Reklama

Niedziela Lubelska

Mali misjonarze

Trwają przygotowania do V Kongresu Misyjnego Dzieci Archidiecezji Lubelskiej. Spotkanie małych misjonarzy pod hasłem: „Duch Święty posyła nas” odbędzie się już za miesiąc, 8 czerwca, w Pliszczynie

Niedziela lubelska 18/2019, str. 8

[ TEMATY ]

kongres misyjny

Paweł Wysoki

Dzieci chętnie angażują się w działalność misyjną Kościoła

Dzieci chętnie angażują się w działalność misyjną Kościoła

Kongres, organizowany w ramach działalności Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, jest przygotowywany przez Centrum Misyjne Archidiecezji Lubelskiej. – Adresatami tego wydarzenia są uczniowie szkoły podstawowej. W pierwszej kolejności dotyczy on dzieci z ognisk misyjnych i grup kolędniczych, ale formuła spotkania jest otwarta na każdą zainteresowaną osobę, bo jednym z celów spotkania jest budzenie świadomości misyjnej – zaprasza ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Lubelskiej.

Dzielić się wiarą

Program kongresu nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego: „W mocy Bożego Ducha”. – Pragniemy, aby to hasło było dla nas zachętą do działania w mocy Ducha Świętego oraz do przyjęcia prawdy, że Duch Święty posyła nas, byśmy w Jego mocy mogli głosić wielkie dzieła Boże i być uczniami misjonarzami – mówi s. Irena Karczewska, Franciszkanka Misjonarka Maryi z CMAL. – Duch Święty posyła nas, by dzielić się najcenniejszym skarbem, jakim jest nasza wiara. Przypominamy sobie, że na mocy chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami, dlatego zapraszamy małych misjonarzy do wspólnego świętowania, budowania wzajemnych relacji, do poznawania osób, spotkania z misjonarzami, pogłębienia swojej formacji misyjnej oraz podtrzymania zapału misyjnego. Największym darem, jaki otrzymaliśmy od Pana Jezusa, jest wiara. Tego skarbu nie możemy jednak zatrzymać tylko dla siebie; mamy zanieść go każdemu człowiekowi na ziemi. To jest zadanie misyjne dla każdego. Chcemy się dzielić wiarą, objąć modlitwą dzieci świata oraz wspólnie świętować w naszej archidiecezji dzień misyjny dzieci – podkreśla zakonnica.

Radosne spotkanie

Reklama

Spotkanie, po raz kolejny, odbędzie się w gościnnych progach Księży Sercanów w podlubelskim Pliszczynie. Kongres, koordynowany przez ks. Wojciecha Rebetę i s. Irenę Karczewską, przygotowuje zespół misyjnych animatorów. Są to katecheci (Elżbieta Czarnota, Agata Skraińska, Waldemar Dziaczkowski, Agnieszka Remiś, Teresa Lankamer-Solis, s. Urszula Kupczyk OSU, s. Dorota Ostolska FMM) oraz przedstawiciele zgromadzeń zakonnych (Sióstr Białych – s. Małgorzata Popławska, Franciszkanek Misjonarek Maryi – s. Irena Karczewska, Ojców Białych – o. Mariusz Bartuzi, Ojców Werbistów – o. Stefan Kukuła). Uczestnicząc w przygotowanym programie, dzieci modlą się, ale też wymieniają się doświadczeniem i dzielą się radością wiary ze swoimi rówieśnikami. – W spotkaniu z drugim człowiekiem przejawiają się miłość, radość, nadzieja, zaufanie i pewność, że każde spotkanie może przynieść obfity owoc. Modląc się za misjonarzy i misjonarki, rówieśników z wszystkich kontynentów, mamy świadomość i przekonanie, że pomagamy innym. Pomaganie jest wpisane w ludzką naturę; chcemy to czynić, by choć odrobinę lepiej żyło się dzieciom, które cierpią z powodu niedożywienia, chorób, braku dostępu do edukacji czy służby medycznej – mówi s. Karczewska. – Udział w Kongresie Misyjnym Dzieci jest okazją do poznania ognisk misyjnych działających przy szkołach czy parafiach; pozwala spotkać dużą liczbę dzieci zaangażowanych w misje. Dla wszystkich jest umocnieniem i przekonaniem, że nie jesteśmy sami w naszej modlitwie, działalności, formacji czy niesieniu pomocy. Promujemy współpracę, animację i formację. Chodzi też o integrację wszystkich środowisk misyjnych dzieci, wymianę doświadczeń, rozbudzenie na nowo zapału misyjnego w dzieciach i ich opiekunach – dodaje siostra z Centrum Misyjnego. Uczestnicy zaproszeni są też do udziału w konkursie na „Latawiec małego misjonarza”.

Ze względów organizacyjnych udział w kongresie należy zgłosić do 15 maja na adres: misje.lublin@gmail.com. Szczegółowe informacje można uzyskać u s. Ireny w czasie dyżurów w CMAL we środy i czwartki (w gmachu Kurii Metropolitalnej). Kongres Misyjny Dzieci jest jedną z form przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który został ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka na październik 2019 r. Wówczas (5 października) w Lublinie odbędzie się Forum Misyjne, o którym napiszemy niebawem.

* * *

Pliszczyn, 8 czerwca 2019

9.30 – Powitanie uczestników kongresu i prezentacja grup
10.30 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika
11.30 – Misyjna animacja muzyczna
12.00 – Spotkanie z misjonarzami
12.45 – Rozstrzygnięcie konkursu
13.00 – Katecheza Modlitwa 5 palców
13.30 – Uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie

2019-04-30 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na świecie pracuje 1903 polskich misjonarzy

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

kongres misyjny

ARCHIWUM KS. WIESŁAWA PODGÓRSKIEGO

Ks. Wiesław wśród swoich afrykańskich parafian. W tle budynek plebanii...?

Ks. Wiesław wśród swoich afrykańskich parafian. W tle budynek plebanii...?

- Według danych z 1 października 2019 r. na misjach pracuje 1903 polskich misjonarzy (o 101 mniej niż w ub. roku) – podaje O. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wyjaśnia, że nasi misjonarze są stosunkowo młodzi. Średnia wieku wśród nich wynosi 53 lata. 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

O. Szymczycha informuje, że w ciągu ostatniego roku zmarło 28 polskich misjonarek i misjonarzy. A ze względu na wzrost powołań w krajach misyjnych, wycofano niektórych misjonarzy do innych posług. Niektórzy natomiast przeszli na emeryturę;a inni – schorowani powrócili do Polski. Znaczna liczba misjonarzy po zakończeniu umowy misyjnej przeszła do duszpasterstwa w Polsce lub w Europie.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę w Jarosławiu

2021-09-21 10:32

Henryk Grymuza

Na placu przed Kolegiatą.

Na placu przed Kolegiatą.

Każda rocznica sowieckiej agresji na Polskę wzrusza do głębi serca Polaków, czego przykładem były uroczystości zorganizowane w Jarosławiu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz, wojska i  innych służb mundurowych, Sybiraków oraz młodzież z kilkunastu szkół. Młodych ludzi uczestniczących w rocznicowych obchodach było znacznie więcej iż w minionych latach.

Uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Bożego Ciała zgromadziła liczne rzesze wiernych, byłych zesłańców Sybiru, uczniów, nauczycieli i tych wszystkich, który Polskę w sercu noszą. Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke przekazano sztandar jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków. Przed ołtarzem akt przekazania podpisali: ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Witold Garczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję