Reklama

Kalendarium Niepodległości

Tydzień 25.
29 kwietnia – 5 maja 1919

Wojska bolszewickie próbujące odbić Wilno 29 kwietnia rozpoczęły ostrzeliwanie artyleryjskie miasta. Natarcie nastąpiło nocą następnego dnia z kierunku Mejszagoły. Gwałtowny szturm na pozycje Polaków, z początku udany, zatrzymał się o świcie z dużymi stratami po stronie polskiej. Atak na skrzydło nieprzyjaciela pod Karolinką spowodował wycofanie się bolszewików i odepchnięcie ich daleko na północ i wschód od Wilna.

Po zajęciu Grodna przez Polaków nową linię demarkacyjną z niemieckimi wojskami Ober-Ostu, okupującymi jeszcze Suwalszczyznę, obsadzili m.in. żołnierze Pułku Jazdy Tatarskiej. Pułk formowany był od stycznia wśród polskich muzułmanów. W odezwie kierowanej „do narodu tatarskiego” wzywano: „Wszyscy wierni wyznawcy Proroka pod broń! Odradza się nasz stary tatarski konny pułk Rzeczypospolitej i wzywa wszystkich wiernych, zamieszkujących Polskę i Litwę, do swych szeregów, pod zielony sztandar Proroka! Niech Bóg błogosławi poczynania Wasze!!!”.

Reklama

W ostatnich dniach kwietnia na froncie galicyjskim wznowiono działania przeciw wojskom ukraińskim, z myślą o trwałym zabezpieczeniu Lwowa przed atakami i przygotowaniu generalnej ofensywy. Męstwem i ofiarnością wyróżniali się żołnierze z Wielkopolski, walczący na wschód od miasta. 29 kwietnia miała miejsce walka powietrzna między dwoma samolotami ukraińskimi, które się pojawiły nad Lwowem, a samolotem pilotowanym przez por. Stefana Steca. Nad Sokolnikami doszło do wymiany ognia i poważnego uszkodzenia jednej z ukraińskich maszyn. Było to pierwsze indywidualne polskie zwycięstwo w walce stoczonej w powietrzu. W działaniach kwietniowych na froncie ukraińskim polscy piloci wykonali 149 lotów i zrzucili na pozycje nieprzyjaciela łącznie 3552 kg bomb.

W Warszawie wiece pierwszomajowe, organizowane przez PPS na placu Saskim i przez Radę Delegatów Robotniczych na placu Teatralnym, zgromadziły kilkanaście tysięcy osób. W Łodzi, Zagłębiu Dąbrowskim i innych centrach przemysłowych domagano się zaprzestania wojny z republikami radzieckimi. W Częstochowie Narodowy Związek Robotniczy zorganizował pochód z orkiestrą i śpiewami narodowymi na Jasną Górę, gdzie wysłuchano Mszy św.

3 maja w całym kraju uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 r. – jako święto narodowe i kościelne. Celebrowano specjalne nabożeństwa w kościołach, synagogach i meczetach; organizowano defilady, akademie, pochody z licznym udziałem wojska i młodzieży szkolnej. W przemówieniach żądano przyłączenia do Macierzy Gdańska, Pomorza, Śląska, Galicji Wschodniej, Wileńszczyzny. W Warszawie, na stokach Cytadeli, w obecności Naczelnika Państwa, posadzono drzewo Wolności jako zaczątek parku Traugutta; w Poznaniu na Malcie 16 tys. ludzi rozpoczęło sypanie kopca Wolności.

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję