Reklama

Dookoła Polski

Ma zachwiać rządem

Strajk nauczycieli organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych, do którego przystąpiła także część nauczycieli z oświatowej Solidarności, był tematem numer jeden w tygodniu poprzedzającym Wielki Tydzień. Tym bardziej że zbiegł się on z terminami trzydniowych egzaminów gimnazjalnych; nikt nie wiedział, czy będą mogły się odbyć.

Według ZNP, w pierwszych dniach w strajku wzięło udział trzy czwarte szkół i przedszkoli. Z kolei resort edukacji podał, że protestuje niecała połowa placówek. Okazało się, że mobilizacja władz, w tym oświatowych, wystarczyła do tego, by egzaminy gimnazjalne, do których w całym kraju przystąpiło ponad 350 tys. uczniów, w ponad 7 tys. szkół, przebiegły bez zakłóceń. Tylko w 3 szkołach, w pierwszym dniu, egzaminy nie mogły się odbyć.

Reklama

Kolejne dni pokazały, że zakładnikami konfliktu stali się uczniowie i że strajk ma podłoże polityczne. Nie tylko ze względu na zbieżność terminu strajku z egzaminami i z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Organizatorzy strajku liczą na to, że chaos w sektorze edukacji, który wywołują, zachwieje rządem.

Przedstawiciele rządu starali się nie zaogniać sprawy i bezskutecznie zachęcali strajkujące związki do rozmów. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby, aby zaraz po świętach nastąpiła – w formule okrągłego stołu – ogólnonarodowa debata o systemie oświaty. Jak zaznaczył, chciałby, aby wzięli w niej udział związkowcy, ale też nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy oraz rodzice.

Wojciech Dudkiewicz

Orlen robi ruch

Niezła nowina dla wydawców prasy: PKN Orlen chce przejąć Ruch, złożył ofertę na wszystkie akcje. Przy tym nie zamierza prowadzić działalności charytatywnej, lecz zauważył szanse na zyski. Analizy wskazały zgodność między modelem biznesowym Ruchu, bazującym na kolportażu prasy, a segmentem detalicznym Orlenu. Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce i prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich („Paczka w Ruchu”), a Orlen wchodzi w rynek dystrybucji przesyłek ze sklepów internetowych. Do tego ma zamiar rozwijać swoją sieć O! Shop również poza stacjami benzynowymi. Czy do przejęcia Ruchu dojdzie – zależy od decyzji wierzycieli. Ruch przeżywa ciężkie chwile: z roku na rok rosną straty.

wd

Polsce rośnie

Reklama

Jest nieźle, a może być lepiej. PKB Polski wzrośnie w 2019 r. o 3,8 proc. – wobec prognozowanych wcześniej 3,5 proc. – przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanej kwietniowej edycji raportu World Economic Outlook. Zgodnie z prognozami MFW polska gospodarka w 2019 r. będzie się rozwijała najszybciej spośród krajów naszego regionu. Zaliczono do niego także Turcję, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Serbię i Chorwację. Zgodnie z raportem inflacja CPI wyniesie w 2019 r. 2 proc. wobec spodziewanych wcześniej 2,8 proc. (1,6 proc. w 2018 r.). Jednocześnie MFW spodziewa się w 2019 r. w Polsce stopy bezrobocia w wysokości 3,6 proc. i 3,5 proc. w 2020 r., czyli mniejszej niż w 2018 r., gdy wynosiła 3,8 proc.

jk

Nie chcą oddać

Kolejna, 9. rocznica katastrofy smoleńskiej przyniosła następne pytania o losy wraku samolotu Tu-154M, który w niej uczestniczył. Polska dyplomacja stale, przy każdej okazji, domaga się od Rosji zwrotu wraku, natomiast władze tego państwa niezmiennie odpowiadają, że póki nie zakończą swojego śledztwa w sprawie katastrofy, nie może być o tym mowy. Części samolotu mają stanowić materiał dowodowy. Wrak znajduje się na lotnisku wojskowym w Smoleńsku i nadal jest niedostępny, co utrudnia polskie śledztwo w tej sprawie. Od czasu oględzin wraku przez polskich prokuratorów jesienią ub.r. żaden przedstawiciel polskiej strony nie miał do niego dostępu.

jk

Powody do zadowolenia

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości mają powody do zadowolenia. Partia ta prowadzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego i Sejmu – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. W starciu z Koalicją Europejską w wyborach do PE PiS ma niewielką przewagę. Może liczyć na 39,4 proc. poparcia, a KE – 38,3 proc. Trzecie miejsce zajmuje Kukiz‘15 z wynikiem 5,6 proc., czwarte – Konfederacja – 4,5 proc.

W wyborach do Sejmu PiS może natomiast liczyć na dużą przewagę. Obóz rządowy, według sondażu, popiera 39 proc. wyborców. Druga jest Platforma Obywatelska (21,1 proc.), a trzecia – Wiosna (7,5 proc.). Do parlamentu weszłyby jeszcze PSL z poparciem 5,8 proc. oraz balansujące na granicy progu SLD (5 proc.).

wd

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję