Reklama

Módlmy się za Europę

Chryste, Panie i Władco narodów Europy!
Pomóż, Panie, ludziom nauki i kultury odkrywać wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie. Obudź w nich potrzebę najwyższej, Bożej mądrości i piękna, którego kultura chrześcijańska jest odzwierciedleniem

My przedstawiciele Ruchu „Europa Christi”, pragniemy uprosić Twoje Miłosierne Serce o łaskę otwarcia oczu i sumień mieszkańców Europy na to, że drugim imieniem Starego Kontynentu jest imię: „Europa Christi” – Europa Chrystusowa.

Panie i Zbawicielu, przyszedłeś na nasze ziemie 2 tys. lat temu. Zostały one zroszone krwią męczenników i stały się zasiewem nowych chrześcijan. Twoja Ewangelia, oparta na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, przez wieki budowała nową kulturę ludów i narodów Europy. Wśród twórców tej kultury byli wielcy święci. Naznaczeni przez Ducha Świętego w modlitwie i pracy dali Europie wielki dar umiłowania prawdy, dobra i piękna. Znalazło to swój wyraz we wspaniałych świątyniach, dziełach architektury i sztuki, literatury, muzyki, w zamyśleniu filozoficzno-teologicznym, a zwłaszcza w szkołach i na uniwersytetach oraz w zakonach i w działalności dobroczynnej. Wszystkim tym dziełom patronował Twój krzyż.

Reklama

W ostatnich czasach zauważa się w Europie odejście od wiary i moralności chrześcijańskiej. Niektóre narody pierworodne wobec chrześcijańskiego dziedzictwa Europy zstępują na drogi szeroko pojętego ateizmu, bezbożnictwa. Wierzący chrześcijanie stają się w nich mniejszością. Dlatego dziś wołamy do Ciebie, Panie:

Daj łaskę wiary silnej i przekonywającej tym, którzy pozostali Twoimi wyznawcami.

Daj łaskę apostolskiej gorliwości duchowieństwu i świeckim. Niech z entuzjazmem podejmą pracę nad chrześcijańskim sumieniem człowieka, które kształtuje jego życie wewnętrzne, niech budują na modlitwie i adoracji. Niech dodaje im sił moc sakramentów świętych.

Reklama

Pomóż, Panie, ludziom nauki i kultury odkrywać wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie. Obudź w nich potrzebę najwyższej, Bożej mądrości i piękna, którego kultura chrześcijańska jest znakomitym odzwierciedleniem. Prowadź ich na „górę przemienienia”, by zachwycili się pięknem stworzenia odnowionego przez Twoje zbawcze działanie i łaskę. Prowadź na tę „górę” uniwersytety – niech powstają intelektualne elity katolickie i chrześcijańskie, które będą przekonywać maluczkich do Ciebie.

Wejrzyj, Panie, na życie polityczne Europy, daj przedstawicielom władzy łaskę postrzegania życia wspólnot narodowych jako ośrodków sprawiedliwości i solidarnego budowania „civitas Dei” – państwa Bożego. Niech polityka narodów Europy opiera się na zasadach katolickiej nauki społecznej, niech ma na uwadze dobro rodziny, dobro każdego człowieka, niech broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Błogosław, Panie, wszystkim inicjatywom uwzględniającym prawdziwy postęp i rozwój cywilizacyjny – niech te działania wpisują się w Boży nakaz: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.

Panie Jezu, daj wszystkim ludom Europy łaskę zrozumienia, że tylko w Bogu można znaleźć spełnienie ludzkich pragnień, oczekiwań i nadziei, że tylko On nadaje sens naszemu bytowi na ziemi.

Jezu Chryste, nasz Zbawicielu, te nasze zamyślenia wypowiadamy w duchu założeń Ruchu „Europa Christi”. Przyjmij je i oświeć nasze serca, byśmy umieli być skutecznymi głosicielami ewangelicznego przesłania i całym sercem przylgnęli do Twojego Najświętszego Miłosiernego Serca. Amen.

2019-03-27 10:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym

2021-06-21 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Czarnek został zapytany przez "DGP" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki apeluje o głosowanie przeciwko rezolucji popierającej aborcję

2021-06-22 12:02

[ TEMATY ]

aborcja

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

„Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu wydanym w związku z projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej (Matić Report).

Abp Stanisław Gądecki zaapelował do posłów Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi rezolucji. W oświadczeniu przypomniał katolikom, „że w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję