Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za lichwiarzy

Kary więzienia dla osób oferujących lichwiarskie pożyczki. Aplikacja do sprawdzania, czy pożyczamy w uczciwej firmie. Dla tych, którzy mają kłopoty – bezpłatna pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. To tylko część przepisów autorstwa resortu sprawiedliwości, dzięki którym pożyczanie pieniędzy w Polsce ma się stać bezpieczne

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 56

Tomasz Zajda – stock.adobe.com

Starsza pani nie ma pieniędzy na leczenie męża. Bank odmówił pożyczki. Kobieta znajduje ogłoszenie o „szybkich pożyczkach”. Wskutek zapisów, których nie zrozumiała, jej mieszkanie staje się zabezpieczeniem pożyczki. Koszt kredytu okazuje się taki, że nie może go spłacić. Traci mieszkanie warte ponad 100 tys. zł.

Młody mężczyzna potrzebuje kilkuset złotych na naprawę auta, które jest mu potrzebne do pracy. Nie ma oszczędności. Pożycza, ale nie jest w stanie spłacać rat, więc zadłuża się znowu – kolejną pożyczkę daje mu ta sama firma, z którą wciąż wiąże go pierwsza umowa. Dług wynosi już kilka tysięcy i rośnie.

Reklama

Takie sytuacje w Polsce miały zostać ukrócone w 2006 r., gdy zaczęła obowiązywać tzw. ustawa antylichwiarska. Niestety – w 2011 r., za rządów PO i PSL – wprowadzono nowelizację, która złagodziła zabezpieczenia chroniące pożyczkobiorców.

– Mieliśmy przepis karny, który w 2011 r., w bardzo dziwnych okolicznościach, wypadł z ustawodawstwa – mówi Marcin Warchoł, obecny wiceminister sprawiedliwości. – Ten przepis określał, czym jest lichwa. Zniknął też inny przepis, który ograniczał wysokość wszystkich marż, prowizji, narzutów i kosztów do 5 proc. wartości pożyczanej kwoty.

Przygotowane w kierowanym przez Zbigniewa Ziobro resorcie zmiany zmniejszą swobodę w żądaniu dodatkowych opłat. Dotyczy to wszystkich pożyczek bankowych, ratalnych, „chwilówek”, kredytów konsumenckich do 255 550 zł.

Reklama

Będzie limit wszelkich dodatkowych opłat – 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Jeśli spłata będzie rozłożona na 6 miesięcy, limit wyniesie 32,5 proc., a jeśli na miesiąc – 22 proc. Limit wysokości odsetek pozostanie na obecnym poziomie 10 proc. w skali roku.

– Projekt przewiduje karalność za żądanie kwoty przekraczającej wysokość kosztów pozaodsetkowych – mówi min. Warchoł. – Tym samym przywracamy przepis wykreślony z ustawy w 2011 r.

Nowe przepisy jasno definiują, które pożyczki mają charakter lichwiarski. Kończą z zasadą, która uzależniała ściganie lichwiarza od tego, czy wiedział o tym, że pożyczkobiorca jest „w przymusowym położeniu”. Lichwiarze, oczywiście, z reguły o tej sytuacji „nie wiedzieli”.

Kara za lichwę wyniesie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Tym samym Polska dołączy do krajów, które stanowczo walczą z lichwą – Austrii i Kanady (nawet 5 lat więzienia), Niemiec (10 lat) i USA (do 20 lat).

Ustawa uniemożliwi przejmowanie mieszkań czy domów osób, które nie spłaciły pożyczki o dużo niższej wartości niż wartość nieruchomości. Nie będzie można pożyczać pieniędzy z zabezpieczeniem na hipotece, jeśli wartość nieruchomości będzie przekraczała 45 proc. pożyczki. Niedopuszczalne będzie przenoszenie własności nieruchomości jako zabezpieczenia pożyczek.

– To taki okrutny trik, stosowany często przez lichwiarzy – wyjaśnia min. Warchoł. – Osoba przepisuje mieszkanie na rzecz lichwiarzy i jeśli pożyczki nie spłaca, traci je.

Chcemy, żeby nie dochodziło już do takich sytuacji, że osoby zaciągnęły pożyczki na 15-20 tys. zł, a straciły mieszkania warte np. 240 tys. zł.

Dlatego opracowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa zawiera przepis, że komornik nie będzie mógł zająć nieruchomości, jeśli zadłużenie będzie mniejsze niż 5 proc. jej wartości. Zostanie też wprowadzony nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi, a także zakaz udzielania pożyczki danej osobie przez firmę, która już jej takiej pożyczki udzieliła wcześniej.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje też aplikację dla pożyczkobiorców – tzw. kalkulator lichwy.

– Chcemy, żeby każdy mógł sobie ściągnąć taką aplikację na telefon. Po wpisaniu takich danych, jak: suma pożyczki, liczba rat, oprocentowanie, charakter i koszt innych opłat aplikacja zdiagnozuje, czy mamy do czynienia z lichwiarzem, czy nie – tłumaczy min. Warchoł.

Kalkulator będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz jako aplikacja do pobrania na urządzenia przenośne z systemami Android i iOS.

Pokrzywdzeni przez lichwę już mogą liczyć na pomoc ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To instytucja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, na konto której wpływają tzw. nawiązki orzekane przez sądy wobec przestępców.

– Przykładowo osoba, która straciła dach nad głową, może zwrócić się o pomoc do Funduszu, otrzymać niezbędne środki na życie, na zapłatę za mieszkanie, czynsz – zapewnia Warchoł.

W ramach Funduszu działa już prawie 40 regionalnych ośrodków pomocy. Wspomaga je 188 punktów lokalnych.

Żeby otrzymać pomoc, należy się zgłosić do ośrodka czy punktu – wcześniej można napisać mail, zadzwonić. Lista ośrodków jest dostępna na stronie Funduszu https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl .

2019-04-03 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymicjanci na pielgrzymce

2021-08-05 14:28

Michalina Stopka

Księża neoprezbiterzy odprawili Eucharystię, podczas trzeciego dnia 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Ks. Mateusz Smaza pochodzi z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - Gądowie, ale pielgrzymował z gr. 6 PPW (Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów) - Na pierwszą pielgrzymkę poszedłem w liceum. W trakcie formacji seminaryjnej wziąłem udział w dwóch pielgrzymkach. Przyszłość też wiążę z gr. 6, ponieważ zostałem skierowany do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu - zaznacza ks. Mateusz.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję