Reklama

Dookoła świata

2019-05-08 08:12


Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 12

Kim straszy, Trump uspokaja

Północnokoreańskie testy i próby rakietowe stawiają pod znakiem zapytania odprężenie w relacjach USA-Korea Płn. Najpierw wystrzelono kilka rakiet krótkiego zasięgu, które poleciały na odległość do 200 km, potem testowano wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu. Jak podano oficjalnie, celem było „sprawdzenie możliwości operacyjnych i dokładności wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu, a także sterowanej broni taktycznej”. Przywódca kraju Kim Dzong Un wyraził satysfakcję z ćwiczeń i wezwał armię do zachowania stanu gotowości bojowej.

Próby tłumaczy się impasem w rokowaniach w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Po fiasku lutowego szczytu z prezydentem Donaldem Trumpem w Hanoi Kim Dzong Un wyznaczył koniec roku jako termin, do którego USA powinny złagodzić żądania dotyczące likwidacji północnokoreańskiego programu jądrowego. Amerykanie odrzucili ten termin i wezwali Kima do kolejnych kroków zmierzających do wspomnianej denuklearyzacji.

Korea Płn. zabiega o zniesienie sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za zbrojenia, o czym nie może być mowy wobec braku wspomnianych konkretów. Niemniej prezydent Trump zapewnia, że nadal możliwe jest zawarcie porozumienia. Napisał, że Kim Dzong Un zdaje sobie sprawę z potencjału gospodarczego swego kraju i nie zrobi nic, co mogłoby go roztrwonić.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Koronacja Ramy

Tysiące mieszkańców Tajlandii wyszło na ulice Bangkoku w żółtych strojach, by zobaczyć uroczysty pochód z udziałem króla Mahy Vajiralongkorna, który został w sobotę 4 maja br. oficjalnie koronowany jako Rama X. Pochód na siedmiokilometrowej trasie jest częścią trzydniowego procesu koronacji, który łączy tradycje buddyjskie i hinduistyczne. Na uroczystości związane z koronacją wydano miliard bahtów (prawie 120 mln zł).

jk

* * *

Prorodzinne efekty

Prorodzinna polityka rządu Viktora Orbána na Węgrzech przynosi efekty: w ciągu 8 lat zmniejszyła się liczba aborcji i rozwodów, a liczba zawieranych małżeństw stale rośnie i rodzi się więcej dzieci. Dziś na wsparcie dla rodzin przeznaczane jest 5 proc. PKB. – Budujemy kraj przyjazny dla rodziny i wspieramy małżeństwa, które wychowują dzieci – powiedziała dziennikarzom Katalin Novak, węgierska minister ds. rodziny.

jk

* * *

Nieudana próba

Przywódca wenezuelskiej opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaidó przyznał, że popełnił błędy podczas próby odsunięcia od władzy prezydenta Nicolása Maduro, m.in. przecenił poparcie wewnątrz sił zbrojnych. Spodziewał się przejścia na stronę opozycji większej liczby wojskowych, co miało doprowadzić do ustąpienia ze stanowiska Maduro, jednak wojsko stłumiło uliczne protesty. Guaidó powiedział dziennikarzom, że nie poparłby jednostronnej amerykańskiej interwencji wojskowej – USA jej nie wyklucza – zaznaczył jednak, że gdyby wenezuelska armia odwróciła się od Maduro, to parlament tego kraju mógłby zaakceptować wsparcie militarne ze strony USA.

wd

* * *

Chińczycy w Arktyce

Pentagon ostrzega przed Chińczykami w Arktyce. Informacje na temat aktywności sił zbrojnych Chin pojawiły się w raporcie sporządzonym dla Kongresu. Pekin przyjął plan rozwoju szlaków handlowych, które powstały w wyniku globalnego ocieplenia. Chce stworzyć „Polarny Jedwabny Szlak”. W raporcie zwrócono uwagę na obawy Danii dotyczące zainteresowania Chin Grenlandią, w tym chęci utworzenia tam stacji badawczej, stacji satelitarnej i renowacji lotnisk. Władze USA zwracają uwagę na coraz większą liczbę lodołamaczy i stacji badawczych w Norwegii oraz na Islandii. Mogą one wspierać obecność chińskiej armii w regionie Arktyki, m.in. rozmieszczanie okrętów z bronią nuklearną.

wd

Reklama

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kiciński: Św. Jadwiga postępowała jak Maryja

2019-10-17 00:12

Agata Pieszko

Kościół 16 października wspomina św. Jadwigę, patronkę Polski, Śląska i archidiecezji wrocławskiej. Wspomina także dobrą żonę, kochającą matkę i mądrą władczynię, która pojawiła się we Wrocławiu w 1190 r.

Agnieszka Bugała
Zdjęcie wizerunku św. Jadwigi z Bazyliki pw. Św. Jadwigi w Trzebnicy

Uszanowała polskość

Gdy Jadwiga trafiła na dwór księcia Bolesława Wysokiego, ojca jej przyszłego męża, Henryka I Brodatego, zaraz nauczyła się języka polskiego i biegle się nim posługiwała. To bardzo cenne, że dziewczyna urodzona w Andechs w Niemczech przyjęła nasze zwyczaje oraz język!

Dobra żona i kochająca matka

Jadwiga i Henryk byli przeciwieństwem małżeństwa zawartego z rozsądku, czy dla skrzyżowania się wielkich rodów królewskich. Naprawdę się kochali, a owocem ich miłości było siedmioro dzieci. Niestety jednak czworo z nich zmarło. Mimo ogromnej miłości, małżonkowie byli związani ślubem czystości zawartym w 1209 r. roku przed biskupem wrocławskim Wawrzyńcem (źródła historyczne podają, że księżna mogła mieć wtedy około 33 lat, a Henryk Brodaty około 43 lat).

Uczy, jak znosić krzyż

Jadwiga doświadczyła w swoim życiu wiele cierpienia – utrata dzieci, śmierć męża, śmierć siostry Gertrudy za sprawą morderstwa, czy hańba ściągnięta na rodzinę przez siostrę Agnieszkę, która była matką dzieci z nieprawego łoża. Mimo tych dopustów Bożych, Jadwiga nadal z pokorą modliła się i czyniła dobro.

Mądra władczyni

Trzeba nam pamiętać, że na dworze świętej nie brakło ciepła oraz dobrych zwyczajów. Księżna dbała o służbę i czuwała nad tym, by chronić uciśnionych oraz najuboższych. Budowała szpitale, domy opieki, kościoły, klasztory, miejsca, w których ludzie jednali się ze sobą. Popierała szkołę katedralną we Wrocławiu, słała więźniom żywność i ubrania. Mówi się także o tym, jakoby zamieniała więźniom karę śmierci czy długich lat więzienia na prace przy budowie kościołów lub klasztorów. Sama Jadwiga wraz ze swoim mężem ufundowała klasztor cysterski. Bazylikę św. Jadwigi w Trzebnicy możemy odwiedzać do dzisiaj, szczególnie w trakcie sierpniowej i październikowej pielgrzymki.

Jak Maryja

– Św. Jadwiga straciła wszystko. Została z niczym. Umierała w wielkim opuszczeniu, ale tak naprawdę umierała z Jezusem i z Maryją w ręku, której tak bardzo się trzymała. Zobaczcie, że Jadwiga na każdym etapie swojego życia postępowała tak, jak Maryja. Kiedy miała rodzinę, kochała męża i swoje dzieci, kiedy straciła dzieci, stała się matką dla wszystkich ludzi. Była najszczęśliwsza na świecie, dając siebie innym – mówił we wspomnienie św. Jadwigi o. bp Jacek Kiciński na mszy wspólnotowej młodych małżeństw. Jadwiga była tak posłuszna mężowi, że mimo swoich racji, zawsze pozostawiała mu ostatnie zdanie. Henryk Brodaty chętnie przystawał jednak na jej mądre, sprawiedliwe i dobre decyzje. Czy to nie przypomina relacji Jezusa z Maryją?

Biskup Jacek poskreślał także, że szczęśliwa kobieta to taka, która pokocha samą siebie tak, jak kocha innych. Św. Jadwiga była tym bardziej szczęśliwa, im bardziej cierpiała.

– To była chodząca dobroć, ona zapominała o sobie. Skąd czerpała siły? Odpowiedź jest prosta: Jadwiga czerpała swoje siły z modlitwy. Sam się zastanawiam, co robię, gdy nie mam sił? Co wy robicie, kiedy nie macie już siły – pytał o. Jacek.

Jadwiga u swojego kresu zamieszkała w klasztorze cysterek w Trzebnicy, gdzie prowadziła bardzo ascetyczne życie, pełne pokuty, postu i wyrzeczeń. Dobrze jest uciekać się do niej w trudnych sprawach, szczególnie prosząc o łaskę pokoju i pojednania. Polecajmy jej Wrocław, który także powinien cechować się właściwymi obyczajami i walką o sprawiedliwość oraz dobro, ponieważ taki był dwór św. Jadwigi Śląskiej, mądrej patronki naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem