Reklama

Przed kanonizacją bł. M. Urszuli Ledóchowskiej (3)

Króluj nam, Chryste - zawsze i wszędzie

Oprac. Elżbieta Adamczyk
Edycja łódzka 16/2003

Tak, dziecko moje najdroższe, może jeszcze tego nie rozumiesz, ale wierz mi - szczęście nasze, jedyne prawdziwe, niezmienne szczęście na ziemi to Jezus w Eucharystii - a ofierze Jezusa na krzyżu to szczęście zawdzięczamy. Kochajmy więc Jezusa w tabernaculum tak, jak nas kochał Jezus na krzyżu, ofiarujmy się bez podziału Jezusowi w tabernaculum tak, jak Jezus na krzyżu ofiarował się za nas.
M. Urszula Ledóchowska do dzieci podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Eucharystycznego w Poznaniu w 1930 r.

O istnieniu Krucjaty Eucharystycznej dowiedziała się m. Urszula Ledóchowska w 1920 r. w Rzymie od dyrektora Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, o. Maselli SJ. Idea tego ruchu zrodzonego we Francji w czasie I wojny światowej, mającego na celu zbliżenie dziecka od najmłodszych lat do Jezusa Eucharystycznego i wyrobienia w nim ducha "rycerza Bożego", który modlitwą i ofiarą zdobywa innych dla Królestwa Bożego, wydały się Matce Urszuli tak piękne, że podjęła starania o założenie Krucjaty w Polsce. Pierwsze polskie koło Krucjaty utworzyło w 1925 r. siedemnastu chłopców z parafii w Pniewach.
Wkrótce - mimo początkowej nieufności niektórych biskupów - Krucjata rozszerzyła się na cały kraj. W 1929 r. zrzeszała 20 tys. dzieci. Od 1927 r. dyrektorem KE w Polsce został o. Józef Bok, jezuita. Łódź od początku istnienia ruchu aż do wybuchu II wojny światowej pozostała głównym i najżywotniejszym ośrodkiem Krucjaty. W Łodzi siostry urszulanki prowadziły redakcję Orędowniczka Eucharystycznego, pisma Krucjaty, które błyskawicznie zyskało rzesze małych czytelników (w 1939 r. nakład wynosił 100 tys. egzemplarzy). Entuzjazm dzieci dla Krucjaty Eucharystycznej w naszym mieście zadziwiał wszystkich. Od 1928 r. organizacja była zatwierdzona przez władze szkolne i na równi z innymi mogła się rozwijać na terenie szkół. Dziewczęta i chłopcy przyjmowani byli od II klasy, po I Komunii św., najpierw jako kandydaci, a później - gdy ich postępowanie było zgodne z prawami Krucjaty - byli uroczyście "pasowani" na rycerzy i rycerki w kościołach parafialnych. Krucjata stawiała swoim członkom wysokie wymagania; żądała rzetelnej pracy nad sobą, wytrwałości w dążeniu do wskazanych ideałów, uczyła także korzystania z łaski Bożej na drodze do zbawienia. Na lekcjach religii, na zebraniach Krucjaty ukazywano dzieciom postaci autentycznych, współczesnych im "bohaterów ducha", których życiorysy, umieszczane w książkach i czasopismach religijnych, świadczyły, że świętość jest możliwa dla każdego. W pierwsze piątki miesiąca wszystkie dzieci przystępowały do Komunii św., a były także i takie, dla których Ciało Chrystusa stało się chlebem powszednim.
Krucjata stwarzała równocześnie dzieciom możliwość przyjemnego spędzania czasu we wspólnocie rówieśniczej pośród gier i zabaw. W każdą niedzielę podczas roku szkolnego gromady dzieci przychodziły do domu zakonnego przy ul. Czerwonej. Siostry dzieliły dzieci na grupy wiekowe i organizowały różne ciekawe zajęcia. Na zakończenie dnia wszyscy schodzili do kaplicy na wieczorne nabożeństwo. W wakacje dwie grupy po 150 rycerek wyjeżdżały do Kazimierza k. Lutomierska na kolonie letnie. Niewielki dom w Kazimierzu nie pomieściłby wszystkich, a więc dzieci goszczone były przez prawie wszystkie rodziny w tej miejscowości.
Matka Urszula odwiedziła kolonie w Kazimierzu, wzięła także udział w pierwszym Dniu Krucjaty, który odbywał się w Łodzi w 1929 r. O tym wydarzeniu pisała w kronice Zgromadzenia:
"29 maja - cudny, jasny dzień po deszczach i niepogodzie. Dzieci to sobie wyprosiły. Około 7.30 idziemy do katedry. Już tam roi się na placu od dzieci należących do Krucjaty. Ze znaczkami. Każda Krucjata ze swoją przewodniczką i sztandarem, do dwóch tysięcy dzieci! Wchodzą do katedry. (...) Ksiądz Biskup z asystą odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie. Potem Ksiądz Biskup i kilku księży rozdawało dzieciom Komunię św. Śliczny to był widok, i dzieci takie skupione! Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił sztandar Łódzkiej Krucjaty Eucharystycznej. Po nabożeństwie dzieci poszły na Czerwoną. Orkiestra prowadziła. Tam śniadanie. Potem na sali Geyera akademia, przemówienia o. Boka TJ, śpiewy i utwór sceniczny z żywymi obrazami. Po skończonej akademii dzieci uszykowały się w pochód czwórkami, ze sztandarami. Jedna orkiestra na początku, druga w środku. Na końcu szedł Ksiądz Biskup. Imponujący pochód dzieci ciągnął się na przestrzeni co najmniej kilometra. Z godzinę trwał pochód, aż doszliśmy do kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej. Na placu przed kościołem był ustawiony ołtarz. Przyniesiono Najświętszy Sakrament w monstrancji. Ks. prał. Kaczyński ślicznie do dzieci przemówił. Przepiękna uroczystość zakończyła się błogosławieństwem. Śliczny był ten pierwszy Dzień Krucjaty w Polsce". Następne były jeszcze bardziej liczne i imponujące.
W 1929 r. z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich papieża Piusa XI dzieci z KE na apel Orędowniczka Eucharystycznego napisały listy do Ojca Świętego. Ponad 2 tys. listów oprawionych w 9 grubych tomów m. Urszula Ledóchowska i o. Bok wręczyli Papieżowi na prywatnej audiencji 10 października. Do wybuchu II wojny światowej Krucjata Eucharystyczna rozwijała się, obejmowała nowe tereny i nowe tysiące dzieci. W 1939 r. liczba małych rycerzy i rycerek pozdrawiających się zawołaniem "Króluj nam, Chryste - zawsze i wszędzie" wynosiła ok. 200 tys.
Obecnie w parafiach, gdzie pracują szare urszulanki, w ich zakonnych ośrodkach, m.in. przy ul. Obywatelskiej w Łodzi, istnieją i prowadzą działalność dziecięce grupy Eucharystycznego Ruchu Młodych, będącego kontynuacją idei Krucjaty Eucharystycznej.

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

youtube.com

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem