Reklama

Dookoła świata

2019-02-06 11:47


Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 5

Brexit ze sporym poślizgiem

Przyznanie przez szefa MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy’ego Hunta, że może być potrzebny dodatkowy czas, by sfinalizować przyjęcie przepisów w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, nie oznacza, że rzeczywiście tak się stanie. Zamieszanie jest duże, niemniej brytyjska premier Theresa May trzyma się „starego” terminu – 29 marca br., starając się o nowe rozwiązanie, które zastąpiłoby w wynegocjowanej przez nią z UE umowie mechanizm tzw. backstopu. Chodzi o mechanizm, który ma przeciwdziałać pojawieniu się granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie. W pierwotnym kształcie umowa została odrzucona przez Izbę Gmin w połowie stycznia, potem Izba Gmin upoważniła May do starania się o zastąpienie backstopu innym rozwiązaniem. Na razie jednak przedstawiciele UE podkreślają, że umowa nie podlega już renegocjacjom. Czy zmienią zdanie – zobaczymy.

Tymczasem różne kraje przygotowują się do tzw. twardego, bezumownego brexitu. Także Wielka Brytania wprowadza plan awaryjny, który ma ograniczyć chaos spodziewany w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia. Gromadzone są zapasy żywności, paliwa, części zamiennych i amunicji w bazach wojskowych na Gibraltarze, Cyprze i Falklandach, a także w bazach na Wyspach Brytyjskich. Chodzi o zredukowanie ryzyka, że armii zacznie brakować środków do utrzymywania zdolności operacyjnej po 29 marca, gdyby tego dnia doszło do twardego brexitu, co przejściowo utrudniłoby import towarów z krajów UE. Na zapasy armia miała wydać już 25 mln funtów.

Wojciech Dudkiewicz

Asia Bibi jest bezpieczna

Sąd Najwyższy Pakistanu odrzucił rewizję od wyroku uniewinniającego Asię Bibi. Wyrok trybunału okrzyknięto przełomem w historii Pakistanu i kamieniem milowym w budowaniu dobrych relacji międzyreligijnych w tym islamskim kraju. Po latach spędzonych w więzieniu dzielna chrześcijanka wreszcie mogła opuścić Pakistan. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono miejsca jej pobytu ani tego, jak i kiedy wyjechała ze swej ojczyzny. Wszystko wskazuje na to, że wraz z rodziną jest w Kanadzie i może liczyć na pomoc tamtejszego Kościoła. Informację o dotarciu Asii Bibi do Kanady podał jej prawnik. Nie ujawnił żadnych szczegółów poza tym, że „jest już bezpieczna i przebywa ze swoją rodziną”.

Reklama

W 2010 r. Asia Bibi została skazana na karę śmierci za rzekome znieważenie muzułmańskiego proroka Mahometa. Przez cały czas swojego ponadośmioletniego pobytu w więzieniu odpierała wszystkie zarzuty i podtrzymywała, że jest niewinna.

vaticannews/Rzym

Imperialiści poczekają

Uznanie przez Parlament Europejski Juana Guaidó, przywódcy opozycji i szefa parlamentu Wenezueli, za tymczasowego prezydenta, ma znaczenie przede wszystkim moralne i polityczne. Niewiele jednak z niego wynika dla rozwiązania największego w ostatnich latach kryzysu w Wenezueli. W rezolucji europosłowie zapewniają o wsparciu dla Zgromadzenia Narodowego i jego przewodniczącego Guaidó, a także wzywają do uznania go za jedynego prezydenta tego kraju do czasu, gdy będą mogły zostać rozpisane nowe, wolne i transparentne wybory prezydenckie. Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju na fali masowych wystąpień przeciwko lewicowemu prezydentowi Nicolásowi Maduro. Sam Maduro zapowiedział natomiast, że dla dobra kraju gotowy jest do rozmów z opozycją i zorganizowania wcześniejszych wyborów parlamentarnych, ale nie chce słyszeć o wcześniejszych wyborach prezydenckich. – Wybory odbyły się w ubiegłym roku i następne będą nie wcześniej niż w 2025 r. – oświadczył.

wd

Rosyjskie straty

Szef Służby Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy Jehor Bożok w wywiadzie dla agencji Ukrinform oświadczył, że w ciągu 4 lat straty Rosji z powodu zachodnich sankcji miały wynosić aż 173 mld dolarów. Chodzi o sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez USA, Unię Europejską, Australię i Japonię z powodu aneksji Krymu i agresji w Donbasie. To ponad 10 proc. PKB tego kraju. Szef ukraińskiego wywiadu powołuje się na tajne podsumowanie rosyjskiego rządu, który – jak twierdzi – pod koniec ubiegłego roku podsumował czteroletnie straty z powodu zachodnich sankcji.

jk

Putin zastrzega

Groźnie zabrzmiały słowa Putina o tym, że Rosja pozostawia sobie prawo do obrony wolności wyznania, i to niekoniecznie w samej Rosji. Jak stwierdził podczas uroczystości na Kremlu z okazji 10. rocznicy wyboru i intronizacji obecnego zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla I, na Ukrainie „dochodzi do brutalnej ingerencji w życie cerkiewne”, nękania i prześladowań duchownych. Jego zdaniem, jest tam realizowany projekt niemający związku z wiarą, lecz z walką o władzę, w który został wciągnięty patriarchat Konstantynopola – przekonywał. Putin skomentował w ten sposób powstanie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, która otrzymała autokefalię z rąk patriarchy Konstantynopola.

wd

Pierwszy kościół

Na Kubie zakończono budowę kościoła rzymskokatolickiego – pierwszego zbudowanego po rewolucji z 1959 r. – To musiało się kiedyś wydarzyć – powiedział dziennikarzom nadzorujący budowę ks. Cirilo Castro. Wkrótce w tym kraju mają zostać otwarte dwa kolejne kościoły. Zgody wydane przez rząd są ważnym krokiem w relacjach Kościoła z państwem. Po przejęciu władzy przez Fidela Castro w 1959 r. rozprawiono się z religią, uznając Kościół katolicki za niebezpieczne zagrożenie dla państwa. Rewolucja wkrótce zamknęła wszystkie szkoły parafialne, wysłała księży do obozów reedukacyjnych i doprowadziła do zorganizowanego podziemia religijnego.

wd

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uczestnicy synodu odnowili „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła

2019-10-20 16:44

Beata Zajączkowska/vaticannews / Rzym (KAI)

Uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii odnowili tzw. „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła. Tym samym zaktualizowali gest uczestników II Soboru Watykańskiego, którzy w 1965 r. sygnowali dokument, w którym zobowiązali się do umieszczenia ubogich w centrum ich posługi. Odnowienie paktu odbyło się w miejscu, gdzie pierwotnie został on podpisany, czyli w rzymskich Katakumbach św. Domitylli.

sinodoamazonico.va

Sygnowany rano dokument nosi tytuł: „Pakt z katakumb dla wspólnego domu. Dla Kościoła o amazońskim obliczu, ubogiego i służebnego, profetycznego i miłosiernego”. Przypomniano w nim, że uczestnicy synodu dzielą radość z życia pośród wielu ludów tubylczych, ludzi zamieszkujących nad rzekami, migrantów i wspólnot zajmujących peryferie wielkich miast. Sygnatariusze dokumentu piszą: „razem z nimi doświadczamy mocy Ewangelii, która działa w najmniejszych. Spotkanie z tymi ludami wzywa nas nas do życia w prostocie, dzielenia się i wdzięczności”.

W 15-punktowym pakcie znajduje się m.in. zobowiązanie do obrony puszczy amazońskiej, życia według ekologii integralnej, a także odnowienia opcji preferencyjnej na rzecz ubogich i wspierania ludów tubylczych w tym, by mogły zachować swą ziemię, kulturę, języki, historię, tożsamość i duchowość. Sygnatariusze paktu zobowiązują się ponadto do przezwyciężenia w swych wspólnotach i diecezjach wszelkiego rodzaju przejawów mentalności kolonialnej i ujawniania wszelkich form przemocy i agresji wobec ludów tubylczych. Zobowiązują się także do przepowiadania wyzwalającej nowości Ewangelii Jezusa Chrystusa, podejmowania ekumenicznych działań ewangelizacyjnych, oraz troski o to, by „duszpasterstwo odwiedzin” zostało przekształcone w Amazonii w „duszpasterstwo obecności”.

Odnowiony „Pakt z Katakumb” został podpisany po uroczystej Eucharystii, którą w podziemiach bazyliki świętych męczenników Nereusza i Achillesa sprawował kard. Claudio Hummes, który jest relatorem generalnym Synodu Biskupów. Dokument sygnowało ok. 150 ojców synodalnych, głównie z Brazylii, Ekwadoru i Kolumbii, a także audytorów, ekspertów i gości. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele wspólnot amazońskich, którzy w czasie trwania synodu animują w Rzymie szereg inicjatyw pod hasłem „Amazonia, nasz wspólny dom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem