Reklama

Dookoła świata

2019-05-08 08:12


Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 12

Kim straszy, Trump uspokaja

Północnokoreańskie testy i próby rakietowe stawiają pod znakiem zapytania odprężenie w relacjach USA-Korea Płn. Najpierw wystrzelono kilka rakiet krótkiego zasięgu, które poleciały na odległość do 200 km, potem testowano wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu. Jak podano oficjalnie, celem było „sprawdzenie możliwości operacyjnych i dokładności wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu, a także sterowanej broni taktycznej”. Przywódca kraju Kim Dzong Un wyraził satysfakcję z ćwiczeń i wezwał armię do zachowania stanu gotowości bojowej.

Próby tłumaczy się impasem w rokowaniach w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Po fiasku lutowego szczytu z prezydentem Donaldem Trumpem w Hanoi Kim Dzong Un wyznaczył koniec roku jako termin, do którego USA powinny złagodzić żądania dotyczące likwidacji północnokoreańskiego programu jądrowego. Amerykanie odrzucili ten termin i wezwali Kima do kolejnych kroków zmierzających do wspomnianej denuklearyzacji.

Korea Płn. zabiega o zniesienie sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj za zbrojenia, o czym nie może być mowy wobec braku wspomnianych konkretów. Niemniej prezydent Trump zapewnia, że nadal możliwe jest zawarcie porozumienia. Napisał, że Kim Dzong Un zdaje sobie sprawę z potencjału gospodarczego swego kraju i nie zrobi nic, co mogłoby go roztrwonić.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Koronacja Ramy

Tysiące mieszkańców Tajlandii wyszło na ulice Bangkoku w żółtych strojach, by zobaczyć uroczysty pochód z udziałem króla Mahy Vajiralongkorna, który został w sobotę 4 maja br. oficjalnie koronowany jako Rama X. Pochód na siedmiokilometrowej trasie jest częścią trzydniowego procesu koronacji, który łączy tradycje buddyjskie i hinduistyczne. Na uroczystości związane z koronacją wydano miliard bahtów (prawie 120 mln zł).

jk

* * *

Prorodzinne efekty

Prorodzinna polityka rządu Viktora Orbána na Węgrzech przynosi efekty: w ciągu 8 lat zmniejszyła się liczba aborcji i rozwodów, a liczba zawieranych małżeństw stale rośnie i rodzi się więcej dzieci. Dziś na wsparcie dla rodzin przeznaczane jest 5 proc. PKB. – Budujemy kraj przyjazny dla rodziny i wspieramy małżeństwa, które wychowują dzieci – powiedziała dziennikarzom Katalin Novak, węgierska minister ds. rodziny.

jk

* * *

Nieudana próba

Przywódca wenezuelskiej opozycji i przewodniczący parlamentu Juan Guaidó przyznał, że popełnił błędy podczas próby odsunięcia od władzy prezydenta Nicolása Maduro, m.in. przecenił poparcie wewnątrz sił zbrojnych. Spodziewał się przejścia na stronę opozycji większej liczby wojskowych, co miało doprowadzić do ustąpienia ze stanowiska Maduro, jednak wojsko stłumiło uliczne protesty. Guaidó powiedział dziennikarzom, że nie poparłby jednostronnej amerykańskiej interwencji wojskowej – USA jej nie wyklucza – zaznaczył jednak, że gdyby wenezuelska armia odwróciła się od Maduro, to parlament tego kraju mógłby zaakceptować wsparcie militarne ze strony USA.

wd

* * *

Chińczycy w Arktyce

Pentagon ostrzega przed Chińczykami w Arktyce. Informacje na temat aktywności sił zbrojnych Chin pojawiły się w raporcie sporządzonym dla Kongresu. Pekin przyjął plan rozwoju szlaków handlowych, które powstały w wyniku globalnego ocieplenia. Chce stworzyć „Polarny Jedwabny Szlak”. W raporcie zwrócono uwagę na obawy Danii dotyczące zainteresowania Chin Grenlandią, w tym chęci utworzenia tam stacji badawczej, stacji satelitarnej i renowacji lotnisk. Władze USA zwracają uwagę na coraz większą liczbę lodołamaczy i stacji badawczych w Norwegii oraz na Islandii. Mogą one wspierać obecność chińskiej armii w regionie Arktyki, m.in. rozmieszczanie okrętów z bronią nuklearną.

wd

Reklama

Bp Pindel: szkaplerz zobowiązuje, nie zwalnia z wysiłku, uczy zaangażowania

2019-07-17 12:40

rk / Oświęcim (KAI)

„Szkaplerz to znak podporządkowania życiu Matki Bożej” – przypomniał 16 lipca w Oświęcimiu bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej sprawował liturgię z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Podczas odpustowej uroczystości kilkunastu wiernych przyjęło po raz pierwszy szkaplerz.

PB

W homilii bp Pindel wyjaśnił wymowę teologiczną i duchową szkaplerznej szaty. Zwrócił uwagę, że wskazuje ona na wolę związania życia z Matką Pana, a jednocześnie podporządkowania się głównemu życiowemu przesłaniu Maryi. Jak wytłumaczył biskup, przesłanie to zostało wypowiedziane w Kanie Gallilejskiej w słowach: „Uczyńcie wszystko, co On wam powie”.

„Chodzi tu o codzienne nasze posłuszeństwo wobec słowa Bożego - tego słuchanego w Kościele, rozważanego w domu podczas czytania czy medytacji. To przede wszystkim poddanie się temu słowu. Poddanie się z wiarą, jak po usłyszeniu słów Jezusa: «Napełnijcie stągwie wodą!»” – dodał biskup, wskazując na dokonany przez Jezusa cud przemiany wody w wino, opisany w Ewangelii św. Jana.

„Godnie nosi szkaplerz uczeń Jezusa, który jest posłuszny, jak żołnierz dowódcy, noszący taki sam mundur tylko z innymi stopniami” – kontynuował duchowny i przypomniał, że Maryja nie tylko rozważa każde słowo i wydarzenie, ale także przechowuje je w swoim sercu i przekazuje dla dobra tych, którzy, tak jak ona, są uczniami Chrystusa.

Kaznodzieja podkreślił, że szkaplerz daje nadzieję na zbawienie i ostateczne zwycięstwo nad śmiercią i szatanem. „Zarazem szkaplerz jest zobowiązaniem po stronie Tego, który jest Zwycięzcą i Zbawicielem. Szkaplerz nie zwalnia z wysiłku i nie uczy bierności. Nie jest dla takich, którzy liczyliby na innych, nie wypełniając swoich zobowiązań” – zaznaczył. Hierarcha zachęcił do noszenia szkaplerza. Porównał to do brania na co dzień Maryi „do siebie, do tego, co do nas należy, niczego przed nią nie ukrywając”.

Wspólnie z biskupem w Karmelu modlili się kapłani z dekanatu oświęcimskiego, księża salezjanie, ojcowie karmelici i franciszkanie, przebywające za klasztorną klauzurą karmelitanki, oświęcimskie siostry serafitki, misjonarki św. Maksymiliana oraz wierni z Oświęcimia. Byli uczestnicy także prenowicjatu salezjańskiego.

Podczas odpustowej uroczystości kilkunastu wiernych przyjęło po raz pierwszy szkaplerz.

Nazwa „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapularis”, czyli „noszony na plecach”. Zakonnicy noszą szkaplerz w postaci prostokątnego kawałka materiału z otworem na głowę, wkładanego na tunikę habitu. Taką szatę jako element habitu noszą dziś nie tylko karmelici, ale i inne zakony. Świeccy noszą go w formie medalika. Tradycyjnym dniem, kiedy przyjmuje się szkaplerz jest święto Matki Bożej Szkaplerznej. Odwiedzenie karmelitańskiej wspólnoty jest zewnętrznym znakiem włączenia się w duchowe dobra zakonu, jakich poprzez nałożenie szkaplerza dostępujemy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem