Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 8

Świętowanie

Jubileusz Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska

Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska w 2019 r. świętuje jubileusz 20-lecia swojego powstania. Jubileuszowe spotkanie, które odbyło się 26 marca br., zainaugurowała Msza św. w intencji stowarzyszenia, Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów oraz wszystkich muzyków kościelnych. Eucharystii przewodniczył o. Nikodem Kilnar, paulin, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych i prezes stowarzyszenia. – Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, powołane do istnienia w 1999 r., a zatwierdzone w 2001 r., w ciągu 20-lecia swojej działalności wpłynęło znacząco na to, co wyznaczyło sobie w statutach: sprawowanie pieczy nad zabytkowym instrumentarium Kapeli Jasnogórskiej, przygotowywanie sesji naukowych, opracowanie i wydawanie materiałów nutowych zachowanych w archiwaliach jasnogórskich, nagrywanie zachowanych kompozycji, prowadzenie działalności koncertowej – przypomniał podczas Mszy św. o. Dariusz Cichor, paulin, członek stowarzyszenia.

Po Mszy św. odbyła się w Kaplicy Różańcowej prezentacja VI tomu edycji Musica Claromontana – Studia, który nosi tytuł: „Liturgia i muzyka w historii Zakonu Paulinów”.

Reklama

Dzień zwieńczył koncert Polskiej Opery Królewskiej w Jasnogórskiej Bazylice. Wykonano monumentalne dzieło – oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla w opracowaniu twórców, z podtytułem: „Tryptyk Papieski – Totus Tuus”, w reżyserii Ryszarda Peryta.

Projekt

Jasna Góra na szlaku europejskiego dziedzictwa

Zakon Paulinów i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach zainaugurowali wspólny międzynarodowy projekt: „Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów”. Podpisanie deklaracji w sprawie współpracy miało miejsce 27 marca br. w zabytkowej Starej Bibliotece klasztoru. Ze strony Zakonu Paulinów list intencyjny podpisał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu, natomiast ze strony województwa śląskiego – marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Pierwszy etap projektu dotyczy województwa śląskiego jako punktu centralnego. Jego najważniejszym miejscem będzie Jasna Góra. Do projektu wpisane zostały także dwie inne perły kultury paulińskiej z terenu województwa śląskiego – klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie. W następnych etapach szlak ma zostać rozbudowany o inne tereny Polski, Węgier, Słowacji i Chorwacji, gdzie od wieków posługują paulini. Inspiracją do powstania inicjatywy jest zbliżająca się 750. rocznica śmierci bł. Euzebiusza (2020 r.) – założyciela Zakonu Paulinów. Projekt ma na celu pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów szerszemu gronu odbiorców. Jego realizacją zajmie się Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim, jednym z inicjatorów powstania szlaku.

Krótko

Reklama

25 marca br. w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski – w drodze na ołtarze”. Zaprezentowana została książka Wydawnictwa Paulinianum: „Stefan Kardynał Wyszyński. Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste”. To uzupełnione i wydane ponownie wspomnienia Prymasa Tysiąclecia. Pierwsze ich wydanie, z 2002 r., było efektem pracy śp. o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, paulina. W spotkaniu udział wzięli: Anna Zyskowska – redaktor książki, o. Samuel Pacholski – dyrektor Wydawnictwa Paulinianum, a także goście specjalni: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, o. Józef Płatek – świadek życia i jasnogórskiej posługi Prymasa Wyszyńskiego, były generał Zakonu Paulinów, Stanisława Nowicka – członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Obecna była rodzina o. Zachariasza Jabłońskiego. Spotkanie prowadził o. Mariusz Tabulski – dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

25 marca br. trzech kleryków paulińskich złożyło wieczystą profesję, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Byli to: br. Adam Augustyn Turczak-Linsztet i br. Karol Sudoł (klerycy Seminarium Paulinów w Krakowie na Skałce) oraz br. Kazimierz Zieliński (student Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie). W łączności z Jasną Górą uroczystość złożenia ślubów wieczystych odbyła się także w Budapeszcie na Węgrzech. Śluby wieczyste złożył tam br. Fülöp István Vilmos z konwentu Budapeszt-Sziklatemplom.

26 marca br. po raz 12. przybyli na Jasną Górę studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Towarzyszyli im wykładowcy, absolwenci i przyjaciele WSKSiM. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, i o. Zdzisław Klafka, rektor uczelni. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

2019-04-03 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję