Reklama

Dookoła Polski

Zawiesili, nie skończyli

Strajkujący nauczyciele wrócili do obowiązków, ale ogłaszając to, prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył, że protest został zawieszony, a nie zakończony. – Strajk mógłby trwać, bo nauczyciele są do tego gotowi, mógłby trwać w czasie matur i nie zdołalibyście rozwiązać tego problemu. Ale musieliśmy wziąć odpowiedzialność za uczniów – powiedział szef związkowców, z których wielu jeszcze całkiem niedawno nie chciało dopuścić swoich uczniów do egzaminu dojrzałości.

Broniarz postawił rządowi ultimatum. – Czekamy na konkretne rozwiązania – powiedział, zapowiadając nowy etap protestu, a w jego ramach zorganizowanie „prawdziwego okrągłego stołu edukacji”, który ma przygotować tzw. pakiet wrześniowy i promować założenia programu „Szkoła na szóstkę”. Pakiet zawiera postulaty, które zakładają znaczne zwiększenie nakładów na oświatę i, oczywiście, dużo wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli.

Reklama

Decyzje ZNP poparł też drugi strajkujący związek, należący do Forum Związków Zawodowych – tłumaczył to chęcią utrzymania jedności. Decyzje obu central poprzedziły przyspieszone prace nad nowelizacją ustaw o systemie oświaty i prawa oświatowego, umożliwiające przystąpienie do matur w przypadku, gdyby blokowały to – jak zapowiadali strajkujący – rady pedagogiczne. Przyjęta nowelizacja uniemożliwia zablokowanie matur.

Wojciech Dudkiewicz

Za, a nawet przeciw

Uchwalenie rządowej nowelizacji rozszerzającej program „Rodzina 500 +” także na pierwsze dziecko – co należało do tzw. nowej piątki PiS – poprzedziła ciekawa dyskusja. Opozycja krytykowała posunięcie PiS, przypisując jednocześnie sobie zasługi w doprowadzeniu do nowej regulacji. Pierwszym politykiem, który mówił o programie „500+” na każde dziecko, był lider PO Grzegorz Schetyna – stwierdziła Marzena Okła. Krystian Jarubas przypomniał, że to PSL w 2016 r. złożyło wniosek o rozszerzenie programu. Paweł Pudłowski z .Nowoczesnej orzekł zaś, że nie ma środków na rozszerzenie programu, ale „strach przegranych wyborów, wywołany powstaniem Koalicji Europejskiej, jest większy niż prawa matematyki”. Konstruktywną – na przyszłość – propozycję miał Maciej Masłowski (Kukiz’15). Jego klub popiera wszystkie projekty prorodzinne, ale trzeba myśleć o stanie budżetu. – Odpodatkujmy ludzi, dajmy im zarabiać, wtedy to będzie miało większy sens – zachęcał.

wd

Tusk powie o Vacie

Być może 29 maja zobaczymy Donalda Tuska w Polsce. Chce go przesłuchać komisja ds. VAT. – Staramy się nawiązać kontakt nieformalny ze świadkami, żeby uzgodnić jakiś dobry termin. Jednak w przypadku Donalda Tuska to się nie udało, dlatego wysłaliśmy wezwanie na 29 maja – powiedział dziennikarzom Marcin Horała, szef komisji. Horała przypomniał, że Tusk jako szef partii rządzącej decydował o tym, jakie ustawy były wprowadzane, jakie pomijane, a kierując polityką państwa, „decydował w kwestii tego, czy problemy związane z luką VAT-owską są istotne i czy należy im przeciwdziałać”. – Z tego względu jest to świadek niezwykle istotny – dodał.

jk

Prezydent na topie

Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda jest liderem rankingu zaufania – ufa mu dwie trzecie (66 proc.) Polaków. Tak wynika z kwietniowego sondażu CBOS. Drugi jest premier Mateusz Morawiecki (55 proc.), a trzecie miejsce zajmują ex aequo lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz i wicepremier Beata Szydło (obojgu ufa po 46 proc. ankietowanych). Liderem rankingu nieufności jest szef PO Grzegorz Schetyna (44 proc.).

jk

Nie dla homoterroru

Stanowisko wyrażające sprzeciw wobec publicznych działań promujących ideologie ruchu LGBT przyjął sejmik województwa lubelskiego. Wnieśli je radni PiS, za stanowiskiem głosowała też część radnych opozycji. Zadeklarowano w nim m.in.: obronę szkoły i rodziny i ich ochronę przed rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami, brak zgody na wprowadzanie do szkół wychowania seksualnego w myśl standardów Światowej Organizacji Zdrowia oraz „instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. latarników)”.

wd

Chęć na wizę

Zachęcamy Polaków, którzy chcą ubiegać się o wizę lub jej odnowienie, do złożenia wniosku przed końcem września – apeluje Ambasada USA w Warszawie. Jeśli do końca III kwartału wzrośnie liczba zaakceptowanych wniosków o wizę turystyczną lub biznesową, Polska może zostać włączona do programu ruchu bezwizowego. „Zróbmy to razem” – zaapelowali Amerykanie, przypominając, że dołączenie Polski do programu będzie możliwe, jeśli m.in. wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych, liczony od października do września, spadnie poniżej 3 proc.

jk

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję