Reklama

Na bieżąco

2019-02-06 11:47


Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 7

Jasna Góra

30. Pielgrzymka Parlamentarzystów

W święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego odbyła się doroczna pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę. We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Piotr Burgoński, który pełni posługę krajowego duszpasterza parlamentarzystów.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się pod Epitafium Smoleńskim, gdzie politycy odmówili modlitwę i złożyli wieniec. Następnie miało miejsce spotkanie w Kaplicy Różańcowej, podczas którego konferencję wygłosił o. Józef Augustyn SJ. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Zebranych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił abp Depo. Nazwał on parlamentarzystów ludźmi „odpowiedzialnej, niespokojnej troski i trudu w służbie narodu”. Powiedział m.in.: – Przychodzimy dzisiaj przed oblicze naszej Matki, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku życia i miłości, i w każdym wyjściu do człowieka, aby potwierdzić, że Bóg nigdy nie jest konkurentem dla ludzkiej wolności, że nic człowiekowi nie odbiera, ale daje siebie w darze poprzez swojego Syna. Przychodzimy dzisiaj, aby oczyma wiary odkrywać drogi Pańskie w znakach naszego czasu i pytać: Co jest prawdą w epoce postprawdy, co jest dobre w epoce zmagania się z nienawiścią, co jest Bogu właściwe, a co człowiekowi? Innymi słowy – aby zrozumieć swoją niepowtarzalną rolę w tym świecie i swoją odpowiedzialność, skoro każdy z nas jest zapisany u Boga na wieczność.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. europoseł Jadwiga Wiśniewska skierowała słowa podziękowania do abp. Wacława Depo za jego jasnogórską posługę względem pielgrzymki parlamentarzystów oraz za codzienne słowa umocnienia, które wypowiada on podczas Apelu Jasnogórskiego. Złożyła również życzenia z racji 7. rocznicy ingresu abp. Depo do archikatedry częstochowskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE/BPJG

Wrocław

Wystartował program Dziedzictwo Edyty Stein

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Marek Mutor oraz prezes Towarzystwa im. Edyty Stein ks. Jerzy Witek podpisali deklarację współpracy, której wyrazem jest realizacja programu kulturowego Dziedzictwo Edyty Stein.

Program zainaugurowany został 1 lutego br. w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu. Zakłada on stworzenie nowej ekspozycji oraz udostępnienie zainteresowanym rodzinnego domu patronki Europy przez umożliwienie bezpłatnego zwiedzania oraz organizację wydarzeń z zakresu kultury i edukacji. – Pracujemy także nad pełniejszym wykorzystaniem dziedzictwa Edyty Stein w narracjach o historii Europy, Polski i Wrocławia oraz udostępniamy posiadane zbiory dla celów naukowych i badawczych – zaznaczył ks. Witek.

Dr Marek Mutor zauważył, że celem programu jest przyczynienie się do popularyzacji św. Edyty Stein oraz jej dziedzictwa, które stanowi dobrą podstawę do prowadzenia dialogu międzynarodowego i międzyreligijnego.

Min. Jarosław Sellin wyraził wdzięczność Towarzystwu im. Edyty Stein za opiekę nad rodzinnym domem świętej: – Ważne jest, aby ta opieka miała szerszy wymiar, aby miejsce to było wspierane przez państwo polskie, a nie tylko przez szlachetnych społeczników. Dlatego dziękuję również Ośrodkowi Pamięć i Przyszłość, który zwrócił się do Ministerstwa Kultury z inicjatywą objęcia tego miejsca swoją opieką, również finansową.

Program Dziedzictwo Edyty Stein został objęty dotacją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 300 tys. zł.

Anna Majowicz

Krótko

Sejm uchwalił ustawę „Mama 4+”. Matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Świadczenie ma być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Emmanuel Macron, prezydent Francji, przyjedzie do Polski. Jak powiedziała Nathalie Loiseau, francuska minister ds. europejskich, która przebywała w Polsce, „jest obustronnie odczuwalna potrzeba poprawy dialogu”.

CBA w ostatnim tygodniu stycznia dokonało głośnych zatrzymań, m.in. byłego rzecznika MON Bartłomieja M. i byłego posła PiS Mariusza Antoniego K. Zarzuca się im działania na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kilkanaście godzin później zatrzymano byłego prezesa LOTOS-u i kilku pracowników firmy. Funkcjonariusze mają dowody, że zatrzymani wyrządzili spółce szkodę majątkową.

Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej. Jego ugrupowanie będzie się nazywać Wiosna.

Jeden górnik został ciężko ranny w wyniku wstrząsu w kopalni miedzi Rudna w Polkowicach.

Nauczyciele otrzymają w tym roku dwie podwyżki. MEN zapowiedział, że druga trafi na konta pedagogów we wrześniu. Zostanie na nią przeznaczony miliard złotych.

Akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. ps. Nergal wniosła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. Zarzut dotyczy filmu, który w 2018 r. pojawił się na portalu społecznościowym, w którym „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa.

Reklama

Bp Kamiński: Doświadczenie choroby pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety

2019-10-18 09:30

mag / Warszawa (KAI)

Doświadczenie choroby i cierpienie uczy człowieka pokory i pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety - powiedział Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. W wigilię wspomnienia św. Łukasza, patrona środowiska medycznego w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyło się doroczne spotkanie pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurowała je uroczysta msza św., której przewodniczył biskup warszawsko-praski. Po liturgii w podziemiach świątyni odbyła się gala wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Chcieliśmy podziękować tym wszystkim, którzy na co dzień z całym oddaniem i zaangażowaniem służą pacjentom zarówno w wymiarze opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej, czy w końcu jako wolontariusze poprzez swoja obecność, słowo oraz niesienie Najświętszego Sakramentu jak w przypadku nadzwyczajnych szafarzy komunii św. - powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski.

W homilii bp Kamiński zachęcał do spojrzenia na chorobę i cierpienie w świetle wiary. Podkreślił, że zdrowie nie jest w życiu największą wartością, ale relacja z Bogiem i drugim człowiekiem. Przyznał, że trzeba czynić wszystko co jest możliwe by wesprzeć pacjenta, ale nie można nadmiernie obciążać się kiedy brakuje środków, wiedzy, czy postęp nauki okazują się nie wystarczające. - Są wartości wyższe. W tym wyścigu o zdrowie można coś ważnego przeoczyć, coś może nam umknąć i kosztem zdobytego dobrostanu fizycznego na innej płaszczyźnie naszego życia poniesiemy klęskę – ostrzegł duchowny.

Zachęcał, by w sytuacjach trudnych szukać mądrości i pomocy u Boga, który jest jedynym ratunkiem człowieka. - Nie potrzeba wiele trudu. Wystarczy delikatny poryw serca i wołanie do Chrystusa, a On przyjdzie ze swoją mocą i podniesie, umocni, da światło – przekonywał bp Kamiński nawiązując do spotkania Jezusa z uczniami zmierzającymi do Emaus.

Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie doświadczenie choroby, które przyciska człowieka do ziemi jest dla niego czasem głębszej refleksji i przewartościowania własnego życia. - Jezus często poprzez trudne sytuacja doprowadza daną osobę do odzyskania wiary, nadając sens jej życiu, bądź pomnaża jej wiarę by wzrastała w świętości – powiedział biskup.

Jako przykład służby pacjentom wskazał postać miłosiernego Samarytanina z Ewangelii, który nie tylko zatrzymał się przy człowieku, ale również podjął konkretny wysiłek by przyjść mu z pomocą. – Trzeba mieć otwarte serce, by dostrzec cierpiącego, który potrzebuje naszej uwagi, towarzyszenia oraz wsparcia, które niekiedy będzie nas kosztowało czas i zaangażowanie – powiedział bp Kamiński.

Po liturgii w podziemiach katedry odbyła się uroczystość wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej. Wśród nich znaleźli się między innymi: dr Hanna Sulikowska, dr Stanisław Nitek, dr Janusza Meder, dyr. Jarosław Chmielewski, Krystyna Starosta, Elżbieta Murawska, Iwona Stanis, Hanna Stanisławska, oraz s. Milena Kamieniecka.

Uroczystości uświetnił koncert muzyczny, który wykonał duet Beata i Jakub Paulscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem