakujemy, rozmawiamy, jesteśmy razem… Tak wygląda nasze świętowanie. A jak wygląda świętowanie osób, które domu nie mają? Jak i co można świętować, kiedy nie jest się otoczonym rodziną i nie ma się stołu, do którego można wspólnie zasiąść?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję