Reklama

By przeżyć bliskie spotkanie

2019-04-16 18:56

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 16/2019, str. VI

To zaproszenie dla zwykłych ludzi, których zachęcamy do przyjścia, wierząc, że zechcą nas posłuchać i wspólnie z nami tym koncertem się modlić – mówią jednym głosem o Koncercie Wielkanocnym Mariusz Kramarz (kompozytor, aranżer, dyrygent oraz organista) i Ernest Pikulski (dyrygent saksofonista, student Dyrygentury Chóralnej na Akademii Muzycznej w Krakowie)

Wydarzenie muzyczne odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele o.o. Bernardynów w Krakowie (przy ul. Bernardyńskiej). W ramach koncertu melomani usłyszą: Symfonię nr 3 e-moll na orkiestrę smyczkową F. Mendelssohna, Ave Verum Corpus W. A. Mozarta oraz prapremierowe wykonanie Małej Mszy G-dur skomponowanej przez Mariusza Kramarza. Wystąpią soliści: Annika Mikołajko (sopran), Jakub Kołodziej (tenor) i Beniamin Rafiński (bas). Orkiestrze i solistom towarzyszyć będzie chór mieszany Canticum Amicorum działający w Krakowie od 2018 r.

Prapremiera

Gdy dopytuję o młody chór, jego prowadzący Ernest Pikulski wyjaśnia: – Zespół połączył pasjonatów śpiewu. Zauważa, iż śpiew jest w nas zakorzeniony od samego początku; np. najpierw słuchamy kołysanek, a potem w przedszkolu sami wykonujemy rytmiczne piosenki. I dodaje: – W ludziach dorosłych ta potrzeba śpiewu jest nadal. Tym bardziej śpiewu o charakterze modlitewnym, który potrafi wnieść dużo emocji.

W Canticum Amicorum śpiewają osoby w różnym wieku, reprezentujący różne zawody. Ernest Pikulski wylicza: – Mamy kilku muzyków z Akademii Muzycznej, śpiewa z nami pani psycholog, która jest główną inicjatorką założenia chóru, jest mama trójki dzieci… – wymienia Ernest Pikulski i przekonuje: – W tym chórze każdy, kto potrafi śpiewać i chce to robić, może znaleźć swoje miejsce.

Reklama

Czytając program Koncertu Wielkanocnego, zwróciłam uwagę na zapowiedzianą prapremierę Małej Mszy G-dur. Jej twórca, Mariusz Kramarz, zapytany o genezę utworu opowiada: – Inicjatywa wyszła od Ernesta. Kiedyś w czasie przerwy pomiędzy zajęciami podszedł do mnie i zapytał, czy napisałbym utwór dla chóru (uśmiech). Nie zastanawiałem się długo, zanim powiedziałem, że napiszę. Ale mam świadomość, że takie rzeczy często nie wypalają. Gdzieś to się wszystko rozmywa i kończy na pomyśle. W tym przypadku stało się inaczej. Ernest był konsekwentny. Postanowił zamówiony utwór przygotować z chórem. W związku z tym dopytywał o postępy w komponowaniu; pisał, dzwonił, motywował mnie do pracy…

Przygotowania

Gdy przekornie pytam, czy we współczesnym świecie jest zapotrzebowanie na muzykę o charakterze religijnym, Mariusz Kramarz przekonuje: – Oczywiście, to widać chociażby w kościele. Ludzie chętnie przychodzą modlić się na nabożeństwa, które mają oprawę muzyczną. Z jednej strony słuchają utworów znanych nieraz od wieków, ale są też otwarci na nowe dzieła muzyczne, na utwory współczesne, dzięki którym także mogą przeżyć bliskie spotkanie z Bogiem. Kompozytor przyznaje, że muzyka religijna jest mu od zawsze bliska. I przekonuje: – Oprócz samego aspektu muzycznego, taka gra to wspaniały sposób na modlitwę, wszak kto śpiewa, ten się dwa razy modli. A Ernest Pikulski zauważa: – To trzeba szczególnie zaznaczyć, że muzyka jest jedyną sztuką, która ma przywilej nazywania się podwójną modlitwą.

Kompozytor podkreśla, że Mała Msza G-dur powstała specjalnie na ten koncert. A dyrygent dodaje: – Można powiedzieć, że jest dedykowana temu chórowi. Zapewnia, że przygotowania do koncertu idą pełną parą i zauważa, iż praca nad kolejnymi częściami koncertu to godziny konsekwentnych ćwiczeń. – Chórzyści słuchają się nawzajem – stwierdza dyrygent i dodaje: – Gdy słyszą efekt ich pracy, ich starań, to nie kryją radości. A teraz, gdy koncert się zbliża, jest też oczekiwanie na ten występ, co bardzo chórzystów mobilizuje. Jest w nas adrenalina, bo bardzo chcemy sprostać oczekiwaniom Mariusza; odczytać i przekazać słuchaczom intencje, które zawarł w utworze.

Zaproszenie

Mariusz Kramarz także nie kryje, że zarówno stworzenie utworu, jak również oczekiwanie na jego pierwsze wykonanie, jest stresujące. – To wynika z obaw, jak to zabrzmi – wyjaśnia i zauważa: – Fakt, że Mała Msza G-dur powstała, ogromnie buduje i zachęca do oczekiwania na efekty i dalszego działania.

Efekty pracy chóru Canticum Amicorum, solistów, dyrygenta i kompozytora będzie można usłyszeć i zobaczyć w niedzielny wieczór, 28 kwietnia, bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.30 w przepięknym wnętrzu kościoła pw. św. Bernardyna ze Sieny. Wstęp wolny! Warto skorzystać z zaproszenia i posłuchać, jak współcześni młodzi twórcy dzielą się muzyczną pasją!

Tagi:
koncert

Moniuszkowski koncert na Jasnej Górze

2019-05-21 14:21

AKW

W dniu 2 czerwca 2019 r. w Bazylice Jasnogórskiej wystąpią soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Będzie to koncert muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki w ramach obchodów 200-lecia urodzin kompozytora.

Zdzisław Sowiński

Koncert został objęty patronatem: Metropolity Częstochowskiego abp. Wacława Depo, Przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater

Program wypełnią „Litanie Ostrobramskie”, które należą do cenionych dzieł sakralnych Stanisława Moniuszki. Są utworami oryginalnymi, łączącymi formułę modlitwy i dzieła artystycznego. Napisane w Wilnie w latach 1843-55 były regularnie wykonywane podczas listopadowych Dni Opieki w Wilnie w Ostrej Bramie. Cztery „Litanie Ostrobramskie”, zachwycające słuchaczy artystycznym kunsztem i pełnią brzmienia, to nie tylko wybitne utwory wokalno-instrumentalne. W kontekście czynnego uczestnictwa Moniuszki w religijnym życiu Wilna, stanowią wyraz osobistej modlitwy kompozytora, silnie związanego środowiskowo i uczuciowo z Ostrą Bramą. Ponieważ w muzyce wokalno-instrumentalnej od XVII do XX wieku litania była gatunkiem rzadko opracowywanym przez kompozytorów, „Litanie Ostrobramskie” Stanisława Moniuszki są oryginalnymi i wartościowymi kompozycjami polskiej muzyki XIX w.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” włączył „Litanie Ostrobramskie” do swojego repertuaru pięć lat temu, a po raz pierwszy wykonał je 25 maja 2014 r. w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Mary Panny w Bardzie Śląskim. Natomiast wiosną tego roku w Koszęcinie odbyły się nagrania nowej płyty Zespołu, na której „Śląsk” zarejestrował „Litanie Ostrobramskie”.

Jak informuje Agnieszka Kukuła – rzecznik prasowy „Śląska” w Roku Stanisława Moniuszki zespół w sposób szczególny będzie przypominał słuchaczom, że kompozytor był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. – Być może mniej znany, ale przez to niezwykle interesujący, repertuar sakralny Moniuszki znakomicie nawiązuje do muzycznej kultury ludowej, co doskonale koresponduje z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk” – podkreśla Agnieszka Kukuła. – W interpretacji Zespołu „Śląsk” te wielkie, sakralne dzieła nabrały nowego wyrazu, nadając muzyce podniosłego charakteru. To także dowód ogromnej wszechstronności „Śląska”, który w ramach artystycznego rozwoju podejmuje kolejne wyzwania i sięga po nowy repertuar.

Koncerty moniuszkowskie w wykonaniu chóru i orkiestry zespołu zaplanowano m.in. w Łodzi, Kudowie Zdroju, Piotrawinie i Zielonej Górze (we współpracy z Filharmonią Zielonogórską).W październiku w ramach Dnia Stanisława Moniuszki w Koszęcinie, „Śląsk” – razem z Centrum Edukacji Artystycznej i Państwową Szkołą Muzyczną w Lublińcu – będzie gospodarzem tematycznego spotkania uczniów szkół muzycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pierwsza Komunia Święta i Biały Tydzień w Parafii św. Barbary w Wieluniu

2019-05-25 20:33

Zofia Białas

Miesiąc maj jest miesiącem Pierwszych Komunii Świętych. W całej Polsce w kościołach grupy dzieci – mniejsze lub większe- przystępują do swoich kolejnych sakramentów. Klękają przy kratkach konfesjonałów i odbywają swoją pierwszą spowiedź, potem w sposób uroczysty przyjmują po raz pierwszy do serca Chrystusa Eucharystycznego.

Zofia Bialas/Niedziela

Potem był „biały tydzień” - czas utrwalenia wszystkich zdobytych wiadomości o przyjętych dotychczas przez dzieci sakramentach, o Dekalogu, o Matce Bożej z Jasnej Góry oraz o świętej Ricie, której nabożeństwo przypadło w dniu 22 maja. Wspólnie z dziećmi modlił się ks. Andrzej Kornacki.

W ostatnim dniu ks. Jarosław Boral poświęcił pamiątkowe obrazki i krzyżyki przywiezione prosto z Rzymu. Ostatnim akordem „białego tygodnia” było poświęcenie jeżdżących prezentów i zapowiedź pielgrzymki.

Zofia Białas

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem