Reklama

Na bieżąco

2019-02-06 11:47


Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 7

Jasna Góra

30. Pielgrzymka Parlamentarzystów

W święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego odbyła się doroczna pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę. We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Piotr Burgoński, który pełni posługę krajowego duszpasterza parlamentarzystów.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się pod Epitafium Smoleńskim, gdzie politycy odmówili modlitwę i złożyli wieniec. Następnie miało miejsce spotkanie w Kaplicy Różańcowej, podczas którego konferencję wygłosił o. Józef Augustyn SJ. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił abp Depo. Nazwał on parlamentarzystów ludźmi „odpowiedzialnej, niespokojnej troski i trudu w służbie narodu”. Powiedział m.in.: – Przychodzimy dzisiaj przed oblicze naszej Matki, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku życia i miłości, i w każdym wyjściu do człowieka, aby potwierdzić, że Bóg nigdy nie jest konkurentem dla ludzkiej wolności, że nic człowiekowi nie odbiera, ale daje siebie w darze poprzez swojego Syna. Przychodzimy dzisiaj, aby oczyma wiary odkrywać drogi Pańskie w znakach naszego czasu i pytać: Co jest prawdą w epoce postprawdy, co jest dobre w epoce zmagania się z nienawiścią, co jest Bogu właściwe, a co człowiekowi? Innymi słowy – aby zrozumieć swoją niepowtarzalną rolę w tym świecie i swoją odpowiedzialność, skoro każdy z nas jest zapisany u Boga na wieczność.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. europoseł Jadwiga Wiśniewska skierowała słowa podziękowania do abp. Wacława Depo za jego jasnogórską posługę względem pielgrzymki parlamentarzystów oraz za codzienne słowa umocnienia, które wypowiada on podczas Apelu Jasnogórskiego. Złożyła również życzenia z racji 7. rocznicy ingresu abp. Depo do archikatedry częstochowskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE/BPJG

Wrocław

Wystartował program Dziedzictwo Edyty Stein

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor oraz prezes Towarzystwa im. Edyty Stein ks. Jerzy Witek podpisali deklarację współpracy, której wyrazem jest realizacja programu kulturowego Dziedzictwo Edyty Stein.

Program zainaugurowany został 1 lutego br. w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu. Zakłada on stworzenie nowej ekspozycji oraz udostępnienie zainteresowanym rodzinnego domu patronki Europy przez umożliwienie bezpłatnego zwiedzania oraz organizację wydarzeń z zakresu kultury i edukacji. – Pracujemy także nad pełniejszym wykorzystaniem dziedzictwa Edyty Stein w narracjach o historii Europy, Polski i Wrocławia oraz udostępniamy posiadane zbiory dla celów naukowych i badawczych – zaznaczył ks. Witek.

Dr Marek Mutor zauważył, że celem programu jest przyczynienie się do popularyzacji św. Edyty Stein oraz jej dziedzictwa, które stanowi dobrą podstawę do prowadzenia dialogu międzynarodowego i międzyreligijnego.

Min. Jarosław Sellin wyraził wdzięczność Towarzystwu im. Edyty Stein za opiekę nad rodzinnym domem świętej: – Ważne jest, aby ta opieka miała szerszy wymiar, aby miejsce to było wspierane przez państwo polskie, a nie tylko przez szlachetnych społeczników. Dlatego dziękuję również Ośrodkowi Pamięć i Przyszłość, który zwrócił się do Ministerstwa Kultury z inicjatywą objęcia tego miejsca swoją opieką, również finansową.

Program Dziedzictwo Edyty Stein został objęty dotacją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 300 tys. zł.

Anna Majowicz

Krótko

Sejm uchwalił ustawę „Mama 4+”. Matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Świadczenie ma być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Emmanuel Macron, prezydent Francji, przyjedzie do Polski. Jak powiedziała Nathalie Loiseau, francuska minister ds. europejskich, która przebywała w Polsce, „jest obustronnie odczuwalna potrzeba poprawy dialogu”.

CBA w ostatnim tygodniu stycznia dokonało głośnych zatrzymań, m.in. byłego rzecznika MON Bartłomieja M. i byłego posła PiS Mariusza Antoniego K. Zarzuca się im działania na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kilkanaście godzin później zatrzymano byłego prezesa LOTOS-u i kilku pracowników firmy. Funkcjonariusze mają dowody, że zatrzymani wyrządzili spółce szkodę majątkową.

Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej. Jego ugrupowanie będzie się nazywać Wiosna.

Jeden górnik został ciężko ranny w wyniku wstrząsu w kopalni miedzi Rudna w Polkowicach.

Nauczyciele otrzymają w tym roku dwie podwyżki. MEN zapowiedział, że druga trafi na konta pedagogów we wrześniu. Zostanie na nią przeznaczony miliard złotych.

Akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. ps. Nergal wniosła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. Zarzut dotyczy filmu, który w 2018 r. pojawił się na portalu społecznościowym, w którym „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa.

Reklama

Narodowe Czytanie Pisma Świętego już 5 maja

2019-04-24 13:41

mip (KAI) / Lublin

W niedzielę 5 maja w kościołach całego kraju odbędzie się trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie zainauguruje obchody XI Tygodnia Biblijnego, który potrwa do 11 maja.

congerdesign/pixabay.com

Tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego i cały Tydzień Biblijny upłyną pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: "Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Wydarzenie będzie nawiązywać również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. – Była to przełomowa pielgrzymka, która miała ogromny wpływ nie tylko na życie duchowe, ale również społeczne Polaków. Od niej wszystko się zaczęło – przypomina ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Tygodnia Biblijnego oraz Narodowego Czytania Biblii.

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg świętego Jana. - Po powrocie do domu otwórzmy Pismo święte i w najgłębszym skupieniu niech odczytajmy sobie otrzymany tekst. Niech on nam posłuży jako przedmiot medytacji w codziennej modlitwie, nie tylko w tym dniu, lecz przez cały rok – zachęca duchowny.

Niedzielnym obchodom towarzyszyć będą dwie transmitowane na antenach Telewizji Polskiej celebracje. O godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach Mszy św, będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Z kolei na Jasnej Górze o godz. 13.00 Eucharystie odprawi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na antenie telewizji publicznej emitowany będzie także spot promujący codzienną lekturę Pisma Świętego.

Nie tylko tego dnia, ale i przez cały tydzień w wielu polskich świątyniach organizowane będą liturgie słowa i nabożeństwa, które nawiązywać będą do tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego. Na tę okazję przygotowano wskazania dotyczące celebracji biblijnych, opracowania na katechezę, konferencje, a także spot muzyczny. Do wykorzystania są również rozważania Drogi Światła, Kręgu Biblijnego i Lectio Divina.

Całość opublikowana została w redagowanym przez ks. prof. Witczyka „Przeglądzie Biblijnym” (nr 11, 2019), który jest biuletynem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Materiały za pośrednictwem kurii diecezjalnych przesłane zostały do wszystkich parafii. Materiały dostępne są na stronie Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 11 maja w Warszawie odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu dla alumnów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W szranki staną klerycy z 50 seminariów. Aby zdobyć nagrodę główną, ufundowaną przez księży pallotynów pielgrzymkę do Ziemi Świętej, będą musieli wykazać się m.in. doskonałą znajomością Księgi Tobiasza.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem