Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie świętego papieża u św. Tadeusza

W 5. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II w legnickiej parafii św. Tadeusza uroczyście zainstalowano relikwie świętego Papieża. Są to relikwie I stopnia i umieszczone w specjalnym relikwiarzu.
Uroczystości przewodniczył długoletni sekretarz św. Jana Pawła II, a dziś metropolita lwowski– abp Mieczysław Mokrzycki

Niedziela legnicka 19/2019, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Monika Łukaszów

Relikwie świętego Papieża do Legnicy przywiózł abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie świętego Papieża do Legnicy przywiózł abp Mieczysław Mokrzycki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając Mszę św. 27 kwietnia br. metropolita lwowski przekazał na ręce ks. prob. Stanisława Araszczuka relikwie św. Jana Pawła II.

– W 2014 r. byliśmy świadkami kanonizacji Papieża Polaka. Jako jego osobisty sekretarz, a dziś metropolita lwowski, w obecności bp. Stefana Cichego, zgromadzonych tu kapłanów i całego ludu Bożego, pragnę uroczyście przekazać cząstkę świętych relikwii Jana Pawła II, dla parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego, zgromadzonego wokół Następcy św. Piotra oraz jedność w modlitwie. Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości. Św. Janie Pawle II módl się za nami! – mówił abp Mokrzycki

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaszczyt dla parafii

Proboszcz parafii ks. Stanisław Araszczuk, witając zebranych w świątyni, mówił: – Chcemy modlić się do Boga za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w czasie jakże ważnym, kiedy zaczynamy świętowanie niedzieli Bożego Miłosierdzia. Ten przymiot Boga często podkreślał Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu. Powierzmy nasze sprawy Bogu Ojcu, który jest Bogiem miłosiernym.

Reklama

Przy ołtarzu wraz z arcybiskupem lwowskim modlili się biskup senior Stefan Cichy, ks. Józef Lisowski, kanclerz legnickiej Kurii biskupiej oraz księża z legnickich parafii.

W homilii metropolita lwowski przypomniał nauczanie oraz osobę świętego Papieża, odpowiadając na zadanie na początku homilii pytanie „Czego uczy nas świętość tego ucznia Chrystusowego?”.

– Ojciec Święty był wielkim teologiem, można powiedzieć mistykiem, ale chcę wam powiedzieć, że każdego dnia modlił się także w sposób bardzo prosty. Rozpoczynał swoje modlitwy od mówienia pacierza katechizmowego. Tego, którego uczyliśmy się przystępując do Pierwszej Komunii św. Wyróżniała go modlitwa i pokora, ale stale myślał też o drugim człowieku. Był o niego zatroskany, stąd jego nauczanie w obronie życia, o prawie do pracy, wolności czy godności. Szczególną troską otaczał dzieci, młodzież, starszych i cierpiących. Można powiedzieć, że całe postępowanie Ojca Świętego było uderzające – mówił w homilii metropolita lwowski.

Naśladujcie go

Reklama

– Moi drodzy, jakże cieszą się nasze serca, że świat nie zapomniał o Janie Pawle II. Po jego kanonizacji wiele osób prosi o jego relikwie, o modlitwę przy jego ołtarzu. Powiedziałbym, że Ojciec Święty jest nadal żywy, tyle że w nas. Myślimy o nim wiedzeni nakazem serca, pragnieniem bycia człowiekiem Bożym tak, jak był nim on, nasz Ojciec Święty. Zarazem chcemy wyrazić dziękczynienie Panu Bogu, że jest możliwe bycie człowiekiem dobrym i pięknym. W naszym wspominaniu o Ojcu Świętym kryje się prośba, abyśmy mogli stawać się lepsi. By lepszymi, dzięki Bożemu błogosławieństwu, stawali się nasi bliscy, rodacy, Ojczyzna i cały świat. Naśladujmy więc św. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć na czym polega kroczenie do świętości. Niech teraz ta bliskość świętego zachęca nas do świętego życia. Jan Paweł II niestrudzenie powtarzał, że prawdziwi uczniowie Chrystusa są zakorzenieni w glebie świętości i nauczył nas prostej modlitwy o świętość: „Panie, przyjmij mnie takim, jakim jestem. Z moimi wadami, z moimi słabościami, ale spraw bym stał się takim, jak tego pragniesz”. Dzisiaj, co do skuteczności tej modlitwy, nie możemy mieć żadnych wątpliwości. Dzisiaj każdy z nas powinien uczynić ją swoją. Moi drodzy, do takiego świętego dzisiaj przyszliście i takiego świętego dzisiaj wam zostawiam – mówił abp Mokrzycki.

Na zakończenie Eucharystii metropolita lwowski podziękował za zaproszenie, a także wspomniał swoje poprzednie wizyty w diecezji legnickiej: w Białej na spotkaniu Kresowian, a także w krzeszowskim sanktuarium.

Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem oraz ucałowaniem relikwii.

Relikwiarium

– Jan Paweł II od początku związany był z istnieniem naszej parafii – mówi proboszcz ks. Stanisław Araszczuk. Podczas pamiętnej wizyty w Legnicy 2 czerwca 1997 r. poświęcił kamień węgielny pod budowę naszego kościoła parafialnego i ten kamień węgielny mamy możliwość pokazać wiernym i przypomnieć to historyczne wydarzenie. Nad wejściem do naszego kościoła mamy też witraż przedstawiający św. Jana Pawła II i słowa, które wypowiedział w czasie Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat „Nie bójcie się otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi”. To jest zachęta dla nas, aby odczytywać te słowa, jako wskazanie. Chcemy w naszej parafii wprowadzić specjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, który jest potężnym orędownikiem w naszych sprawach – mówi ks. Araszczuk i dodaje: – Relikwiarz, z cząstką relikwii Jana Pawła II, umieszczony będzie w specjalnie przygotowanym relikwiarium nieopodal prezbiterium.

2019-05-08 08:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalone relikwie

Relikwie świętych apostołów Piotra i Pawła z kościoła z diecezji Chalon sur Marne, który we Francji został zamknięty i przeznaczony do sprzedaży, zostały wprowadzone do świątyni w Konstantynowie Łódzkim.

Po świętach wielkanocnych katolickie media obiegła wiadomość, że w tym roku we Francji chrzest święty przyjęło o 31 proc. więcej osób dorosłych niż w roku minionym. Podano także informację, że procentowo wzrosła liczba katechumenów, czyli osób przygotowujących się do przyjęcia sakramentów. Dane te rodzą nadzieję, że najstarsza córa Kościoła – jak określił Francję Jan Paweł II – doświadcza odnowy religijnej i duchowej. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym kraju masowo zamykane są chrześcijańskie świątynie. Na portalach internetowych znaleźć możemy oferty sprzedaży organów piszczałkowych, ławek, ołtarzy, krzyży, obrazów, a nawet relikwiarzy z desakralizowanych budynków sakralnych. – Dokładnie znam tę sytuację Kościoła, ponieważ przez lata studiowałem we Francji – mówi ks. Roman Piwowarczyk, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Konstantynowie Srebrnej. Z bólem serca patrzy się na to, jak wiekowe świątynie są niszczone lub przebudowywane na domy mieszkalne, kluby muzyczne czy też restauracje. – Wszyscy wiemy, że ludzie na zachodzie porzucają swoje chrześcijańskie korzenie i odchodzą od Boga. Wiemy również, że wierzącym zagraża nie tylko postępująca laicyzacja i wszechobecna ideologizacja, która kwestionuje wszystko, co związane z Ewangelią Jezusa, ale również i islamizacja. Proces zmian, jaki zaszedł we Francji, jest bardzo podobny do tego, jaki obecnie zachodzi w Polsce. Wszystko zaczęło się od budowania państwa laickiego, później wielokulturowego, w którym pod hasłem tolerancji zaczęto deprecjonować fakty historyczne, a następnie państwa otwartego, do którego napłynęły setki tysiące islamskich migrantów. Kiedy dowiedziałem się, że z zamykanych kościołów relikwie pierwszego stopnia trafiają na przysłowiowy „strych”, nie mogłem obok tego przejść obojętnie. Dlatego, kiedy dowiedziałem się od francuskiego księdza, że w depozycie znalazły się relikwie świętych apostołów Piotra i Pawła, to od razu o nie wystąpiłem. W parafii natychmiast znaleźli się darczyńcy, którzy ufundowali relikwiarz i w uroczystość odpustową zainstalowaliśmy je w naszym kościele – podkreśla ks. Piwowarczyk. – Jesteście drugą świątynią w diecezji, w której znajdują się doczesne szczątki dwóch Apostołów, będących założycielami wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie – mówił w homilii ks. Paweł Gabara. – Ich obecność pośród wielu innych wielkich wstawienników, których przechowuje wasza świątynia, a szczególnie obok cudownego wizerunku Matki Bożej ze Srebrnej, jest darem i zachętą, by przez nich zawierzać Bogu swoje intencje. Pierwszy papież, czyli św. Piotr oraz ewangelizator pogan, czyli św. Paweł, którzy ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, są dla nas w obecnych czasach znakiem odwagi w głoszeniu słowa Bożego, które wzywa do nawrócenia i przyjęcia Jezusa – podkreślał ks. Gabara.
CZYTAJ DALEJ

Wydaje się nam, że końcem wszystkiego jest dla nas śmierć

2025-04-07 14:03

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii J 6,35-40

Czytania liturgiczne na 7 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję