Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świątynia pokolenia JPII

Niedziela rzeszowska 42/2018, str. I

[ TEMATY ]

parafia

Rzeszów

Joanna Drozdowska

Parafi a pw. św. Jana Pawła II w Rzeszowie

Parafi a pw. św. Jana Pawła II w Rzeszowie

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta w czerwcu 1999 r. powiedział: „W tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło”.

16 października wspominamy wybór naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II – Wielkiego Polaka. 22 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie tej Wielkiej Postaci – jest to zarazem uroczystość odpustowa w najmłodszej parafii rzeszowskiej pw. św. Jana Pawła II. Funkcjonuje ona zaledwie od 2016 r. i nieustannie przyciąga nowych parafian.

W roku 2012 podczas pielgrzymki do Rzymu „W Duchu dziękczynienia za dar diecezji rzeszowskiej” – ks. Rafał Przędzik, obecnie proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Rzeszowie wypowiedział znamienne słowa, które dziś na nowo odkrywają tajemnice Bożej Opaczności: „Każda nowo tworząca się parafia, oraz budowa nowej świątyni jest związana z wieloma pokoleniami ludzi, którzy takie dzieło chcą kontynuować”, i tak też jest z powstającą parafią pokolenia JPII. Aby takie dzieło mogło powstawać, potrzeba ogromnego wsparcia przede wszystkim duchowego. Należy zwrócić uwagę na wyjątkowość tego miejsca, oraz piękno otaczającej przyrody. Jak wiemy w naszej wspólnocie parafialnej znajdują się relikwie pierwszego stopnia „Ex Sanguine Sancti Joannis Pauli II Papae” – św. Jana Pawła II.

O jego wstawiennictwo i szczególną opiekę ciągle wzywamy podczas nowenny w każdy czwartek. Niech przykład całego życia św. Jana Pawła II będzie dla nas wszystkich zachętą i wsparciem do dobrego życia, a wstawiennictwo, o które prosimy, wyjedna nam wszelkie potrzebne w zwykłym codziennym życiu łaski. Współczesny świat pełen nowoczesności wymaga od nas, aby znaleźć chwilę oraz miejsce, gdzie możemy odnaleźć sens życia.

W książce ks. Roberta Skrzypczaka oraz Antonia Marii pt. „Dotknąć świętości – świadectwo o Janie Pawle II” znajdują się takie słowa: „...W tej chwili przypomniało mi się coś niezwykle pięknego, co budzi wiele emocji, podziwu i miłości. Dzień przed śmiercią Ojca Świętego Jana Pawła II, około godziny szesnastej na placu św. Piotra słychać było hałas. Ponad dwa miliony młodych zgromadzonych w Rzymie, nie tylko katolików – buddystów, wyznawców niemal wszystkich religii przybyło, aby być blisko niego. Słychać było z placu: «Ojcze Święty», «Abba Ojcze», «Sto lat», «Viva il Papa», «Jesteśmy z Tobą»... to wszystko było słychać głośno i wyraźnie. I Ojciec Święty – pamiętam bardzo dobrze – odwrócił głowę w lewo, w stronę okna. Ledwie słyszalnym głosem powiedział: «Przyszli do mnie». Myślę, że brakuje słów i faktów, by opisać tę chwilę”.

Reklama

„Szukałem was,

teraz przyszliście do mnie,

i za to wam dziękuję!”

Jan Paweł II

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba, aby w Europie otworzyły się drzwi dla Chrystusa

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Czechy

Rzeszów

Bożena Bobowska

„Trzeba, aby w Europie otworzyły się drzwi dla Chrystusa. Trzeba, aby Chrystus miał „paszport”, swoje miejsce w Europie i w Polsce” - mówił w homilii 24 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Mszy św. dla 500 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie przewodniczył biskup senior Josef Hrdlička, biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej w latach 1990-2017.

Mszę św. koncelebrowali kapłani, duchowi opiekunowie pielgrzymki, na czele z ks. Józefem Kulą redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej „Niedzieli” i kierownikiem pielgrzymki oraz ks. Jarosław Krzewicki, kapłani z redakcji „Niedzieli”: ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka. Na Mszy św. byli również obecni pracownicy „Niedzieli” z Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję