Reklama

Pamięci ks. prof. Marka Łuczaka

Czas ucieka, wieczność czeka. 27 maja 2019 r. minie rok od naszego rozstania z ks. Markiem Łuczakiem – dziennikarzem, autorem wielu tekstów prasowych i książek, sekretarzem redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Odszedł do wieczności w wieku 46 lat, w kapłaństwie służył 21 lat. Kilka tygodni po śmierci ks. Marka ukazała się jego książka pt. „Urząd w czasach Twittera. Pastoralno-teologiczne studium nauczania abp. Józefa Kupnego”. Ukończył ją w czasie choroby, pracował nad nią jeszcze na szpitalnym łóżku. Analizując nauczanie metropolity wrocławskiego, ks. Łuczak zauważył m.in., że coraz częściej księża i hierarchowie są aktywni w mediach społecznościowych, i przypomniał, że abp Józef Kupny dołączył do osób twittujących już na początku Wielkiego Postu 2014 r.

Reklama

Obecnie została wydana, przygotowana na podstawie badań empirycznych, książka pt. „W świecie aksjologii, polityki i kultury. Studenci wobec mediów”. Autorami tekstów naukowych zawartych w tej książce są: ks. Marek Łuczak, Aleksandra Pethe, Rafał Śpiewak, Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak. W nocie biograficznej poświęconej ks. Łuczakowi przypomniano, że był on nie tylko dziennikarzem, ale również naukowcem: doktorem habilitowanym i profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – kierownikiem Katedry Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów, autorem i współautorem prac naukowych.

Książka, która zawiera ostatnie teksty naukowe ks. Łuczaka: „Studenci a polityka” oraz „Media w opinii badanych”, została przez współautorów zadedykowana jego pamięci. Bardzo cenimy ten ślad nieodżałowanej pamięci ks. Marka.

„W świecie aksjologii, polityki i kultury. Studenci wobec mediów”,
Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ul. 1 Maja 50, 40-287 Katowice, tel. 48 32-257-76-30
www.wydawnictwo.ue.katowice.pl
e-mail: wydawnictwo@ue.katowice.pl .

2019-04-03 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję