Reklama

Z prasy zagranicznej

The Washington Post

Czy gubernator zostanie ekskomunikowany?

Co zrobi kard. Timothy Dolan w sytuacji, gdy deklarujący się jako katolik gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał ustawę, która zezwala na zabijanie nienarodzonych dzieci praktycznie aż do końca trwania ciąży? Nowy Jork stał się tym samym stanem, w którym zabijać nienarodzonych jest najłatwiej na całym terytorium USA. Duża część katolików jest oburzona taką postawą Andrew Cuomo i naciska na kardynała, aby stanowczo zareagował na tę sytuację. Zdaniem „The Washington Post”, nacisk jest tak silny, że kard. Dolan choćby nie chciał reagować, będzie musiał to zrobić, i to szybko. Jakie zatem kroki może podjąć? Część środowiska kościelnego chciałaby ekskomuniki dla Cuomo. To najcięższa kara, którą dysponuje Kościół. Stosowana jest w kilku ściśle określonych przypadkach. Jeśli chodzi o aborcję, można nią ukarać katolika, który bezpośrednio przyczynił się do zabicia nienarodzonego dziecka. Czy polityk, który podpisał ustawę, wypełnia ten warunek? Większość kanonistów w to wątpi. Zwolennicy tej kary nie dają jednak za wygraną i wskazują, że Cuomo podlega ekskomunice z racji długiego i upartego trwania w swoich przekonaniach godzących w życie i sprzecznych z nauczaniem Kościoła. Dziennikarz „The Washington Post” przypuszcza, że kard. Dolan raczej nie pójdzie tą drogą. Jak może inaczej dyscyplinować polityka? Amerykański dziennik wskazuje, że kardynał może ogłosić, iż Cuomo mimo wcześniejszych upomnień trwa w grzechu i dlatego nie może przystępować do Komunii św. ani być chrzestnym czy świadkiem bierzmowania.

Pew Research Center

Po której stronie sceny politycznej stoją katoliccy wyborcy w USA?

Katoliccy wyborcy w USA są łakomym kąskiem dla działających za oceanem partii politycznych. 51-milionowa, największa jednorodna grupa religijna często stanowi języczek u wagi. Kiedyś katolicy głosowali chętniej na Demokratów. Dziś są podzieleni niemal po równo – tyle samo wśród nich zwolenników Demokratów co Republikanów. W ostatnich wyborach proporcje wynosiły 50 do 49.

Z badań katolickich wyborców przeprowadzonych przez Pew Research Center wynika, że w najbardziej istotnych sprawach bardziej słuchają oni linii partyjnej niż nauczania Kościoła. Jeśli chodzi np. o obronę życia nienarodzonych, katolicy sprzyjają Republikanom i są w większości za tym, żeby zakazać aborcji w każdej formie. Z kolei ci, którzy są stronnikami Demokratów, opowiadają się za dopuszczalnością aborcji.

Reklama

Większość katolików sprzyjających Republikanom to biali Amerykanie, podczas gdy katolicy wspierający Demokratów to w dużej części Latynosi.

CRUX

Kościół wzywa prezydenta do ustąpienia

W Wenezueli doszło do przesilenia politycznego. Sytuacja tego kraju jest trudna od 6 lat, a może i dłużej. Nieudolne rządy prezydenta Nicolása Maduro wywołały przez ten czas prawdziwą katastrofę humanitarną, ale on sam nie zamierza odejść z urzędu. Ostatnie protesty, zwołane przez przedstawicieli Zgromadzenia Narodowego, które jest kontrolowane przez opozycję, pokazały, że naród ma dość, i wywołały międzynarodową reakcję. Przewodniczący zgromadzenia Juan Guaidó obwołał się przejściowym prezydentem do czasu zorganizowania prawdziwie wolnych wyborów, bo ostatnie, w 2018 r., po których Maduro objął urząd prezydencki na drugą kadencję, takie nie były.

Kilka państw, m.in. USA, Wielka Brytania, Kanada i Brazylia, uznało przejściową prezydenturę. Na ulicach wenezuelskich miast trwają protesty, które mają wsparcie biskupów. Niektórzy z hierarchów oraz księża i seminarzyści biorą udział w demonstracjach, które są krwawo tłumione przez siły bezpieczeństwa.

Biskupi coraz częściej wzywają socjalistycznego prezydenta do rezygnacji z urzędu w imię dobra całego ludu, który jest największą ofiarą 6-letnich nieudolnych rządów następcy Hugona Cháveza.

Agenzia Fides

Chrześcijanie niemal zniknęli z Syrii

Sytuacja chrześcijan w Syrii stała się krytyczna. Wskutek trwającej od 7 lat wojny tylko 2 proc. syryjskiego społeczeństwa to chrześcijanie i wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz mniej. To opinia nuncjusza apostolskiego w Syrii kard. Mario Zenariego, który gościł w Budapeszcie na konferencji zorganizowanej przez tamtejszy uniwersytet katolicki.

Watykański dyplomata podkreślił w czasie swojego wystąpienia, że tuż po zakończeniu II wojny światowej jedna czwarta Syryjczyków przyznawała się do chrześcijaństwa. Później było ich coraz mniej. Przed wybuchem ostatniego konfliktu chrześcijanie stanowili już tylko 6 proc. wszystkich Syryjczyków, ale wojna zmieniła chrześcijańską obecność na niekorzyść.

Większość chrześcijan uciekła przed prześladowaniami. Wyemigrowali przede wszystkim mężczyźni. W tej sytuacji chrześcijańskie kobiety, które wychodzą za mąż za muzułmanów, przechodzą zwykle na wiarę męża.

Bazylika św. Piotra w pełnej krasie

Dopiero teraz wydobyto wszystkie elementy wystroju Bazyliki Watykańskiej, a pielgrzymi i turyści będą mogli oglądać renesansowe arcydzieło w pełnej krasie. Niedostępnych wcześniej wrażeń będzie można doświadczyć dzięki nowemu oświetleniu największego katolickiego kościoła na świecie. Specjaliści od oświetlenia pracowali nad nim przez 2 lata, a efekt jest oszałamiający.

Do oświetlenia bazyliki użyto 780 specjalnych opraw i 100 tys. ledów. Na dodatek zamontowano specjalną centralę sterującą z predefiniowanymi programami doświetlenia konkretnych części bazyliki. Wiele dzieł sztuki pozostawało do tej pory w cieniu – teraz arcydzieła zostały wydobyte na światło dzienne.

2019-02-06 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w Polsce tematem niewygodnym

2020-02-13 09:34

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Pawlukiewicz

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube

Temat Pana Boga jest dzisiaj w Polsce tematem niewygodnym, a czasem nawet zabronionym. O wszystkim się w domu czy w pracy mówi: o papieżu, o proboszczu, o Kościele, a o Bogu jakoś niezręcznie. Nie umiem tego zrozumieć. Dlaczego tak łatwo jest rozmawiać o aktorach, piosenkarzach, politykach, a tak trudno o Jezusie?

Kiedy się mówi o Jezusie, trzeba się otworzyć, a ludzie boją się otwarcia. Księży też to dotyczy, co szczególnie widać podczas kazań. Tak bardzo boją się pokazania swojego wnętrza, że choć mówią na temat Jezusa, to nie wspominają ani słowem o tym, jak oni sami przeżywają relację z Bogiem.

Klerycy pytają mnie nieraz, jak napisać dobre kazanie. Mówię im wtedy tak: „Napisz to, co przed wykładem mówiłeś mi o swoim komputerze, ale zamiast słowa: »komputer«, wpisz słowo: »Jezus«”. Co by to były za kazania, wyobrażacie sobie?

„Jezus mi się zawiesił, stukam, nie ma odzewu. O szóstej rano sukces, jest! Okazało się, że jeden program był źle wpisany, już rozumiem! Ale wszystko mi się wykasowało, Jezus Maria, praca dyplomowa mi się skasowała… Tak się z tym męczyłem, a teraz odkryłem, jaki jest skrót. Odkryłem skrót do Pana Jezusa…”

Chodzi o to, żebyśmy nauczyli się mówić o Jezusie z fascynacją, jak o kimś, kto jest mój, jest mi drogi, bliski. A jak wyglądają nasze kazania? „Dzisiaj, w dwudziestą szóstą niedzielę czasu zwykłego Jezus mówi do nas w Ewangelii o uzdrowieniu chromego…”

Kiedyś jedna pani powiedziała, że dostanie choroby nerwowej w kościele. Bo we wstępie do mszy świętej ksiądz powiedział: „Zaraz zobaczymy, jak Jezus uzdrowi chromego”, w Ewangelii słuchała właśnie o tym, a kazanie ksiądz zaczął: „Przed chwilą usłyszeliśmy, jak Jezus uzdrowił chromego”. Toż ludzie to rozumieją! Nie trzeba mi tego bez przerwy powtarzać!

Brakuje nam wszystkim spontaniczności. Ale z drugiej strony nie wolno księdzu zamieniać mszy świętej w swój show. Zawsze Jezus ma być w centrum.

Ksiądz, podobnie jak każdy świecki, powinien być przezroczysty. Albo inne porównanie: być jak pudło rezonansowe w gitarze. Nadawać słowom Jezusa brzmienie we współczesnym świecie. Tłumaczyć z tego języka, którym posługiwał się Jezus, i wyjaśniać pewne sprawy językiem zrozumiałym dla słuchaczy.

Trzeba pokazywać ludziom Jezusa jako fascynującego człowieka. Człowieka, który miał człowieczeństwo piękne, rozwinięte na maksa. Ludzie, którzy widzieli Go po raz pierwszy, zostawiali wszystko i szli za nim! Kiedyś Jan Budziaszek wyszedł przed dom w kapciach, żeby pożegnać pielgrzymkę, bo akurat przechodziła pod jego domem. Wyszedł w kapciach i… w tych samych kapciach zaszedł na Jasną Górę. Więc są i dzisiaj takie przypadki.

Jezus jest fascynujący. Wręcz nieprawdopodobnie interesujący jako człowiek, tylko trzeba Go dobrze oświetlić. Cztery Ewangelie są trochę jak cztery kamery, z których możemy oglądać Pana Jezusa.

To, co jedna pominie, to druga uchwyci, uzupełni. Czasem kiedy czytam Ewangelię, czuję się jak śledczy. Gdzieś w tekście zawsze jest haczyk, coś ukrytego między wersami, pod obrazem. Ta książka nigdy się nie znudzi. Nigdy się nie wyczerpie. Tysiące kazań można napisać i ledwo kropelkę uszczkniemy z tego źródła.

Dzisiaj w Polsce żyje jakiś odsetek ludzi deklarujących się jako osoby wierzące. Z tego grona niektórzy chodzą regularnie do kościoła, inni nie chodzą. Jedni przystępują regularnie do sakramentów, inni nie. Różnie to bywa, zatem ciężko jest obliczyć, ile tak naprawdę procent Polaków można by określić mianem chrześcijan świadomych swojej marki.

Kiedyś mówiło się, że Polska jest w stu procentach katolicka. Wystarczyło ludzi uczyć zasad wiary i wszystko wyglądało okej, wszyscy byli zadowoleni. Pamiętam, jak niektórzy starsi księża z dumą mówili: „U mnie na katechezie było pięćdziesięciu uczniów w jednej sali katechetycznej, wszyscy znali przykazania, wszyscy znali prawdy wiary”. Dzisiaj wiemy już, że wykucie prawd wiary na pamięć to za mało. Potrzebna jest postawa miłosierdzia, umiejętność przebaczenia sobie nawzajem… Bo po tym poznaje się chrześcijanina.

I żebym był dobrze zrozumiany. Mamy wielkie szczęście, że katolicyzm jest mocno zakorzeniony w polskich sercach.

Niektórzy krytykują, że dawnej była bezmyślność w Kościele, że chodziło tylko o to, by nauczyć się przykazań, tekstów pieśni i już jesteś katolik, że to była płycizna. Kiedyś podczas takiej rozmowy nie wytrzymałem, wstałem i powiedziałem: „Proszę pana, tylko że ci płytcy, jak pan to ujął, katolicy zorganizowali Powstanie Warszawskie. Nie wiem, czy przedstawiciele współczesnych grup religijnych, gdyby w tej chwili trzeba było iść na barykady, poszliby i walczyli…”.

To prawda, że wyuczenie się katechizmu nie czyni jeszcze z nikogo chrześcijanina, bo prawdziwe chrześcijaństwo to prawdziwa relacja z Bogiem i jeśli jej zabraknie, trudno mówić o wierze. Chrześcijaństwo to religia miłości. A miarą miłości jest nie liczba pobożnie wyśpiewanych zwrotek, tylko to, czy człowiek jest gotowy oddać życie za swoich przyjaciół.

_______________________________________

Artykuł zawiera treści pochodzące z książki ks. Piotra Pawlukiewicza „Ty jesteś marką” wyd. RTCK. Zobacz więcej: Zobacz

RTCK

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Radomia zamierza pozwać producenta „Klechy”. Producent filmu odpowiada

2020-02-18 19:10

[ TEMATY ]

sąd

BOŻENA SZTAJNER

Producent filmu "Klecha" Andrzej Stachecki nie kryje zaskoczenia wypowiedzią prezydenta Radomia na temat skierowania do sądu pozwu przeciwko filmowcom. Prezydent Radosław Witkowski zapowiedział, że będzie domagał się od producenta filmu należnych kar z tytułu opóźnień. Przypomnijmy, że film w reżyserii Jacka Gwizdały opowiada historię ostatnich dni życia ks. Romana Kotlarza - męczennika radomskiego protestu robotniczego z czerwca 1976 roku.

- Jest już 10 miesięcy po planowanym terminie premiery, a filmu "Klecha" jak nie było tak nie ma. Mało tego, nie ma też rzetelnych wyjaśnień ze strony producenta i są zaległości w wypłatach dla statystów, dostawców usług i innych wierzycieli. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak skierowanie sprawy na drogę sądową - napisał w swoim oświadczeniu prezydent Radosław Witkowski. Przypomniał przy okazji, że miasto jest koproducentem i decyzją Rady Miejskiej na realizację filmu przekazano 900 tys. zł. - Będziemy domagać się od producenta filmu należnych nam kar z tytułu opóźnień - zadeklarował prezydent Witkowski.

Producent filmu Andrzej Stachecki nie kryje zaskoczenia wypowiedzią prezydenta Radomia. Informuje też, że film znajduje się w końcowej fazie prac postprodukcyjnych. Dodaje, że o prowadzonych pracach oraz przejściowych trudnościach, jakie miały miejsce, zgodnie z umowami, informowani są okresowo koproducenci. Dotyczy to m.in. Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, do której zgodnie z zawartą umową koprodukcyjną co miesiąc przesyłane są raporty produkcyjne, a także przed kilkoma miesiącami skierowano pismo wskazujące, iż nie doszło do złamania umowy z Miastem Radomiem. Producent wystąpił także ze stosownym wnioskiem o aneksowanie terminu wiążącej umowy.

- Realizatorzy filmu pracują nad ostatecznym zgraniem dźwięku do filmu i wykonaniem korekty kolorystycznej obrazu. Opóźnienie w tych pracach było wynikiem rozwiązania umowy koprodukcyjnej Telewizją Polską S.A. w połowie 2019 roku, potrzebą wprowadzenia korekt oraz koniecznością zapewnienia uaktualnionego finansowania filmu - tłumaczy Radiu Plus Radom Andrzej Stachecki.

Dodaje, że przedstawiciele koproducentów filmu, którzy widzieli materiał roboczy po zakończeniu zdjęć do filmu i wyrażali swoje uwagi, zostaną zaproszeni do udziału w kolaudacji filmu.

Andrzej Stachecki poinformował również, że do prac nad filmem pozyskany został dystrybutor Monolith Films, wspólnie z którym przygotowany jest plan promocji i dystrybucji obrazu wyreżyserowanego przez Jacka Gwizdałę.

- W porozumieniu z dystrybutorem ustalona zostanie ostateczna data tegorocznej premiery, tak aby film skutecznie dotarł do jak najszerszej widowni - dodaje Andrzej Stachecki.

Obraz w reżyserii Jacka Gwizdały opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. "Grupy D", ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zdjęcia były kręcone m.in. w Radomiu. Głównym bohaterem filmu jest ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców". Wszystko odbywa się w scenerii wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Ks. Roman Kotlarz do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Proces beatyfikacyjny prowadzi diecezja radomska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję