Reklama

Z diecezji

Papieskie światło

2019-03-27 11:10

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 13/2019, str. V

Archiwum
Najsłynniejszy płomień papieski z Matyski

W dzień śmierci Jana Pawła II beskidzkie szczyty iskrzą się płomieniem ognisk. Tradycja ta zainicjowana została przez Marka Krzemienia podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia 2015 r. Zlotu Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej na Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich. Gdy do jego uczestników dotarła wiadomość o śmierci papieża z Wadowic, spontanicznie narodziła się wówczas idea „Płomienia pamięci”. W podobny sposób zareagował również Stefan Jakubowski, budowniczy sanktuarium Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II. „Apelujemy do wszystkich członków towarzystw turystycznych w Polsce, aby 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapalić na wszystkich szczytach gór i pagórków ogniska oraz zapalić świece w oknach domów i schronisk” – takiej treści pismo wysłał do organizacji turystycznych.

Jedną z najbardziej okazałych opraw „Płomień pamięci” doczekał się na Hali Boraczej w Beskidzie Żywieckim. Wspomnieniowa uroczystość stale rozpoczyna się od Mszy św. o godz. 20.30. Liturgię sprawować będą ks. Jan Goryl, kapelan oddziału babiogórskiego PTTK w Żywcu, i ks. Władysław Nowobilski, kapelan koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce. Po Eucharystii polanę rozświetla płomień ogniska dedykowany Ojcu Świętemu. – Od pięciu lat spotykamy się przy schronisku na Hali Boraczej. Przychodzimy tutaj w różnych warunkach pogodowych, w zawierusze, śnieżycy. W ub. roku w 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II, choć ta przypadła w drugim dniu Świąt Wielkanocnych, zjawiło się tutaj ponad 200 osób. Wśród nich było wiele pocztów sztandarowych oraz przedstawiciele władz zarządu głównego PTTK – mówi Tadeusz Gołuch, prezes koła PTTK w Węgierskiej Górce. W tym roku obchody 14. rocznicy śmierci Papieża Polaka miał na Hali Boraczej uświetnić kard. Stanisław Dziwisz, ale ostatecznie do jego wizyty nie dojdzie.

Ostry Groń to szczyt w Paśmie Pewelskim oddzielający Gilowice od Pewli Ślemieńskiej. Na jego wierzchołku, obok kaplicy św. Huberta i krzyża misyjnego, od trzech lat zapalane jest ognisko upamiętniające kolejną datę śmierci Jana Pawła II. W ub. roku w tym wydarzeniu uczestniczyło około 70 osób. – Stało się regułą, że nasze spotkanie rozpoczyna się o godz. 20.30. Nie ma wspólnego wyjścia. Każdy dociera tu indywidualnie. Odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, dziesiątkę Różańca, Apel Jasnogórski, zapalamy ognisko i śpiewamy „Barkę” – mówi Henryk Pasko, prezes PSKS „Olimpijczyk” Gilowice.

Reklama

Matyska górująca nad Kotliną Żywiecką jest miejscem najbardziej spektakularnego „Płomienia pamięci”. To tutaj na fotografii uwieczniono postać Papieża Polaka odwzorowaną przez ogień. W tym roku program uroczystości na Matysce zapowiada się następująco: Droga Krzyżowa (zbiórka o godz. 20 przy I stacji Męki Pańskiej), Msza św., sprawowana przez ks. Krzysztofa Ciurlę (godz. 20.45), zapalenie ognia pamięci (godz. 21.37). – Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozważać będziemy słowa Jana Pawła II odnoszące się do ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W ten sposób będziemy się solidaryzować z uczestnikami Narodowego Marszu Życia, który 24 marca przeszedł ulicami Warszawy. Będziemy się również modlić za beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka oraz w intencji Ojczyzny – mówi Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia „Dzieci Serc”. I dodaje: – Rok temu było nas ok. 500 osób. Myślę, że teraz też nie będzie gorzej.

Ze względu na wiatrołomy i na wietrzną aurę zrezygnowano z rozpalania „Płomienia pamięci” w godzinach nocnych na Groniu Jana Pawła II.

– Wiatr jest teraz taki, że ogień może się wymknąć spod kontroli. Ogień ku czci Papieża Polaka na pewno jednak zapalimy. Proszę sprawdzać naszą stronę na FB, tam – jak już wszystko będzie wiadome – pojawi się informacja – wyjawia Maria Jakubowska, opiekująca się sanktuarium Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II.

Tagi:
Jan Paweł II ognisko

Reklama

bp Czaja: Potencjał Bożej mocy jest ogromny

2019-10-13 21:34

ks. R. Kowalski / Trzebnica (KAI)

Musimy się obudzić, bo stać nas na wiele, potencjał Bożej mocy jest ogromny – mówił bp Andrzej Czaja w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja przewodniczył centralnym uroczystościom ku czci patronki wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. - Nie możemy być zajęci sobą. Musimy więcej dać z siebie. Nie brać a dawać. Nie o sobie myśleć, ale o służbie Bogu i ludziom – dodał hierarcha.

YouTube.com

W homilii pasterz Kościoła opolskiego przypomniał, że dobiega końca rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha", tłumacząc, że chrześcijanie powinni sobie uświadamiać, jak wielki potencjał mocy Ducha Bożego w nich jest. - Jesteśmy zdolni do przynoszenia owoców Ducha: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, dobroć, wstrzemięźliwość – mówił ksiądz biskup, dodając: - Jesteśmy zdolni do tego, by być ludźmi wielkanocnymi, to znaczy tak jak apostołowie, po zmartwychwstaniu jesteśmy zdolni do tego, by żyć radością paschalną, bo przecież choć nasz Pan i Zbawca umarł, to zmartwychwstał i żyje.

Jesteśmy zdolni do tego, by w naszych sercach był pokój, i jesteśmy zdolni, by tym pokojem obdarzać innych. Jesteśmy zdolni do tego, by odpowiedzieć na jezusowe "idźcie" i zwiastować radosną nowinę o zbawieniu - mówił. Zaznaczył przy tym, że współcześni chrześcijanie nie potrafią wykorzystać tego potencjału mocy i coraz słabiej korzystają z mocy Bożego Ducha. - To jest przedziwne – tłumaczył biskup - my, ci, którzy mamy ewangelizować świat, coraz bardziej ulegamy światu. Ksiądz biskup porównał chrześcijan XXI w. z apostołami, którzy na ostatniej wieczerzy zajęli się sobą, spierali się, który jest większy, a jeden z nich dopuścił się zdrady. - Przypominamy tych apostołów, którzy w ogrodzie Getsemani posnęli – zaznaczył, dopowiadając, że wezwanie Chrystusa brzmi: "Czuwajcie i módlcie się". - Trzeba się więc obudzić - wzywał.

Następnie nawiązał do przeżywanego w Polsce XIX Dnia Papieskiego pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy". Przekonywał, że Polacy powinni się tymi słowami bardziej przejąć. - Aby nas, współczesnych chrześcijan, obudzić, papież Franciszek podjął kolejną inicjatywę. Właśnie z jego inicjatywy przeżywamy październik jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny – mówił ksiądz biskup, dodając: - Papieżowi zależy najbardziej, by obudzić w nas ducha misyjnego zaangażowania. Bo my jesteśmy z natury uczniami misjonarzami - chrześcijanin to Chrystusowy uczeń i Jego misjonarz. Jeśli tego nie realizujemy, to się wynaturzamy, chore jest nasze chrześcijaństwo, chora jest nasza wiara.

W dalszej części homilii hierarcha tłumaczył, że wiara ma w sobie moc, czyni skutecznym głoszone słowo, jest światłem na życie, pozwala człowiekowi kroczyć bezpiecznie przez ziemię prosto do domu Ojca, mimo mroków życia. Przekonywał, że wiara pozwala też człowiekowi odkrywać głębszy sens życia. - Jest więc w wierze ogromna moc. Życie św. Jadwigi potwierdza, jak wielka jest moc wiary. Te wszystkie piękne owoce jej życia są z żywej wiary w jej sercu – nauczał, przekonując, że żywa wiara św. Jadwigi wynikała z zaufania Bogu. - To jest też przesłanie dla nas. Gdy mu się powierzymy, On się wszystkim zajmie – mówił bp Czaja. - Bojaźń Boża to pamięć o Bogu, troska, by Go niczym nie obrazić. Bojaźń Boża to mocne zmotywowanie, by rozeznawać i wypełniać wolę Bożą. To było u podstaw życia i pięknego owocowania życia św. Jadwigi. Ona potrafiła też zawierzyć Bogu – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: Franciszek ogłosił pięcioro nowych świętych

2019-10-13 10:39

kg (KAI) / Warszawa

W Watykanie trwa uroczysta Eucharystia, podczas której papież Franciszek ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych – z Anglii, Brazylii, Indii, Włoch i Szwajcarii.

tv-trwam.pl

Transmisja z uroczystości: TV Trwam

Nowymi świętymi są: angielski konwertyta z anglikanizmu, kard. Jan Henryk Newman i cztery kobiety: Brazylijka s. Dulce (Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes), s. Mariam Teresa (Thresia) Mankidiyan Chiramel z Indii, Włoszka s. Józefina Vannini i świecka Szwajcarka Małgorzata Bays. Wszyscy oni żyli w XIX i XX wieku. Dzisiejsza kanonizacja jest pierwszym takim obrzędem w tym roku.

Na początku liturgii, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego ("Veni Creator Spiritus"), z prośbą o kanonizację pięciorga błogosławionych zwrócił się do Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Następnie przedstawił ich krótkie życiorysy. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych litanii do Wszystkich Świętych, papież wygłosił uroczystą formułę kanonizacyjną, za co kard. Becciu mu podziękował.

Dzisiejsza uroczystość na Placu św. Piotra jest pierwszą kanonizacją w tym roku a 17. od początku obecnego pontyfikatu. Podczas dotychczasowych 16 tego rodzaju obrzędów papież ogłosił łącznie 879 świętych, w tym dwóch Polaków: Jana Pawła II i Stanisława M. Papczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem