Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkanie Kana Młodych – Duch może więcej

Bóg w życiu młodych

28 października 2018 r. kończy się Synod Biskupów o Młodych i dla Młodych w Kościele. Trwał on od 3 października, a jego uczestnikami i bliskimi świadkami w Rzymie byli młodzi z całego świata, także z naszej archidiecezji. 17 listopada zapraszamy młodych z księżmi i katechetami na spotkanie „Kana Młodych – Duch może więcej”, aby dziękować we wspólnocie Kościoła naszej archidiecezji za dar ostatniego Synodu, a także odczuć siłę wspólnej modlitwy, ogrom radości i działanie Słowa głoszonego przez Pasterzy naszej archidiecezji oraz zaproszonych gości

Niedziela częstochowska 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

Materiały: Kana Młodych

Dwadzieścia dziewięć tysięcy – tylu młodych ludzi w naszej archidiecezji uczęszcza do szkół ponadgimnazjalnych. Zdecydowana większość z nich to ludzie pełni różnych pasji, zainteresowań, którzy nie boją się marzyć, nie boją się „nowego” w swoim życiu. Ale dla ilu z nich wiara jest ważną częścią ich życia? Dla ilu z nich Bóg jest osobą, z którą chcą się spotykać? Ilu z nich rzeczywiście spotyka się z Bogiem na modlitwie? A ilu pyta Go: „Kim mam być w życiu? Kto za św. Piotrem powtarza: „Panie, kocham Cię”? Pytań jest mnóstwo. Czas, by je stawiać, jest jak najbardziej właściwy.

Doświadczenie wspólnoty

Potrzebą czasu, który przeżywamy, jest to, by dać młodym przestrzeń w Kościele do działania. Bo swoje miejsce już w Nim mają. Dać im konkretną odpowiedzialność. Zewsząd często słychać głosy: „nie teraz”; „później”; „jeszcze nie czas, by o czymś w Kościele decydowali”... Owszem, posprzątać (co zresztą jest bardzo potrzebne i ważne), zrobić szopkę i inne dekoracje, pośpiewać na Mszy św. i na pielgrzymce, ale żeby poważnie z nimi rozmawiać... Przypomnijmy sobie, ile lat miała Maryja, gdy Bóg przez Anioła rozmawiał z Nią o zbawieniu świata… Pytanie o to, co Kościół może dać młodym, jest równie ważne jak pytanie: „Co młodzi mogą wnieść w życie Kościoła?”. A to, że potrzeba dziś ich zapału, gorliwości, młodzieńczej fantazji aż po szaleństwo dla Boga, jest pewne. By to wszystko mogło się wydarzyć we wspólnocie Kościoła, młodzi, a tak naprawdę cały Kościół, potrzebują doświadczenia jedności, poczucia przynależności, realnych i żywych relacji z ludźmi Kościoła. Wspólnego spotykania się z Bogiem, słuchania Słowa. Takiego słuchania, które prowadzi do decyzji. Takich decyzji, które zmieniają życie. Takie życie, które nie jest egoizmem, ale doświadczeniem wspólnoty. Takiej wspólnoty, która traktuje ich poważnie i pozwala się mylić. Ważne jest, by młodzi widzieli i doświadczali, że pragnienie życia z Bogiem nie jest jednostkowe. By mogli namacalnie odczuć siłę wspólnej modlitwy, ogrom radości, działanie Słowa głoszonego i przyjmowanego z wiarą.

Wiara rodzi się ze słuchania

Reklama

Po pierwszym etapie kończącego się Synodu pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” jeden z polskich ojców synodalnych, abp Grzegorz Ryś, zwracał uwagę, że „wielu ojców synodalnych dopominało się, aby większą uwagę zwrócić na młodych ludzi zaangażowanych w życie Kościoła, którzy przychodzą z «pomysłami natchnionymi przez Boga». Mają oni prawo do tego, aby Kościół pomagał im rozeznawać duchowe dary Boże, aby ich posyłać, utrzymywać, wzmacniać w Jego rzeczywistości oraz podtrzymywać w przekonaniu, że oni mają także wiele do zrobienia” – powiedział Ksiądz Arcybiskup. Zwracał uwagę, że w tym kontekście pojawia się problem proporcji między tymi młodymi, którzy są zainteresowani chrześcijaństwem, nim żyją, a tymi, którzy nie są zainteresowani wiarą i są poza Kościołem. Potrzeba zmniejszać te proporcje, a jedynym sposobem jest dawać młodym żywe doświadczenie Boga i Kościoła.

Okazją do takiego spotkania i doświadczenia Bożej miłości ma być wydarzenie „Kana Młodych – Duch może więcej”, które odbędzie się już 17 listopada. Chcemy dziękować we wspólnocie Kościoła naszej archidiecezji za dar ostatniego Synodu. Pragniemy razem z młodymi słuchać Słowa głoszonego przez pasterzy naszej archidiecezji – abp. Wacława Depo, bp. Andrzeja Przybylskiego oraz zaproszonych gości. Mamy nadzieję wsłuchiwać się wraz z młodymi w świadectwa gości tego wydarzenia. Wiemy, że „wiara rodzi się ze słuchania, a tym, co się słyszy, jest Słowo Boże”, dlatego od spotkania z Jezusem-Słowem chcemy iść do tajemnicy obecności Boga w Eucharystii. Zjednoczenie się wokół Jezusa na adoracji oraz w koncelebrowanej przez wszystkich obecnych kapłanów Mszy św. to najważniejsze momenty tego spotkania. Spotkania, które jest również kontynuacją ubiegłorocznego wydarzenia w Hali Polonia, odbywającego się w związku z trwającym wtedy w Częstochowie IV Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji.

Księża, katecheci, zabierzcie młodych!

Zapraszamy wszystkich młodych, ich katechetów, księży pracujących w parafiach wraz z młodymi i dla młodych... W czasie tegorocznego wydarzenia, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie okazja do tego, by skorzystać z sakramentu pojednania. Wielu młodych ludzi w roku ubiegłym podkreślało, jak ważny był to dla nich moment. Jak cenny był widok rówieśników przystępujących do spowiedzi, a po niej, często ze wzruszeniem widocznym na twarzy, klękających przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Dlatego już dziś prosimy Braci Kapłanów o posługę jednania. W wielu świadectwach po ubiegłorocznym spotkaniu wybrzmiewał moment, w którym młodzi mogli poprosić o modlitwę za nich i w ich intencjach. Także i teraz chcemy być Kościołem, który woła z innymi i za nich, gdy przychodzą prosić o modlitwę. To wielki przywilej – nieść swoją modlitwą człowieka przed Boga.

Spotkanie „Kana Młodych – Duch może więcej” jest także ostatnim spotkaniem formacyjnym dla młodzieży naszej archidiecezji, która przez cały rok uczestniczyła w formacji dla animatorów grup parafialnych. Do końca i systematycznie uczestniczyło w nich 80 osób. Chcemy, by to spotkanie było czasem ich posłania do służby w parafiach, z których pochodzą. Do tej pracy w parafialnych grupach będzie posyłał ich abp Wacław Depo. Zapraszamy więc wszystkich do wspólnego dziękczynienia za Synod. Do tego, byśmy byli razem uczniami, tzn. tymi, którzy słuchają. Zapraszamy, bo chcemy, by na nas i przez nas wypełniły się słowa Jezusa Chrystusa: „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20).

2018-10-24 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto młodych w Sandomierzu

Niedziela sandomierska 17/2019, str. 1, 5

[ TEMATY ]

młodzi

święto

Ks. Adam Stachowicz

Podczas spotkania członkowie KSM przeprowadzili konkurs na najpiękniejszą i najbardziej oryginalną palmę

Podczas spotkania członkowie KSM przeprowadzili konkurs na najpiękniejszą i najbardziej oryginalną palmę

Już po raz dwudziesty czwarty Niedziela Palmowa jest świętem młodych na całym świecie. Dzieci i młodzież z diecezji sandomierskiej łączyli się duchowo z Ojcem Świętym Franciszkiem i ze swoimi rówieśnikami na Placu św. Piotra w Rzymie. Spotkanie rozpoczęło się przy figurze Matki Bożej Niepokalanie Poczętej na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu

Przed poświęceniem palm bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że są one obok krzyża symbolem niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień. – Palma to znak radości i triumfu. Krzyż przywołuje z kolei mękę i śmierć. Instynktownie wybieramy palmę, gdyż boimy się krzyża, chcielibyśmy go uniknąć, ominąć. Ale bez krzyża nie ma prawdziwej miłości, nie ma przejścia z wegetacji do życia, z przeciętności do heroizmu, ze śmierci do zmartwychwstania. Potrzebujemy miłości i mamy ją dawać innym. Bądźmy razem z Panem Jezusem w Wielkim Tygodniu, żeby nauczył nas kochać – powiedział Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję