Reklama

Niedziela Świdnicka

Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Po raz pierwszy nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej zorganizowali z inicjatywy nowego dyrektora tej placówki Pawła Popiela Powiatowy Konkurs Historyczny ph. „Nie jesteśmy żadną bandą”, dedykowany pamięci Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych. Honorowy patronat nad nim sprawowali m.in.: bp Ignacy Dec, senator Aleksander Szwed, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk.

W rozgrywce finałowej, która odbyła się w Bystrzycy Kłodzkiej 1 marca br., w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, wzięły udział dwuosobowe drużyny reprezentujące każdą szkołę.

Finałowe zmagania poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w intencji Żołnierzy Wyklętych przez ks. Gabriela Horowskiego. – Dziś na pytanie, kim byli Żołnierze Wyklęci, możemy odważnie powiedzieć, że byli to wielcy polscy patrioci – mówił Ksiądz Proboszcz. – A czym dzisiaj jest patriotyzm, czym jest służba, czym jest dla nas to piękne hasło towarzyszące pokoleniom Polaków „Bóg – Honor – Ojczyzna”?

Reklama

Mamy to wielkie szczęście, że dziś, kiedy wspominamy tych bohaterów, możemy znaleźć odpowiedź. Są nią biografie wybitnych wspaniałych Polaków – Żołnierzy Wyklętych. To oni swoją postawą, swoim wyborem dali nam dzisiaj szansę, byśmy dalej mogli być Polakami.

To żywe wspomnienie przeżywane przez nasze serce i rozum odpowie nam, że jesteśmy Polakami, patriotami i nimi na pewno pozostaniemy. Zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale jest przede wszystkim dla nas także zaszczytem.

Kaznodzieja wskazał, że ta Eucharystia i ten konkurs są wyrazem wdzięczności tym ludziom, tym żołnierzom, którzy pragnęli z całego serca wolności, chcieli być powierzonymi Miłosierdziu Bożemu. Bóg zna ich imiona.

Reklama

– Dlatego z odwagą módlmy się za tych wszystkich wiernych aż do końca właśnie Bogu i Ojczyźnie. To oni mogą dziś powiedzieć o sobie słowami proroka Izajasza: „Pan jest naszą wieczną światłością i Bóg naszym ocaleniem”, bo już nie usłyszą krzywdy w tym kraju, o spustoszeniu i zagładzie w tych granicach. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko przypomnienie przeszłości, ale przede wszystkim czerpanie natchnienia do budowania innej przyszłości, do budowania lepszego jutra. Trzeba nam naśladować ich ofiarną, religijną, patriotyczną postawę męczenników za wiarę i Ojczyznę. Ale przede wszystkim mamy obowiązek modlitwy za poległych w obronie wolności naszego kraju, bowiem ich prochy są dla nas święte – podkreślił.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do siedziby szkoły, gdzie najpierw otwarto wystawę pt. „Czas niezłomnych” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, a potem rozpoczęły się konkursowe zmagania.

W rozgrywce finałowej dwuosobowe reprezentacje trzynastu szkół z terenu powiatu kłodzkiego odpowiadały za pomocą pilotów na pytania testowe wyświetlane na ekranie. W pierwszym etapie odbyły się trzy tury po pięć pytań. Po każdej odpowiedzi były wyświetlane wyniki, a nauczyciele historii Norbert Ryznar i Rafał Marek objaśniali prawidłowe odpowiedzi. Później wyłoniono 6 drużyn w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne, które zmierzyły się z 7 pytaniami finałowymi. Pierwsze miejsce zajęła Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu, którą reprezentowali Oliwia Neter i Michał Dudek pod opieką nauczycielki Moniki Kulbaki, drugie zajęło Gimnazjum Publiczne im. gen. Stanisława Maczka w Lądku-Zdroju reprezentowane przez Miłosza Krzonkalę i Łukasza Kusia – nauczyciel Kazimierz Gabruś, a trzecie przypadło w udziale przedstawicielom Szkoły Podstawowej nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku w składzie: Ksawery Krzywiecki i Kajetan Zwierzyński – nauczyciel Agnieszka Metych. Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku – Wiktoria Bieżuńska i Patrycja Rycaj, pod kierunkiem Izabeli Kapitan, drugie wywalczyła reprezentacja gospodarzy – I Liceum Ogólnokształcące z Bystrzycy Kłodzkiej – Dominika Malicka i Karol Kunicki, pod opieką Łukasza Puchalskiego, a trzecie drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego z Kłodzka: Patryk Wolak i Krystian Niewiadomski, przygotowani przez Małgorzatę Bąk.

Potem w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się spektakl przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Publiczność mogła poznać fakty z życia Danuty Siedzikówny „Inki”, Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza, Józefa Kurasia „Ognia” i innych Żołnierzy Niezłomnych, walczących o wolność Polski z sowieckim zaborcą i jego poplecznikami. Fragmenty wierszy i prozy przeplatano urywkami filmów i młodzieżowymi utworami poświęconymi Żołnierzom Wyklętym.

– Sowiecki okupant, czasy stalinizmu, komunizmu, starały się zatrzeć polskość. I właśnie dlatego musimy o tym głośno mówić, a młodzież powinna doświadczać historii Żołnierzy Wyklętych. Nasze dzieje są dopiero odkrywane. Niektóre rzeczy są przewartościowane. Trzeba pamiętać o tym, kto tak naprawdę o Polskę walczył, a kto był po prostu zdrajcą, I rzeczy należy nazywać po imieniu – powiedzieli „Niedzieli Świdnickiej” Oliwia Neter i Michał Dudek z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu. Z kolei pedagodzy z bystrzyckiej szkoły Norbert Ryznar i Rafał Marek stwierdzili, „że postawa Żołnierzy Wyklętych powinna być dla nas wszystkich wzorem, że nigdy nie wolno się poddawać. Nie można zapominać historii, bo naród, który o niej zapomina, jest narodem bez przyszłości”. Dodali, że „te wartości trzeba często przekazywać młodemu pokoleniu. Powinno się to znaleźć w programie nauczania, a na razie jest to w gestii nauczycieli. I my to czynimy”.

Na zakończenie cała sala w hołdzie bohaterom odśpiewała hymn państwowy. A już dzisiaj wszyscy uczestnicy konkursu zapowiedzieli swój udział w jego przyszłorocznej edycji, która – wszystko na to wskazuje – zostanie rozszerzona o placówki oświatowe z całego Dolnego Śląska.

– Podjąłem się popularyzacji dziejów polskiego powstania antykomunistycznego, co nie jest sprawą łatwą w mocno lewicowym środowisku gminy Bystrzyca Kłodzka. Przed nami długa praca, ale prawda się obroni.

Chciałbym, aby Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni stali się idolami nie tylko uczniów naszej szkoły, ale i mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej – powiedział nam dyrektor Paweł Popiel.

2019-03-13 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierni przysiędze

Niedziela toruńska 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

pamięć

ojczyzna

żołnierze wyklęci

władza komunistyczna

Aleksandra Wojdyło

Łasin pamięta o Wyklętych

Mieli zostać zapomniani, ale stali się ziarnem. Wydaje ono owoce – miłości ojczyzny, pamięci o bohaterach i świadomości narodowej.

Żołnierze Wyklęci, którzy nie złożyli broni, bo byli wierni przysiędze wojskowej, którzy nie chcieli bratać się z sowietami i walczyli do końca. To oni stanęli w szeregi drugiej, powojennej konspiracji. Władza komunistyczna widziała w nich bandytów i tropiła jak wilki.

Mieli zostać zapomniani – tak sobie „życzyła” władza komunistyczna. Stali się jednak ziarnem, dzięki któremu wzrasta dobro i wydaje owoce – miłości ojczyzny, pamięci o bohaterach i świadomości narodowej, przynależności do wspólnoty oraz poczucia, że nie należy się poddawać w realizowaniu ważnych celów.

Ósmy bieg „Tropem Wilczym” z okazji 9. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz pierwszy w Łasinie. Ponad 80 osób stanęło na linii startu. Burmistrz Łasina odczytał list przewodni Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przypominający ideę święta oraz biegu. Nowoczesny patriotyzm połączył wszystkie pokolenia. W biegu pamięci wystartowali młodzi i dorośli, uczniowie i nauczyciele, rodzice i dzieci, członkowie klubu sportowego, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej oraz niezrzeszeni. Wszyscy dumnie prezentowali bohaterów drugiej konspiracji na swoich koszulkach. Była to także doskonała okazja do zainteresowania się życiorysami niezłomnych, którzy zapłacili życiem za marzenia o wolnej Polsce, nie dali się złamać i nie dali się zniszczyć w najtrudniejszych czasach. Na mecie uśmiechy na twarzach rozświetlały wyjątkowe medale, a organizator – Stadion Miejski – zapewnił gorący poczęstunek. Radość płynie z faktu, że pamięć o rodzinnych bohaterach wyklętych, którą kultywował przede wszystkim Klub Historyczny im. AK (m.in. przez Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej, apele i wystawy okolicznościowe, dzielenie się informacjami), podejmuje teraz także środowisko sportowe.

Bóg, Honor, Ojczyzna – tego bronili do śmierci, a naszym obowiązkiem jest pamięć o nich.

Bóg, Honor, Ojczyzna – tego bronili do śmierci, a naszym obowiązkiem jest pamięć o nich. Zawołajmy ich po imieniu! Niech pamięć trwa. Nie dajmy sobie wydrzeć wartości, za które ginęli niezłomni. Mordowani w ubeckich katowniach, zakopywani w bezimiennych dołach śmierci, do dziś nie wszyscy mają swoje groby. A tych, których jeszcze nie udało się odnaleźć, prosimy – bohaterowie – dajcie się odnaleźć!

CZYTAJ DALEJ

Indie: maoiści zamordowali chrześcijańskiego misjonarza

2020-07-14 14:30

[ TEMATY ]

prześladowania

aingnamma/pixabay.com

W indyjskim stanie Maharasztra zamordowano chrześcijańskiego misjonarza. Zginął, ponieważ po swym nawróceniu opuścił komunistyczno-maoistowską rebelię i głosił Chrystusa w najbardziej ubogich regionach Indii. 28-letni Munshi Dev Tado zginął z ręki swych byłych towarzyszy, którzy nie mogli mu przebaczyć przejścia na chrześcijaństwo.

Mężczyzna został porwany w czasie pracy na polu przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy zawlekli go na skraj dżungli i zastrzelili. Przy ciele protestanckiego misjonarza, którego opłakuje żona i czworo osieroconych dzieci, znaleziono kartkę, że zginął ponieważ współpracował z policją.

Miejscowi chrześcijanie są jednak przekonani, że jego śmierć była zemstą za przejście na chrześcijaństwo i radykalną zmianę stylu życia. Rebelianci wielokrotnie mu grozili, że jeśli nie wróci w ich szeregi i nie wyrzeknie się wiary, spotka go zasłużona kara.

„Zginął ponieważ głosił Chrystusa i nie dał się zastraszyć swym dawnym kompanom” – podkreśla przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan. Sajan K. George zauważa, że region, w którym doszło do tragedii, znajduje się na celowniku nie tylko maoistów, ale i fundamentalistów wdrażających zasady nacjonalistycznej ideologii hindutwy – Indie tylko dla wyznawców hinduizmu.

„Nie można przyzwolić na to, by chrześcijaństwo było widziane jako zagrożenie dla przyszłości tego kraju. Nasza konstytucja gwarantuje nam wolność religii i trzeba się o nią upominać” – podkreśla Sajan K. George. Ponieważ nie jest to pierwsze morderstwo chrześcijanina na tym terenie, wzywa policję do przeprowadzenia przejrzystego śledztwa i ukarania winnych tej zbrodni.

CZYTAJ DALEJ

Montaż poetycko-muzyczny w hołdzie dla papieża. Zobacz go w internecie

2020-07-15 14:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

montaż

MJscreen

Wspólnota z Rajczy przygotowała nagranie dla Jana Pawła.

Wierni i kapłani z Rajczy przygotowali montaż poetycko-muzyczny w hołdzie Janowi Pawłowi II. Można go zobaczyć w internecie na kanale YouTube. Montaż przygotowały osoby skupione w Grupie Teatralnej „Effatha” we współpracy z tutejszą parafią św. Wawrzyńca D.M. i św. Kazimierza Królewicza, Centrum Kultury i Sportu, młodzieżą i mieszkańcami Gminy Rajcza. Nagranie powstawało w czasie epidemii.

Zaangażowani w projekt przygotowali go w hołdzie Janowi Pawłowi II w podziękowaniu za pontyfikat i dar życia Wielkiego Polaka. – „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – tak zawsze zaczynał spotkania z wielomilionową rzeszą ludźmi papież, o którym nie chcemy zapomnieć i którego nauczanie chcemy odkrywać, przypominać i próbować stosować w życiu, co nie jest proste. Jan Paweł II był człowiekiem posłusznym Słowu Bożemu, woli Bożej. I tego posłuszeństwa – jak pisała s. Faustyna w Dzienniczku – nie potrafi udawać, podrobić szatan. On nie potrafi nałożyć na siebie płaszcza posłuszeństwa, z którym tak do twarzy było Janowi Pawłowi II – mówi proboszcz parafii w Rajczy, ks. Ryszard Grabczyk.

W nagraniu wystąpiło wielu młodych ludzi. Przedstawiają, jak zapamiętali Ojca Świętego. Mówią, że Jan Paweł II był bliski, przyjacielski w codziennym kontakcie i w pracy. Był duszpasterzem młodzieży, duszpasterzem narodu polskiego w czasach próby i pasterzem całego świata. Niepodważalnym autorytetem, symbolem naszych najpiękniejszych ideałów moralnych i duchowych, dostojnym w słowach, myślach, gestach i czynach. Był również obrońcą prawdy historycznej i moralnej, obrońcą prawdy, którą jest sam Chrystus.

W spadku pozostawił nam przeogromną spuściznę. Zmieniały się czasy, ludzie, pokolenia, ale on się nie zmieniał, on trwał. Jan Paweł II – pielgrzym świata, świadek miłości trwał, zawsze ten sam pokorny sługa Maryi, której zawierzył wszystko do końca. Całe jego duszpasterzowanie było sprawdzianem miłości do Boga – podkreślają w montażu poszczególni parafianie i księża.

Z racji sytuacji epidemicznej każdy nagrał swoją wypowiedź w miejscu, w którym się znajdował, po czym zebrano poszczególne nagrania i zmontowano w jedną całość. W 24-minutowy film wmontowano również fragmenty wypowiedzi papieża i archiwalne nagranie z jego udziałem.

Zwiastun montażu poetycko-muzycznego przygotowanego na stulecie urodzin Papieża Polaka opublikowano w dniu jego urodzin. Natomiast pełne nagranie z racji czasochłonnych prac nad projektem ukazało się w drugiej połowie czerwca. Jest dostępne między innymi na YouTubie.

O montażu piszemy również w najnowszej papierowej „Niedzieli” – „Niedzieli na Podbeskidziu” nr 29 na 19 lipca 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję