Reklama

Kościół

Ks. dr Antoni Marchewka – redaktor „Niedzieli” w bardzo trudnych czasach

Niedziela częstochowska 14/2019, str. II

[ TEMATY ]

Ks. dr Antoni Marchewka

Archiwum „Niedzieli"

W środku ks. dr Antoni Marchewka na Jasnej Górze z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim

W środku ks. dr Antoni Marchewka na Jasnej Górze
z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim

5 marca br. minęło 38 lat od wznowienia wydawania „Niedzieli” po długich latach jej niebytu zarządzonego przez komunistów (1953-81). Pewnym świadectwem tego „czasu milczenia” jest książka jej ówczesnego redaktora naczelnego – ks. Antoniego Marchewki pt. „...Nadejdzie kiedyś dzień wolności” (wyd. Biblioteka „Niedzieli, t. 208), która jest zapisem jego wspomnień z tego czasu. We wprowadzeniu do niej pisałem: „Ks. dr Antoni Marchewka był moim bezpośrednim poprzednikiem w redagowaniu «Niedzieli». Pełnił funkcję redaktora naczelnego tego pisma od 1945 r. do 1953 r. W 1947 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu na Rakowieckiej, gdzie przebywał do czerwca 1948. Gdy «Niedziela» przestała się ukazywać (od marca 1953 r.), ks. Marchewka czynił usilne starania o jej reaktywowanie. Jego pamiętnik daje obraz tych starań, niestety, nie zakończonych sukcesem. Ks. Marchewka był człowiekiem ogromnej wiary i zaufania Panu Bogu i Matce Najświętszej, a przy tym znakomitym dziennikarzem i wielkim humanistą. Świadczy o tym m.in. fakt uratowania w czasie okupacji żydowskiego chłopca, który po latach – jako Artur Dreifinger mieszkający w Argentynie – przybył do Częstochowy, do redakcji «Niedzieli», by dać o nim świadectwo i zaprzeczyć rozpowszechnianej w świecie opinii, jakoby Polacy byli antysemitami. Trzeba tu dodać, że drugą osobą, która brała udział w ratowaniu wspomnianego chłopca, była późniejsza współzałożycielka w 1945 r. «Niedzieli» – katolicka pisarka Zofia Kossak Szczucka. Ludzie tacy jak Zofia Kossak i ks. Antoni Marchewka pokazywali, że są wartości świadczące o naszym człowieczeństwie i wierze. Te dwie osoby stoją u korzeni «Niedzieli», która na tak krótko odrodziła się po II wojnie światowej , a z nakazu władz zamilkła na długie 28 lat i która w obecnej postaci ukazuje się od 1981 r.”.

Reklama

W deklaracji ideowej, zamieszczonej w pierwszym numerze „Niedzieli” po jej reaktywowaniu w 1981 r., czytamy m.in.: „Żyjemy w trudnych, niespokojnych czasach, dlatego pragniemy dać naszemu Czytelnikowi pożyteczną i krzepiącą strawę duchową. (...) Przedmiotem szczególnej naszej troski winna stać się polska rodzina ze swoimi problemami, których jest tak wiele. Chcielibyśmy przyczynić się do jej odrodzenia w duchu chrześcijańskim”.

Historia częstochowskiej „Niedzieli” liczy sobie już 93 lata. Pismo to zawsze rozbudzało wiarę, dawało nadzieję i budowało międzyludzką, chrześcijańską solidarność, opartą na wartościach podstawowych.

I tego życzmy „Niedzieli” na dalsze lata jej trwania przy Bogu i człowieku.

2019-04-03 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

2021-08-05 17:25

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję