Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Bez pamięci nie ma tożsamości

Niedziela małopolska 10/2019, str. I

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Małgorzata Czekaj

Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Pamięci z portretami Żołnierzy Niezłomnych

Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Pamięci z portretami Żołnierzy Niezłomnych

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Wawelskiej odprawiono 3 marca Mszę św. w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie żołnierzy. Eucharystii przewodniczył bp Jan Szkodoń, a kazanie wygłosił ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Kapituły Krakowskiej. Kapłan przypomniał, że decyzja o kontynuowaniu walki była odpowiedzią polskich żołnierzy na obecność wojsk radzieckich w kraju, łamanie praw i wolności obywatelskich, haniebne praktyki Służby Bezpieczeństwa PRL oraz zakłamywanie historii przez komunistyczną władzę. – To była walka o wolność, o Polskę, o prawdę – podkreślił ks. Urban.

Obecni na uroczystościach byli Żołnierze Niezłomni: mjr Stanisław Szuro, ps. Zamorski oraz kpt Janusz Kamocki, ps. Mamut, oraz rodziny: Beata Pilecka-Różycka, wnuczka rtm. Witolda Pileckiego, wraz z córką oraz senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, miejskich, Wojska Polskiego, organizacji patriotycznych z pocztami sztandarowymi, leśników oraz harcerzy.

W Marszu Pamięci, który po Mszy św. przeszedł z Wawelu przez Rynek Główny do Parku Jordana, uczestniczyło parę tysięcy osób. – Choć mogliśmy dzisiaj inaczej spędzić ten czas, wybraliśmy się tutaj, ponieważ uważamy, że trzeba dać świadectwo i przykład innym, zwłaszcza młodym – mówią Joanna i Sławek, małżeństwo z Krakowa. – Patriotyzm to pamięć o swojej historii, swoich przodkach, swojej ojczyźnie; czasami jest to wybieranie pomiędzy tylko i wyłącznie moim dobrem a tym, co jest dobre dla mojego kraju – mówi Sławek. Joanna dodaje: – Musi być pamięć! Bez pamięci nie ma tożsamości. Bóg, honor, ojczyzna – jeśli tymi wartościami będziemy żyć, Polska na pewno przetrwa.

Podczas pochodu tradycyjnie złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, a w Parku Jordana, gdzie znajduje się aleja z pomnikami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych, oddano cześć polskim bohaterom. Pamięć Żołnierzy Niezłomnych uczczono w czasie wielu wydarzeń w całej Małopolsce, m.in. w nocy z 28 lutego na 1 marca w Krakowskim Marszu Ciszy – w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

2019-03-06 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przychodnia, w której mordowano

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2013, str. 6

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

JJ

Miejsc kaźni było na Podbeskidziu więcej. Na fotografii żywiecki budynek, gdzie mieściła się siedziba UB

Miejsc kaźni było na Podbeskidziu więcej. Na fotografii żywiecki budynek, gdzie mieściła się siedziba UB

Do przychodni „Welux”, mieszczącej się przy ul. Krasińskiego 30 w Bielsku-Białej przychodzą ludzie po zdrowie. Ponad pół wieku temu było zupełnie inaczej. Ten, kto tu trafiał, albo wychodził stąd jako kaleka, albo jako kolejny klient grabarza. Miejsce to na swoją siedzibę wybrał lokalny Urząd Bezpieczeństwa Publicznego

Ile osób zginęło na Podbeskidziu w wyniku działań ubecji - tego dokładnie nie wiadomo. W sierpniu 1945 r. zniknął prawie cały oddział kpt. Jana Wadonia „Prawego” - 23 mężczyzn. Stało się to tuż po przeprowadzeniu przez partyzantów nieudanego zamachu na znanego z okrucieństwa funkcjonariusza bezpieki, Farbera i po zabiciu przez nich w Kamienicy sekretarki ZWM, Janiny Drewniak, odpowiedzialnej za wydanie zakonspirowanych partyzantów. Dla bezpieki był to kolejny z wielkich sukcesów. Trzy miesiące wcześniej ubekom udało się bowiem dokonać pierwszej dekonspiracji. W jej wyniku wykryto 13 żołnierzy NSZ, pracujących w bialskim UB. Wszyscy z zatrzymanych zostali zamordowani. Dokładnie rok później bezpieka urządziła w Komorowicach Śląskich zasadzkę na oddział partyzancki „Burza”. W jej wyniku zginął jego dowódca, „Śmiały”. Ten sam scenariusz UB próbowało zastosować wobec oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Obławy w Straconce nie dały jednak żadnych rezultatów. Mimo przejściowych niepowodzeń, impas w sprawie sił narodowowyzwoleńczych nie trwał zbyt długo. Dzięki pozyskaniu nowych współpracowników, w tym m.in. Bronisława Smolenia, szefa podziemnego wywiadu, do katowni bezpieki trafiło 90 żołnierzy kpt. Flamego. Kolejnych 167 Żołnierzy Wyklętych zginęło we wrześniu 1946 r. w wyniku prowokacji. Do struktur organizacji przeniknął podający się za cichociemnego agent Henryk Wendrowski ze sfabrykowanym rozkazem przerzucenia na Zachód oddziału „Bartka”. W ten sposób udało się ubekom wywieźć i zabić znaczną część podkomendnych Flamego. Według ustaleń IPN ich masowa mogiła znajduje się w lasach w okolicach wsi Barut bądź Łambinowice na Opolszczyźnie. Dzięki temu, że krwawą masakrę przeżył jeden z partyzantów, reszta oddziału „Bartka” nie podzieliła losu swoich kolegów.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję