Reklama

Kalendarium Niepodległości

Jak budowała się wolna Polska

Tydzień 26.
6-12 maja 1919

7 maja w pałacu Trianon w Paryżu przedstawiciele zwycięskich mocarstw wręczyli delegacji niemieckiej warunki podpisania traktatu pokojowego. Zgodnie z jego postanowieniami Niemcy musiały przyjąć odpowiedzialność za spowodowanie wszystkich strat i szkód podczas wojny, wypłacić wysokie reparacje wojenne i zgodzić się na znaczne ustępstwa terytorialne. W części dotyczącej Polski, na mocy traktatu, państwo polskie miało przejąć Górny Śląsk, Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie; w południowej części Prus Wschodnich i okręgu Kwidzyna przewidywano plebiscyt. Gdańsk, jako Wolne Miasto, miał przejść pod kontrolę Ligi Narodów, a Polska uzyskiwała na jego terenie dostęp do portu i inne uprawnienia gospodarcze.

Warunki pokoju wywołały szok w Niemczech. Rząd wydał odezwę do narodu, w której stwierdził, że postanowienia traktatu są niewykonalne i zadają gwałt narodowi niemieckiemu. Odłączenie Górnego Śląska, Poznańskiego i Gdańska od Niemiec uznano za naruszenie prawa do samostanowienia ludności tych obszarów i zagrożenie dla gospodarki kraju. Zapowiedziano stanowczy protest i opór wobec postanowień konferencji pokojowej.

Reklama

W Poznaniu, 7 maja, nastąpiło uroczyste otwarcie Wszechnicy Piastowskiej (Uniwersytetu Poznańskiego) – pierwszej polskiej wyższej szkoły w Wielkopolsce. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele katedralnym celebrowanym przez prymasa Polski Edmunda Dalbora. W przemówieniu inauguracyjnym, w dawnej cesarskiej sali tronowej na zamku, pierwszy rektor Wszechnicy Heliodor Święcicki mówił m.in.: „Macie, młodzi przyjaciele, wykształcić się w Uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej kształcić się macie na dobrych obywateli kraju, bo macie być później apostołami świętej naszej sprawy, Ojczyzny naszej nadzieją. Niech krzepi się w Was męstwo, a płomienna miłość ojczyzny uzbraja Was w moc wytrwania. Stróżujcie dniem i nocą na warcie polskiej, sprawie narodowej poświęcajcie się pod wodzą profesorów Waszych, którzy Wam przewodzić, dla Was pracować pragną”.

Przed planowaną generalną ofensywą na dowódcę frontu galicyjskiego Piłsudski wyznaczył gen. Józefa Hallera. W związku z tym, 8 maja, Ukraińcy wystosowali ofi-cjalny protest do Rady Najwyższej Konferencji Pokojowej, której oficjalnie podlegała Błękitna Armia. Po wyjaśnieniach rządu polskiego pretensje władz ukraińskich uznano za nieuzasadnione.

Postępowała konsolidacja ruchów politycznych. W dniach 11-12 maja na zjeździe w Warszawie 3500 delegatów powołało do życia Związek Ludowo-Narodowy jako federację prawicowych i centrowych partii politycznych. W uchwałach zjazdu postulowano m.in. zjednoczenie wszystkich ziem, na których Polacy stanowią większość; ochronę kraju przed nienawiścią klasową; ustrój państwa oparty na sprawiedliwym porządku społecznym, wynikającym z nauki Kościoła.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję