Reklama

Zostawić świat lepszym, niż jest

Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 17

Światowe Dni Młodzieży były dla mnie wspaniałym połączeniem służby Bogu, Polsce i bliźnim. W Panamie byłam w grupie 200 harcerskich ratowników ZHR. Pomagaliśmy pielgrzymom i zabezpieczaliśmy medycznie wydarzenia, w których uczestniczył Ojciec Święty Franciszek. Mieliśmy wiele pracy, bo każda sytuacja była potencjalnie niebezpieczna. Najwięcej było omdleń związanych z pogodą, ale zdarzały się również trudniejsze zdarzenia, np. osoba z bezdechem, w której przypadku, zgodnie z procedurą, należy przystąpić do masażu serca.

Pierwszy raz włożyłam mundur w wieku 12 lat i do dziś każdy dzień mojego życia wypełnia służba. Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i słuchać słów papieża Franciszka. Mieliśmy wrażenie, że wiele słów kieruje bezpośrednio do nas. Szczególnie te o podejmowaniu wyzwań, służbie drugiemu człowiekowi i poświęceniu dla innych. Podczas spotkania z wolontariuszami Ojciec Święty podkreślał, żeby nie zrażać się trudnościami i problemami. Jego słowa potwierdziły sens tego, co robimy, i dodały nam sił.

W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej działamy społecznie. Nie dostajemy pieniędzy za to, co robimy. Tak jest w Polsce i tak było w Panamie. To, co nas wzbogaca i jest dla nas zapłatą, to radość człowieka, któremu pomagamy, oraz przeświadczenie, że zostawiamy świat lepszym, niż go zastaliśmy. Światowe Dni Młodzieży to czas radości i poznawania wielu wspaniałych ludzi z różnych krajów. Ta serdeczność, życzliwość i przyjaźń zbliżyły mnie jeszcze bardziej do Pana Boga.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Komu łatwiej się umiera?

Niedziela Ogólnopolska 44/2005

Karol Porwich/Niedziela

Nie wiem, czy mi Ksiądz uwierzy, ale znam wielu młodych ludzi, którzy myślą o śmierci. Ten temat wcale nie jest zarezerwowany tylko na późną starość. Czy Ksiądz, jak był młodszy, to myślał o swojej śmierci? Ostatnio zastanawiam się, komu łatwiej się umiera - człowiekowi wierzącemu czy ateiście? Katolik, który wierzy w Chrystusa, wie, że śmierć wiąże się z sądem, a świadomość, że każdy ma jakieś swoje grzeszki, może dodatkowo wzmocnić lęk przed śmiercią. Ktoś, kto zupełnie w nic nie wierzy, dla kogo nie ma nieba, piekła, nie ma sądu, nie ma po prostu nic - może łatwiej przyjmować śmierć, bo traktuje ją jako naturalny i zwyczajny kres życia. Komu więc łatwiej się umiera, osobie wierzącej czy ateiście?
Gosia

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję