Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawierzyli jak Maryja

Koncerty, gra terenowa, sztuka teatralna, świadectwa, a w centrum Msza św. Tak przebiegał Diecezjalny Dzień Młodzieży, w którym wzięły udział tysiące młodych mieszkańców stołecznych diecezji

Niedziela warszawska 17/2019, str. 4

[ TEMATY ]

młodzież

Łukasz Krzysztofka

Młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej

Młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej

W Świątyni Opatrzności Bożej na młodzież czekał zespół ewangelizacyjny Mocni w Duchu i wspólnota „Młodość! Lubię to!”. Hasłem tegorocznego Diecezjalnego Dnia Młodzieży były słowa: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego”. Było to przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Miejcie odwagę wierzyć

W czasie wspólnej modlitwy powiewały kolorowe flagi, ale nie zabrakło także skupienia i ciszy, gdy do ołtarza diakon przyniósł Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Młodzi zostali zaproszeni, aby otoczyli stół Eucharystii i zawierzyli Jezusowi siebie i swoich bliskich. – Dajcie Bogu odpowiedzi na wzór Matki Bożej. Przed nami decyzja! Czy chcemy, jak Maryja, pełnić wolę Bożą w naszym życiu? – mówił do młodych dyrektor duszpasterstwa dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej ks. dr Marek Przybylski.

Reklama

Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w czasie której homilię wygłosił bp Rafał Markowski. – Dzisiaj trzeba mieć dużo odwagi, żeby powiedzieć: Jestem człowiekiem wierzącym – mówił do młodych. Bp Markowski wskazał na bezwarunkowe i bezkompromisowe „tak” Maryi wobec Bożego planu, które stało na początku Jej drogi życia. Podkreślił, że całe życie Maryi było potem potwierdzeniem Jej zdecydowania. – Jej siła polegała na tym, że każdego dnia mówiła Bogu to samo „tak”, w sposób niczym nieprzymuszony przyjmowała wolę Bożą jako swoją. Najtrudniejsze „tak” wypowiedziała stojąc pod krzyżem, godząc się na cierpienie Syna i swoje, ale tam zrozumiała sens całej misji, do której powołał ją Bóg – zaznaczył kaznodzieja.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przekonywał młodych, że wiara ma przenikać całe życie. – Nikt nie zmusza cię do wyznania wiary, ale jeżeli ją wyznajesz, bądź człowiekiem wiary. Bądź człowiekiem konsekwentnym. Bądź zimny albo gorący, a nie letni – prosił biskup.

Młodzież jest piękna

Młodzież spotkała się także w katedrze warszawsko-praskiej. – Przemieniajcie ten świat, opierając się na mocy i mądrości Boga – zaapelował do młodzieży bp Romuald Kamiński. – Przestrzenią spotkania z Chrystusem jest modlitwa, bo jeśli nie stajemy przy źródle, to wszystko idzie nie tak, ponieważ nie ma w nas mocy z wysoka, nie uda nam się więc iść właściwą drogą. Jeśli zaniedbamy spotkanie z Jezusem, jeśli nie znajdziemy dla Niego czasu, wcześniej czy później zdradzimy Go.

Reklama

Po Eucharystii w Akademiku Praskim odbyło się spotkanie poświęcone ŚDM w Panamie oraz adhortacji „Christus vivit”, w którym wziął udział bp Marek Solarczyk. – Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest również Boże życie. Korzystajcie więc z darów, którymi Pan was obdarował, rozwijajcie je i dzielcie się nimi z innymi – zachęcał młodych bp Solarczyk.

Podczas diecezjalnych spotkań młodym towarzyszyli kapłani, siostry zakonne i katecheci. – Dzisiejsza młodzież jest piękna, trzeba z nimi być, oni wręcz potrzebują prowadzenia i my staramy się im towarzyszyć – mówiła „Niedzieli” s. Ewelina ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej z Raszyna, która przyjechała z grupą młodzieży przygotowującą się do bierzmowania.

W auli kurii warszawsko-praskiej odbył się koncert zespołu Full Power Spirit, którego członkowie podzielili się z młodymi swoim doświadczeniem spotkania z Chrystusem oraz przeżywaniem swojej wiary na co dzień. Podkreślili, że największym darem, który każdy otrzymał, jest wolność i zachęcali młodzież do odpowiedzialnego z niej korzystania. Chętni mogli wziąć udział w grze terenowej, która swoim zasięgiem objęła obszar od sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpośrednie dotknięcie emocji

[ TEMATY ]

muzeum

wizyta

młodzież

Katarzyna Marcak

Młodzież z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu odwiedziła Miejsce Pamięci w ramach projektu praktyk realizowanego wspólnie z Biurem Wolontariatu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję