Reklama

Módlmy się za Europę

2019-03-27 10:20

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 13/2019, str. VI

Chryste, Panie i Władco narodów Europy!
Pomóż, Panie, ludziom nauki i kultury odkrywać wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie. Obudź w nich potrzebę najwyższej, Bożej mądrości i piękna, którego kultura chrześcijańska jest odzwierciedleniem

My przedstawiciele Ruchu „Europa Christi”, pragniemy uprosić Twoje Miłosierne Serce o łaskę otwarcia oczu i sumień mieszkańców Europy na to, że drugim imieniem Starego Kontynentu jest imię: „Europa Christi” – Europa Chrystusowa.

Panie i Zbawicielu, przyszedłeś na nasze ziemie 2 tys. lat temu. Zostały one zroszone krwią męczenników i stały się zasiewem nowych chrześcijan. Twoja Ewangelia, oparta na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, przez wieki budowała nową kulturę ludów i narodów Europy. Wśród twórców tej kultury byli wielcy święci. Naznaczeni przez Ducha Świętego w modlitwie i pracy dali Europie wielki dar umiłowania prawdy, dobra i piękna. Znalazło to swój wyraz we wspaniałych świątyniach, dziełach architektury i sztuki, literatury, muzyki, w zamyśleniu filozoficzno-teologicznym, a zwłaszcza w szkołach i na uniwersytetach oraz w zakonach i w działalności dobroczynnej. Wszystkim tym dziełom patronował Twój krzyż.

W ostatnich czasach zauważa się w Europie odejście od wiary i moralności chrześcijańskiej. Niektóre narody pierworodne wobec chrześcijańskiego dziedzictwa Europy zstępują na drogi szeroko pojętego ateizmu, bezbożnictwa. Wierzący chrześcijanie stają się w nich mniejszością. Dlatego dziś wołamy do Ciebie, Panie:

Reklama

Daj łaskę wiary silnej i przekonywającej tym, którzy pozostali Twoimi wyznawcami.

Daj łaskę apostolskiej gorliwości duchowieństwu i świeckim. Niech z entuzjazmem podejmą pracę nad chrześcijańskim sumieniem człowieka, które kształtuje jego życie wewnętrzne, niech budują na modlitwie i adoracji. Niech dodaje im sił moc sakramentów świętych.

Pomóż, Panie, ludziom nauki i kultury odkrywać wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie. Obudź w nich potrzebę najwyższej, Bożej mądrości i piękna, którego kultura chrześcijańska jest znakomitym odzwierciedleniem. Prowadź ich na „górę przemienienia”, by zachwycili się pięknem stworzenia odnowionego przez Twoje zbawcze działanie i łaskę. Prowadź na tę „górę” uniwersytety – niech powstają intelektualne elity katolickie i chrześcijańskie, które będą przekonywać maluczkich do Ciebie.

Wejrzyj, Panie, na życie polityczne Europy, daj przedstawicielom władzy łaskę postrzegania życia wspólnot narodowych jako ośrodków sprawiedliwości i solidarnego budowania „civitas Dei” – państwa Bożego. Niech polityka narodów Europy opiera się na zasadach katolickiej nauki społecznej, niech ma na uwadze dobro rodziny, dobro każdego człowieka, niech broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Błogosław, Panie, wszystkim inicjatywom uwzględniającym prawdziwy postęp i rozwój cywilizacyjny – niech te działania wpisują się w Boży nakaz: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.

Panie Jezu, daj wszystkim ludom Europy łaskę zrozumienia, że tylko w Bogu można znaleźć spełnienie ludzkich pragnień, oczekiwań i nadziei, że tylko On nadaje sens naszemu bytowi na ziemi.

Jezu Chryste, nasz Zbawicielu, te nasze zamyślenia wypowiadamy w duchu założeń Ruchu „Europa Christi”. Przyjmij je i oświeć nasze serca, byśmy umieli być skutecznymi głosicielami ewangelicznego przesłania i całym sercem przylgnęli do Twojego Najświętszego Miłosiernego Serca. Amen.

Reklama

Kijów: święcenia najmłodszego biskupa rzymskokatolickiego

2019-11-10 13:15

(KAI/credo.pro/pl) / Kijów

W sobotę, 9 listopada, w Kijowie święcenia biskupie otrzymał Aleksander Jazłowiecki, którego 18 września papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej. 40-letni hierarcha obecnie jest najmłodszym rzymskokatolickim biskupem świata. Aleksander Jazłowiecki jest pierwszym biskupem pochodzącym z Szarogrodu i pierwszym biskupem absolwentem Seminarium Duchownego Diecezji Kamieniecko-Podolskiej w Gródku Podolskim.

programkatolicki.org

Przybyłych na uroczystość powitał ks. Stanisław Inżyjewski, proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Aleksandra. Wymienił z imienia obecnych biskupów Kościoła katolickiego, na czele nuncjuszem apostolskim na Ukrainie. Przybyli również wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, Towarzystwa Biblijnego, biskupi i księża z zagranicy, z Polski, Białorusi, Moldawii, Włoch, Szwajcarii, przedstawiciele władz i korpusu dyplomatycznego. W uroczystości wziął udział również bp Bogdan Dziurach, sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz biskupi prawosławni.

Głównym konsekratorem był abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski w Ukrainie, a współkonsekratorami — ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witali Krywicki, a także ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dubrawski. Wraz z episkopatem Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego Eucharystię koncelebrowało prawie 170 księży z całej Ukrainy i świata.

Witając przybyłych bp Krywicki zaznaczył, że jest to "długo oczekiwane święto dla całej diecezji". Na ręce nuncjusza złożył podziękowanie papieżowi Franciszkowi za nominację biskupią dla diecezji i poprosił o udzielenie święceń, zachęcając do modlitwy za nowego biskupa.

W homilii abp Gugerotti najpierw zwrócił się do bp. Dubrawskiego, zaznaczając, że jego diecezja jest bardzo ważną dla Kościoła katolickiego w Ukrainie. Podziękował mu za ojcowską czułość i troskę, którą otaczał biskupa nominata, pochodzącego z diecezji kamieniecko-podolskiej, a w pewnym momencie powierzył mu "klucze do przyszłości", mianując ks. Aleksandra rektorem seminarium duchownego w Gródku Podolskim. "Pomoc nadeszła!" — zaznaczył abp Gugerotti, zwracając się do bp. Krywickiego, który do tego czasu sam sprawował rządy nad diecezją.

W imieniu kapłanów diecezji kijowsko-żytomierskiej biskupa powitał proboszcz katedry pw. św. Zofii w Żytomierzu, przewodniczący konferencji zakonów męskich i żeńskich w Ukrainie, przedstawiciele rodzin diecezji kijowsko-żytomierskiej, a także parafianie z Szarogrodu, którzy zapewnili bp. Jazłowieckiego, że będą się za niego modlić.

Primus Servus Dei (Najpierw sługa Boży) — te słowa św. Tomasza Morusa bp Jazłowiecki obrał za swoje zawołanie. Siekera — symbol świętego męczennika znalazła również miejsce w jego herbie. Miłość do ojczyzny nowo wyświęcony biskup wyraził przez umieszczenie na herbie kolorów flagi ukraińskiej. Znalazła się na nim także księga Słowa Bożego i kielich z hostią.

Ks. Aleksander (Ołeksandr) Jazłowiecki urodził się 2 marca 1979 r. w Szarogrodzie w obwodzie winnickim (diecezja kamieniecko-podolska). Po szkole zawodowej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Ducha Świętego w Gródku Podolskim, po czym 26 czerwca 2004 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Leona Dubrawskiego jak kapłan w swej rodzimej diecezji. Pracował jako wikariusz w Murafie i był wychowawcą w seminarium. W latach 2006-13 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego.

Po powrocie do kraju był prorektorem i ekonomem a w latach 2014-18 rektorem swego dawnego seminarium duchownego. Od 13 sierpnia 2018 r. pełnił urząd kanclerza i moderatora Kurii diecezji kijowsko-żytomierskiej i na tym stanowisku zastała go nominacja biskupia.

Zna języki: polski, ukraiński, rosyjski, angielski, włoski i niemiecki.

Jest pierwszym biskupem, pochodzącym z Szarogrodu i pierwszym, który ukończył seminarium duchowne diecezji kamieniecko-podolskiej. Jest także najmłodszym rzymskokatolickim biskupem na świecie. Młodszym od niego, o trzy miesiące i jeden dzień, jest tylko greckokatolicki biskup pomocniczy sokalsko-żółkiewski Petro Łoza. Znamienne, że obecnie sześciu najmłodszych hierarchów Kościoła katolickiego pochodzi z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

2019-11-11 20:31

st (KAI/la Repubblica) / Damaszek

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Unsplash/pixabay.com

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem