Reklama

Kościół

ŚDM Panama

Polacy w Panamie

Kiedy oddajemy nasz tygodnik do druku, właśnie zakończyły się Dni w Diecezjach, czyli bezpośrednie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Panama 2019. To czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury miejsca, w którym odbywają się ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 17 do 22 stycznia br. pielgrzymi udający się na Światowe Dni Młodzieży do Panamy spędzili czas podczas tzw. Dni w Diecezjach. Stanowiły one bezpośrednie przygotowanie na spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodzieżą całego świata podczas wydarzeń centralnych w Panama City.

Entuzjazm

Po dotarciu do Panamy pielgrzymi już na lotnisku byli radośnie witani przez wolontariuszy ŚDM, którzy służyli radą i pomocą (począwszy od transportu bagażów po wskazówki dojazdowe czy możliwości zakupu kart telefonicznych itp.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z lotniska każda grupa pojechała do przydzielonej wcześniej diecezji, gdzie młodzi zostali przyjęci przez rodziny lub parafialne wspólnoty lokalne. Tuż po przyjeździe do parafii młodzież została powitana lokalnymi przysmakami, muzyką i tańcami. Tam, gdzie to było możliwe, pielgrzymi zostali ulokowani u rodzin, co sprzyjało wzajemnemu poznaniu kultury, narodów i zjednoczeniu w wierze. – Jestem tutaj, bo chcę się spotkać z ludźmi z całego świata, którzy przyjadą do Panamy, by posłuchać papieża Franciszka. Oni uwielbiają swoją postawą Jezusa i Matkę Bożą. W tej wspólnocie można doświadczyć niesamowitych przeżyć wewnętrznych i pogłębić swoją wiarę. To mój pierwszy raz na tego typu spotkaniu – mówiła Asia Wilczyńska z Tomaszowa Mazowieckiego.

Przez zabawę do Boga

ŚDM to niezwykła okazja do poznania osób z innych krajów i kontynentów, wymiany doświadczeń wiary czy zwyczajnej rozmowy na codzienne tematy. Nawet jeśli ktoś nie potrafi posługiwać się danym językiem, mowa ciała, a przede wszystkim uśmiech są kluczem do wzajemnego zrozumienia siebie. I czasem okazuje się, że bariery językowe są tylko umowne. Drugi dzień pobytu w parafiach był dniem sportu. Młodzi mieli okazję do rywalizacji ze swoimi rówieśnikami z innych krajów.

Grupa młodzieży z archidiecezji łódzkiej została przyjęta w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel w Pocri k. Aquadolce. – Nasi gospodarze od początku bardzo dobrze się nami zajęli. Począwszy od pokazywania tańców i kultury, przez organizację wycieczki do muzeum soli czy muzeum cukru oraz na piękną plażę nad Pacyfikiem, gdzie mogliśmy korzystać z tropikalnych atrakcji. Mają ogromne i otwarte serca. Cała nasza grupa mieszka u rodzin, po 2-3 osoby, niektórzy się już z nimi mocno zżyli, wymieniają się podarkami, rozmawiają o swoich krajach i kulturze. Widać wielki entuzjazm wśród samych goszczących nas rodzin, które nawet jeśli nie znały się dobrze wcześniej, dzięki spotkaniom z nami, same się lepiej poznają. Mieliśmy dzień sportu, podczas którego Argentyna, Kolumbia, Meksyk, Panama i Polska zmierzyły się w grze w piłkę nożną. Wszędzie wokoło widać ogromny entuzjazm młodych, który udziela się nam wszystkim – opowiada ks. Paweł Bogusz, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej, będący po raz piąty na ŚDM.

Reklama

Po zajęciach sportowych w miejscowych kościołach odprawione zostały Msze św., a wieczorem w centrum miasteczek odbyły się barwne prezentacje poszczególnych narodów, które przez muzykę, taniec i śpiew pokazywały ducha i tradycje danego kraju.

Radosne korowody

Sobota 19 stycznia to dzień zjednoczenia młodych w danej diecezji. Grupy przebywające na terenie danej diecezji Panamy spotykały się w konkretnym miejscu, by w pielgrzymce przejść kilka kilometrów i tam świętować radość bycia z Bogiem podczas Eucharystii sprawowanej przez biskupa miejsca.

Trzeci dzień pobytu Polaków w diecezji Penomone był czasem pielgrzymki młodzieży do kościoła San Juan Bautista Church w Aquadolce. Podczas zbiórki na dworcu autobusowym młodzi mieli okazję poznać siebie nawzajem. Każda narodowość głośno klaskała, śpiewała i tańczyła, ucząc swoich rówieśników układów tanecznych i piosenek. Polacy zatańczyli m.in. słynną „belgijkę”, która przypadła do gustu obcokrajowcom. Następnie korowód udał się w drogę do kościoła w Aquadolce. Marsz podzielony był na grupy według parafii, które goszczą młodzież. Na przodzie każdej grupy prowadzone były figury świętych symbolizujących parafie. Młodzi radośnie śpiewali i tańczyli, m.in. do hymnu Światowych Dni Młodzieży. Po dojściu do Aquadolce była krótka modlitwa w kościele, a po niej posiłek w pobliskiej szkole.

Reklama

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. przy ołtarzu polowym, której przewodniczył biskup diecezji Penomone Edgardo Cedeno Munoz. Po Mszy św. młodzi wrócili do rodzin.

W diecezji Penomone przebywali młodzi z: Gwatemali, Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Filipin, Kolumbii, Argentyny, Francji, Hiszpanii i Polski.

Z kolei Polacy z diecezji siedleckiej przebywający w Bocas del Toro wyruszyli pieszo do Santuario Natural Virgen de la Gruta. Sanktuarium, znajdujące się w rezerwacie przyrody, zostało założone przez misjonarzy ku czci Matki Bożej. Podczas pielgrzymki modlitwę różańcową prowadzili pielgrzymi z Polski, Austrii, Brazylii, Kostaryki i Panamy. Msza św. sprawowana była w samym środku rezerwatu. – Po ŚDM w Krakowie poczułem ogromny entuzjazm wiary od ludzi z całego świata i zapragnąłem być w Panamie ponownie razem z nimi. Bardzo zaskoczyła mnie gościnność mieszkańców Panamy, którzy otworzyli przed nami nie tylko swoje domy, ale przede wszystkim oddali nam całe serca! – mówi ks. Włodzimierz Moraczewski z Tomaszowa Mazowieckiego.

Na zakończenie

Niedziela 20 stycznia była ostatnim dniem pobytu pielgrzymów w diecezjach. Dzień rozpoczął się od śniadania i rozmów w rodzinach, po czym w lokalnych kościołach parafialnych, które gościły pielgrzymów z całego świata, w tym także z Polski, sprawowane były uroczyste niedzielne Msze św.

Podczas Eucharystii w parafii pw. św. Apostoła w Nata, w której przebywają pielgrzymi Domowego Kościoła diecezji tarnowskiej, gościł miejscowy biskup. Na zakończenie Eucharystii, po radosnym uwielbieniu ze śpiewem i klaskaniem w latynoskim stylu, udzielił indywidualnego błogosławieństwa każdemu pielgrzymowi, jak i miejscowym, którzy licznie zgromadzili się na liturgii. Pielgrzymi dalszą część dnia spędzili ze swoimi rodzinami, bądź to na miejscu w domach, bądź zwiedzając okolice. Każdy pielgrzym w podziękowaniu za gościnę przekazał swojej rodzinie upominki. Często były to pamiątki związane z Polską, m.in. breloczki, magnesy, torby, albumy czy regionalne przedmioty kojarzone z naszą ojczyzną. W pakiecie pielgrzyma (który miał każdy z 3500 młodych z Polski) znalazła się także biało-czerwona flaga – dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy z racji 100-lecia odzyskania niepodległości. Część z tych flag powędrowała już w ręce rodzin goszczących młodych w swoich domach.

Reklama

– Niestety, nie mogłam brać udziału w ŚDM w Polsce, dlatego postanowiłam, że wybiorę się na kolejne. Kierowały mną różne intencje – od spędzenia czasu z Bogiem i innymi rówieśnikami, doświadczenia Kościoła młodych, po poznanie nowej kultury, obyczajów, zwiedzenia kraju. To, co mnie tu spotkało, przerosło najśmielsze oczekiwania. Tu, w Pocri, znalazłam drugą rodzinę, która zaprosiła mnie do swojego życia i ugościła. Wspólne posiłki, śpiewy, tańce, opowieści, a na koniec łzy wzruszenia, że ten tydzień minął tak szybko, na zawsze pozostaną w mojej pamięci i sercu. Nie oddam słowami tego, czego doświadczyłam, ale jestem wdzięczna Bogu, że opiekuje się mną i troszczy o każdy szczegół, stawiając na mojej drodze tak dobrych ludzi – mówi Sylwia Nowak, księgowa z Łodzi.

Pielgrzymi ze wszystkich diecezji udali się do Panama City, aby tam oczekiwać na papieża Franciszka i spotkanie z młodzieżą całego świata.

2019-01-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźcie apostołami i misjonarzami

Niedziela Ogólnopolska 9/2019, str. 28-29

[ TEMATY ]

Panama

Ks. Michał Haśnik

Światowe Dni Młodzieży w Panamie – bp Jan Piotrowski wśród księży z diecezji kieleckiej

Światowe Dni Młodzieży w Panamie – bp Jan Piotrowski wśród księży z diecezji kieleckiej

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Uczestniczył Ksiądz Biskup w Światowych Dniach Młodzieży, towarzysząc grupie z diecezji kieleckiej. Jakie jest doświadczenie Księdza Biskupa po spotkaniu z młodym Kościołem w wymiarze światowym, ale i diecezjalnym tam, w Panamie? Jaki jest potencjał Kościoła młodych ludzi?

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję