Reklama

film

Królowa Szkotów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria I, królowa Szkotów z dynastii Stuartów, jest najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów, głównie ze względu na swe tragiczne życie. Koronę odziedziczyła jako... niemowlę: jej ojciec – król Jakub V – zmarł tydzień po jej narodzinach. Władzę w imieniu dziewczynki sprawował regent, a jej losy stały się przedmiotem politycznej gry. Matka Marii w obawie, by nie zgładzono córki, uciekła z nią do swojej ojczystej Francji. Tam Maria w wieku 16 lat wyszła za króla Franciszka II.

Gdy ten zmarł 2 lata po ślubie, zagrożona spiskami Maria zdecydowała się na powrót do Szkocji, nie wiedząc, co ją tam czeka. Dość powiedzieć, że przez 20 lat była więziona przez swoją kuzynkę, królową Elżbietę I, która widziała w Marii zagrożenie dla swojej władzy, by w końcu stać się ofiarą wyroku śmierci za rzekomy udział w spisku. Kinowy debiut uznanej reżyser teatralnej Josie Rourke – „Maria, królowa Szkotów” to trzymający w napięciu obraz o kulisach władzy. Takie filmy Brytyjczykom wychodzą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-01-30 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odda hołd Maryi Niepokalanej

2025-12-04 10:40

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Zgodnie z tradycją, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny pod kolumną Niepokalanej nieopodal Placu Hiszpańskiego, będzie modlił się Papież. Leon XIV przybędzie 8 grudnia o godz. 16.00, by oddać hołd Maryi.

Nie tylko Ojciec Święty, ale mieszkańcy Rzymu i różne organizacje będą przez cały dzień 8 grudnia już od rana składać hołd Maryi pod jej statuą przy placu Mignanelli, nieopodal Schodów Hiszpańskich.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do górników: Jesteście ludźmi nadziei

2025-12-04 17:34

[ TEMATY ]

barbórka

abp Andrzej Przybylski

PAP/Jarek Praszkiewicz

KATOWICE. BARBÓRKA - PRZEMARSZ ORKIESTRY GÓRNICZEJ

KATOWICE. BARBÓRKA - PRZEMARSZ ORKIESTRY GÓRNICZEJ

- Przecież każdy z was, górników, pracuje bardzo ciężko nie dla samej pracy. Nie zjeżdżacie na dół tylko ze względu na samych siebie. Wykonując swoją ciężką pracę dajecie nadzieję - mówił abp Andrzej Przybylski w czasie uroczystości barbórkowych na terenie KWK „Wesoła” w Mysłowicach.

W kopalnianej cechowni zgromadzili się górnicy oraz ich rodziny i pracownicy kopalni. Homilię skierowaną do górniczej braci abp Andrzej Przybylski rozpoczął od przypomnienia, że każda Barbórka to wielkie święto górników, w czasie którego wiele osób przypomina sobie o ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy. - Popłynie dziś z pewnością dużo słów w stronę polskich górników, wiele gratulacji, życzeń, wiele modlitw. Pewnie też dzisiaj będzie sporo obietnic. Będzie też dużo gorących dyskusji nad przyszłością naszego górnictwa. Ale na dzisiejszy dzień sam Pan Bóg kieruje do was jedno bardzo ważne życzenie i jedną bardzo ważną prośbę. Kieruje to życzenie przez słowa proroka Izajasza: „Złóżcie nadzieję w Panu na zawsze, bo Pan jest wiekuistą skałą" - mówił abp Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Na drogach nadziei - święto patronalne kolejarzy

2025-12-04 20:28

Agnieszka Marek

Z inicjatywy Duszpasterstwa Kolejarzy oraz Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich tegoroczne obchody święta patronalnego kolejarzy odbyły się w archikatedrze lubelskiej.

Eucharystii w intencji kolejarzy i ich rodzin przewodniczył bp Artur Miziński. Obecni byli również ks. prał. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy i ks. Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz parafii archikatedralnej. - Obecność kolejarzy jest świadectwem głębokiej wiary ludzi ciężkiej pracy, którzy pielgrzymują do kościoła stacyjnego w Roku Jubileuszowym, aby kontynuować pielgrzymkę ogólnopolską, która odbyła się na początku listopada na Jasnej Górze – mówił w powitaniu bp Miziński. – Tę Eucharystię sprawuję w intencji braci kolejarskiej, szczególnie naszej archidiecezji. Bogu chcemy dziękować za was, wam za waszą posługę, a kapłanom za duszpasterską troskę – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję