Reklama

Ze Słowem do ludzi

2018-12-12 07:49

Witold Dudziński
Edycja warszawska 50/2018, str. IV

Artur Stelmasiak

Adwentowe oczekiwanie na przyjście Chrystusa nie może obyć się bez rekolekcji. W niektórych warszawskich i podwarszawskich parafiach już się odbyły, ale najczęściej jednak zaczynają się tradycyjnie w trzecim tygodniu Adwentu.

Właśnie wtedy, w dniach 16-19 grudnia odbędą się w archikatedrze warszawskiej. Nauki w niedzielę będą głoszone na tradycyjnych Mszach św., a w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 19. Poprowadzi je znany duszpasterz akademicki o. Waldemar Grubka, kapucyn, a hasłem jest „Wiara, nadzieja, miłość – zaproszenie na Boże drogi świętości”.

Troska o życie

Rekolekcje w parafii św. Józefa na warszawskim Kole skupią się wokół ochrony dzieci nienarodzonych, troski o życie, promocji życia. – Trwają przepychanki wokół sprawy, Kościół musi swoje stanowisko zajmować, nie możemy chować głowy w piasek – mówi proboszcz parafii ks. kanonik Zbigniew Godlewski.

Reklama

Rekolekcje poprowadzi znany działacz pro-life ks. Ryszard Halwa, pallotyn. – Został kiedyś ciepło przyjęty przez parafian, postanowiliśmy zaprosić księdza na rekolekcje – mówi ks. Godlewski. O godz. 9 rozpoczynać się będą Msze św. rekolekcyjne dla dorosłych, o 17.30 – dla rodziców z dziećmi i ostatnie o godz. 19. Muszą być trzy Msze św. z naukami, bo inaczej ludzie nie pomieściliby się w kościele.

Strażnicy wiary

Od 16 do 19 grudnia br. potrwają rekolekcje w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Nauki – trzy razy dziennie, a w niedzielę w ramach wszystkich Mszy św. – poprowadzi ks. Tomasz Ślesik. Myślą przewodnia rekolekcji będzie Serce Nowonarodzonego. – Czyli Serce, które chce widzieć Bóg – mówi proboszcz ks. Dariusz Gas. – Rekolekcje przyciągają zawsze sporo ludzi. W czasie Rorat zapełniony jest cały kościół, to także potencjalni uczestnicy rekolekcji.

Na frekwencję nie narzekają także w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Tu w dniach od 16 do 19 grudnia br. na wszystkich Mszach św. rekolekcje pt. „Pokój serca” poprowadzi o. Rafał Huzarski, jezuita.

Tematem wziętym z Księgi Kapłańskiej: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty, Pan – Bóg wasz!” (Kpł 19,2), zaciekawi wiernych w Kościele Środowisk Twórczych, św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła i duszpasterz środowisk twórczych. Rekolekcje odbędą się tu w dniach 13-15 grudnia o godz. 18.00.

21 grudnia o godz. 17.00 rozpoczną się rekolekcje w kościele św. Kazimierza Królewicza (Rynek Nowego Miasta 2). Poprowadzi je br. Maciej Pawlik OSB, diakon z Tyńca i Jerozolimy. W programie Msza św. z chorałem gregoriańskim, nauka rekolekcyjna oraz kompleta.

Czekają z niecierpliwością

Proboszcz ks. Dariusz Skwarski, nie narzucił ks. Andrzejowi Jakubaszkowi, tworzącemu ośrodek duszpasterski przy ul. Podskarbińskiej, tematu rekolekcji, jakie gościnnie miał wygłosić w parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Jedyne ograniczenie to związek z Adwentem, czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana.

Roraty i rekolekcje cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem wiernych, nauki muszą być więc wygłaszane cztery razy dziennie. Najpierw o godz. 7 (rekolekcje połączone z Roratami), a potem o 10.15, 16.30 i 18.30.

Coraz bardziej rozbudowana jest oferta rekolekcji w Internecie. Nie zastąpi ona jednak nauk i żywego słowa w kościele. – Musimy sięgać po różne formy dotarcia ze Słowem do ludzi. Bez Internetu dziś już się nie da prowadzić ewangelizacji – zaznacza ks. Zbigniew Godlewski z parafii na Kole. – Od dawna, przez kolejne niedziele Adwentu nasza parafia publikuje w gazetach parafialnych nauki rekolekcyjne. Nazywamy to rekolekcjami dla chorych.

Z dala od zgiełku

„Z dala od zgiełku” – taka myśl będzie najpewniej przyświecać naukom wygłoszonym przez cztery dni w III tygodniu Adwentu w kościele Świętego Krzyża. W panującym wokół chaosie ważne jest sięgniecie w czasie rekolekcji po coś, co jest uniwersalne – ocenia ks. Zygmunt Berdychowski CM, proboszcz parafii prowadzonej przez księży misjonarzy.

Rekolekcje, o godz. 9.00, 12.00 i 18.00 – wszystkie dla wiernych bez względu na wiek, płeć, sytuacje rodzinne, itp. – poprowadzi ks. Adam Bandura CM, znany misjonarz i patrolog. – Chcielibyśmy w tym niesamowitym czasie sięgnąć do sprawdzonej nauki Ojców Kościoła. Nauki zdystansowanej od bieżących wydarzeń i emocji – mówi ks. Berdychowski. – Warto wrócić w tym czasie do rozważania podstawowych tajemnic z Ewangelii.

Tagi:
rekolekcje adwentowe

O. Cantalamessa: Jezus objawia Boga i umożliwia spotkanie z Nim

2018-12-21 17:10

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Jezusowi, który jako jedyny w pełni objawił nam Boga żywego i jest „miejscem”, gdzie możemy Go spotkać kaznodzieja Domu Papieskiego poświęcił ostatnią tegoroczną katechezę adwentową, którą wygłosił w obecności Papieża i jego najbliższych współpracowników.

Biuro prasowe kapucynów

O. Raniero Cantalamessa wskazał na ogromną przepaść jaka dzieli człowieka, żyjącego w czasie, od Boga, który jest odwieczny i nie zna czasu. Zastanawiał się, kto może położyć most między tymi dwoma odległymi brzegami.

„Między nami a Bogiem, napisał wielki teolog prawosławny Nicolas Cabasilas – mówił o. Cantalamessa – wznoszą się trzy oddzielające nas mury: ten, który wynika z natury, gdyż Bóg jest duchem a my jesteśmy cieleśni, ten powstający z grzechu i ostatni ze śmierci. Pierwszy z tych murów został zwalony przez wcielenie, kiedy natura ludzka i Boża zjednoczyły się w osobie Chrystusa; mur grzechu został zwalony na krzyżu, a śmierci w zmartwychwstaniu. Jezus Chrystus jest więc ostatecznym miejscem spotkania między Bogiem żywym i człowiekiem. W Nim, daleki Bóg staje się bliski, staje się Emmanuelem, Bogiem-z-nami”.

Wraz z przyjściem Jezusa na świat – podkreślił włoski kapucyn – sytuacja się odwróciła, stała się całkowicie nowa. Teraz to nie człowiek „po omacku” szuka Boga, ale to Bóg przychodzi, aby szukać człowieka, aż do zamieszkania w jego sercu.

O. Cantalamessa odniósł się także do wielkiej pokory Boga, która wyraża się m.in. w stworzeniu. Zaznaczył, że Bóg nie przykleja etykiety na wszystkim, co stworzył, tak jak robią to ludzie. Pozostawił je bez podpisu i zachęca, aby odkryć tego, który je stworzył. Ale pokora Boga idzie jeszcze dalej i objawia się także w zbawieniu. Jezus bowiem jest bardziej zatroskany o to, aby wszyscy ludzie byli zbawieni, a nie, aby wszyscy znali Zbawiciela.

Kaznodzieja Domu Papieskiego podkreślił także rolę Ducha Świętego, który na sposób znany tylko Bogu, umożliwia dzisiejszemu człowiekowi kontakt z Bogiem i wejście w tajemnicę zbawienia, otrzymaną od Jezusa. Bez Jego działania ludzki rozum naznaczony grzechem nie wystarcza. Tajemnicę Boga przenika tylko Duch Święty i On nas do niej prowadzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przyjaciele Karola Wojtyły ze „Środowiska”

2019-10-20 13:04

Anna Przewoźnik

Każdego roku, w okolicach 16 października, przybywają na Jasną Górę członkowie wspólnoty „Środowisko”. Ludzie, którzy mieli szczególną łaskę wzrastać w obecności ks. Karola Wojtyły, swojego „Wujka”. Należeli oni do krakowskiego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Wojtyłę. Tegoroczne spotkanie rozpoczęli rozważaniem Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich.

Anna Przewoźnik/Niedziela

Grupa „Środowisko” powstała z grupy studentów w lat ok. 1949-53 z studentów m.in. Politechniki Krakowskiej, którzy byli zgromadzeni razem z wikarym Karolem Wojtyłą przy parfii. św. Floriana w Krakowie.

Członkowie „Środowiska” bezpośredni wychowankowie młodego kapłana Karola Wojtyły to już bardzo nieliczna grupa. Reprezentowała ją w tym roku m.in. 90-letnia Danuta Ciesielska. Przybyła do sanktuarium z córką.

- To jest kontynuacja tej pamięci, przyjeżdżaliśmy z Karolem Wojtyłą tutaj na Jasną Górę i na Kalwarię Zebrzydowską. On jest nadal bardzo bliski, mieliśmy z nim cały czas kontakt. Nadal uczestniczy w naszym życiu. Wszystkie intencje, które mam, zawsze polecam Panu Bogu za jego pośrednictwem – powiedziała pani Ciesielska dodając, że ludzie ze „Środowiska” mieli kontakt z papieżem Janem Pawłem II niemal do samej jego śmierci. Papież znał nasze dzieci, wnuki, cieszył się bardzo tymi spotkaniami.

Stefan Życzkowski należy do drugiego pokolenia „Środowiska”.

- Na pewno dla nas, tego drugiego pokolenia, które poznało Jana Pawła jako dzieci, na różnych spotkaniach i na Franciszkańskiej, później też w Rzymie i w Castel Gandolfo jest dużym wyzwaniem przekazywanie tego, co wynieśliśmy z naszych domów, od naszych rodziców i od Jana Pawła II, swoim codziennym działaniem – wyznał Życzkowski, który przybył na pielgrzymkę ze swoim synem Antonim. On również poznał Papieża Polaka. Tak wspomina tamte chwile: - Moim dziadkom kard. Wojtyła udzielał ślubu. Błogosławił od strony mojej mamy i taty. Ja, jako mały chłopiec, jeździłem z dziadkami, z rodzicami do Castel Gandolfo, do papieża Jana Pawła II. Ostatni raz byliśmy w 2003 roku, miałem 8 lat. Jest to dla mnie duża łaska, i powód do dumy, że mogłem być tak blisko osoby tak świętej, tak znanej na całym świecie. Za to składam dziękczynienie przed Obrazem Matki Bożej w Częstochowie. Do końca życia będę tu pielgrzymował w okolicach 16 października i dziękował za to, że moje życie jest blisko związane z Janem Pawłem II.

Podobne wspomnienia z okresu dzieciństwa ma Teresa Malecka. Poznała papieża Jana Pawła II, kiedy była nastolatką miała 13 lat. - Stało się tak, ponieważ moja siostra Maria Rybicka była już wtedy członkinią tej grupy a oni często spotykali się u nas w domu. Przychodził z nimi „Wujek”. Już wtedy wiedziałam, że to jest nadzwyczajny ksiądz – po sposobie bycia, niezwykłym kontakcie z młodzieżą. Udało mi się, jako 16-letniej osobie, po raz pierwszy pójść z nimi w góry, wtedy byłam najmłodsza w tej grupie. Później, kiedy mieliśmy już własne dzieci, wnuki, to kiedy byliśmy z nimi u Niego, zawsze koncentrował się na najmłodszych, na najsłabszych, na tych, którzy najbardziej potrzebowali serca. Do dzieci miał słabość ogromną, wyrażał ją w geście, ruchu, w słowach, we wszystkim, co tylko można”.

Pielgrzymka „Środowiska” zakończyła się Eucharystią przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Szymon Fedorowicz, który otrzymał Chrzest Święty z rąk ks. Karola Wojtyły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek zaapelował o otoczenie ludzi morza troską duszpasterską

2019-10-21 11:13

st (KAI) / Watykan

O zapewnienie ludziom morza i ich rodzinom środków pozwalających prowadzić święte życie zaapelował papież do uczestników Jedenastej Światowej Konferencji Międzynarodowego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Morskiego. Obradują oni w Kaohsiung na Tajwanie obchodząc jednocześnie pięćdziesiątą rocznicę założenia tego stowarzyszenia, promującego współpracę ekumeniczną.

Mazur/episkopat.pl

Ojciec Święty wyraził przekonanie, że obrady Międzynarodowego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Morskiego pomogą w określeniu skuteczniejszych sposobów pomocy marynarzom, rybakom i ich rodzinom. Wskazał na aktualność listu apostolskiego Jana Pawła II Stella Maris z 1997 r., zawierającym podstawowe zasady duszpasterstwa marynarzy, ich rodzin i wszystkich osób podróżujących drogą morską, i wezwał, aby dołożono starań, aby „udostępniono im wszelkie niezbędne środki, które pozwalają prowadzić święte życie”(II § 2).

„Pomagajcie marynarzom i personelowi morskiemu poznać Jezusa Chrystusa i żyć zgodnie z Jego naukami, z szacunkiem i we wzajemnej akceptacji” – napisał papież. Zachęcił też do przezwyciężenia wszelkich trudności, jakie można napotkać w tej misji i propagowania ducha ekumenizmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem