Reklama

Dookoła świata

Ostrzej wobec trójkąta

Robi się ciekawie. USA zaostrzają politykę wobec Kuby, Wenezueli i Nikaragui, czyli, jak mówią amerykańscy politycy, „trójkąta tyranii i terroru”. Zapowiedział to John R. Bolton, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. USA wprowadzają limit pieniędzy, które rodziny ze Stanów mogą wysyłać krewnym na Kubie – 1 tys. dol. na osobę na kwartał – oraz obostrzenia dotyczące podróży na Kubę, które nie mają związku z odwiedzaniem rodzin. Zapowiedział też działania, które uniemożliwią Kubie omijanie amerykańskich sankcji, a na listę oficjeli objętych sankcjami wpisano kolejne osoby związane z kubańskim wojskiem i wywiadem.

Bolton poinformował ponadto, że USA nakładają sankcje na bank centralny Wenezueli, który odgrywa ważną rolę we wspieraniu reżimu Nicolása Maduro, i na nikaraguański Banco Corporativo, który nazwał „lewą kasą” prezydenta Daniela Ortegi. USA, które nałożyły już w zeszłym roku sankcje na rząd Ortegi, do listy osób objętych obostrzeniami dopisały jednego z jego synów. Zdaniem Boltona, polityka poprzedniej administracji pozwalała Kubie rozszerzać wpływy w regionie, m.in. w Wenezueli.

Reklama

Wcześniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że nie odnowi zakazu wytaczania procesów firmom operującym na nieruchomościach, które Kuba zajęła Amerykanom po rewolucji z 1959 r. Zakaz pozwów nie doprowadził do celu, którym było skłonienie Kuby do demokratyzacji i powstrzymania eksportu ucisku, zwłaszcza do Wenezueli. Skutkiem mogą być tysiące roszczeń wartych dziesiątki miliardów dolarów, co zwiększy presję na Hawanę, by zaprzestała wspierać Maduro.

Wojciech Dudkiewicz

Giną ludzie

Conajmniej 4 osoby zginęły w czasie intensywnego ostrzału południowej części Trypolisu, stolicy Libii, przez Libijską Armię Narodową (ANL) gen. Chalify Haftara. Eksplozje było słychać w centrum miasta. Po 2 tygodniach od rozpoczęcia impet ofensywy na Trypolis osłabł, ANL utknęła na południowych przedmieściach Trypolisu, ale walki trwają, a ludzie giną. Trypolisu bronią zbrojne grupy wierne uznawanemu przez społeczność międzynarodową rządowi.

W wyniku walk na przedpolach Trypolisu zginęło już, według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 120 osób, a prawie 600 – zostało rannych. Gen. Haftar cieszy się poparciem Egiptu, ZEA, Rosji i Arabii Saudyjskiej, które – licząc na przywrócenie przez niego stabilności w kraju – po cichu dostarczają mu broń.

jk

Gra o Stambuł trwa

Reklama

Oficjalne ogłoszenie zwycięstwa kandydata opozycji Ekrema Imamoglu w lokalnych wyborach w Stambule pokazuje, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i kierowana przez niego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) źle znoszą porażki. Ogłoszenie wyniku wyborów nastąpiło ponad 2 tygodnie po nich i z miejsca wywołało kwestionowanie ich wyniku przez AKP, która domaga się powtórzenia głosowania ze względu na rzekome nieprawidłowości. AKP zdobyła co prawda najwięcej głosów w wyborach 31 marca br., ale utrata władzy w stolicy – Ankarze, a szczególnie w Stambule, na rzecz Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) jest uznawana za poważną porażkę. Erdogan dorastał w Stambule i tu zbudował swoją karierę polityczną po tym, jak w latach 90. XX wieku był burmistrzem miasta. Najwyższa Rada Wyborcza musi się odnieść do formalnego żądania AKP o powtórkę wyborów w Stambule. Kiedy to nastąpi – nie wiadomo.

wd

Sudan po obaleniu

Chaos w Sudanie, wywołany obaleniem wieloletniego dyktatora Omara al-Baszira i przejęciem rządów przez wojskowych, trwa. Nowe władze, chcąc uspokoić nastroje, łagodzą obostrzenia. Nowy szef Tymczasowej Rady Wojskowej – gen. Abdel Fattah Burhani w pierwszym przemówieniu poinformował o uchyleniu godziny policyjnej i zapowiedział zwolnienie wszystkich, którzy trafili do aresztu w czasie stanu wyjątkowego. Zapowiedział też utworzenie, po konsultacjach z opozycją i okresie przejściowym, który ma trwać do 2 lat, cywilnego rządu. Burhani rozwiązał władze prowincjonalne i zobowiązał się do poszanowania praw człowieka. – Podczas okresu przejściowego armia utrzyma pokój, porządek i bezpieczeństwo w całym Sudanie – zapowiedział.

wd

Więcej cukru w cukrze

Czasem można liczyć na rozsądek Parlamentu Europejskiego. Będzie zakaz sprzedaży produktów podwójnej jakości w Unii Europejskiej. Europosłowie zatwierdzili przepisy, według których towary sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład. To reakcja na apele krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które alarmowały, że sprzedawane u nich produkty są gorszej jakości. Potwierdziły to badania w naszym regionie. Mniej było czekolady w maśle czekoladowym, a pozornie identyczne napoje gazowane były słodzone syropem gorszej jakości, więcej było natomiast konserwantów, stabilizatorów i ulepszaczy. Wraz z wejściem w życie przepisów ma się to zmienić.

jk

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję