Reklama

Aspekty

Wokół Eucharystii

– Wiele wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych na terenie diecezji działa w pojedynkę. Dążą do tego samego celu – upiększenia Eucharystii i formacji młodych chrześcijan, ale nie znają się nawzajem. Dlatego chcemy bardziej się zintegrować i wymienić doświadczeniami – mówi ks. Bartłomiej Rybacki, moderator ERM w diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum „Aspektów”

Ks. Bartłomiej Rybacki zaprasza do Świebodzina

KAMIL KRASOWSKI: – Co jest charyzmatem Eucharystycznego Ruchu Młodych?

KS. BARTŁOMIEJ RYBACKI: – Charyzmatem ERM jest pogłębienie wiary w dziecku, zwłaszcza tym, które przyjęło I Komunię św. Koncentrujemy się wokół Eucharystii, aby ją jak najlepiej przeżyć i zrozumieć, dlatego angażujemy się w jej przygotowanie i oprawę. Całą formację natomiast streszczają 4 zasady: żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich, bądź trzynastym apostołem. Wokół tych zasad staramy się kształtować dzieci i młodzież.

– Ilu młodych w diecezji należy do ruchu?

– W naszej diecezji istnieje wiele grup ERM, ale również bardzo liczne i prężne są schole parafialne, które często podejmują podobną troskę w swoich parafiach o uświetnienie Eucharystii, zwłaszcza niedzielnych. Angażują się w przygotowanie adoracji Najświętszego Sakramentu lub biorą udział w wolontariacie na rzecz chorych i ubogich. Nie nazywają się Eucharystycznym Ruchem Młodych i może sztywno nie trzymają się określonego na dany rok programu, ale robią to samo i formują swoich uczestników według podobnych zasad. A skoro każdy robi to samo, to warto działać we wspólnocie. Bo każdy w pewien sposób jest rycerzem i rycerką Pana Jezusa, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia.

– Jak wygląda formacja w ramach ERM?

– Formacja dokonuje się podczas cotygodniowych spotkań. Często jest część formacyjna polegająca na omówieniu konkretnego tematu, ale jest także modlitwa oraz próba śpiewu i czytań na niedzielną Eucharystię. Staramy się głębiej rozważać słowo Boże. Troszczymy się również o to, aby nasze spotkania były przeplatane zabawą, bo – jak mówiłem – ten ruch skierowany jest do najmłodszych. Przez zabawę i radość chcemy odkrywać Pana Boga, który kocha każdego z nas.

– Jak można wstąpić do ruchu i dlaczego warto?

– Można zapytać swojego katechetę lub księdza w parafii o to, czy odbywają się spotkania dla dzieci – w ramach Ruchu Światło-Życie bądź ERM. Często też księża lub katecheci zapraszają na takie spotkania podczas m.in. ogłoszeń parafialnych, przez strony internetowe parafii albo na katechezie. Jeśli w jakiejś parafii działa schola albo ERM gra i posługuje w czasie Mszy św., to warto podejść do osoby prowadzącej i zapytać, kiedy i gdzie odbywają się spotkania. Dzięki temu wiara dziecka rozwija się i pogłębia. A często ono właśnie staje się takim trzynastym apostołem w swoim domu, klasie i otoczeniu.

– Jak wygląda Księdza posługa jako moderatora ERM w diecezji?

– Moja posługa jest troską i umacnianiem wspólnot, które działają na terenie diecezji. Staram się troszczyć także o to, aby powstawały nowe.

– 8 czerwca br. po raz pierwszy odbędzie się Diecezjalny Zjazd ERM w Świebodzinie. Co było inspiracją, by taki zjazd zorganizować? Jak zapowiada się program tego wydarzenia?

– Jak mówiłem wcześniej, wiele wspólnot na terenie diecezji działa w pojedynkę. Wszyscy dążą do tego samego celu, jakim jest troska o upiększenie Eucharystii i formacja młodych chrześcijan, ale nie znają się nawzajem i nie czują się wspólnotą. Dlatego chcemy jeszcze bardziej się zintegrować, wymienić doświadczeniami i działać wspólnie. Świebodzin znajduje się w terytorialnym środku naszej diecezji, więc wszyscy będą mieli podobną odległość dojazdu. Rozpoczniemy Mszą św. w sanktuarium, a potem przejdziemy pod figurę Chrystusa Króla w radosnym orszaku ze śpiewem, dając świadectwo wiary. Tam będzie posiłek, ale także zabawa, prezentacja poszczególnych wspólnot, a całe spotkanie zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia.

– Kto może wziąć w nim udział?

– Udział może wziąć każdy. Zapraszamy nie tylko rycerzy i rycerki Pana Jezusa z ERM, ale także wszystkich uczestników scholi parafialnych. Jak wspominałem, mamy podobny charyzmat. Schole nie mają określonej struktury i programu formacyjnego, dlatego tym bardziej chciałbym, aby uczestniczyły w naszym spotkaniu. Byśmy nie czuli się jak samotni wędrowcy idący do Pana Boga, ale żebyśmy pamiętali o tym, że jesteśmy wspólnotą. Chcemy dobrze przygotować się do tego wydarzenia i jak najlepiej podjąć naszych gości, dlatego będziemy wdzięczni za wcześniejsze zgłoszenie grup, które wybierają się do Świebodzina. Można to uczynić np. mailowo pod adresem brybacki@wp.pl . Niech 8 czerwca Świebodziński Chrystus Król i wszyscy mieszkańcy naszej diecezji przekonają się o wielkiej sile Rycerzy Pana Jezusa i pięknym świadectwie wiary, jakie oni składają.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie dla wszystkich

2020-05-26 18:07

Niedziela warszawska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

antykoncepcja

życie poczęte

Magdalena Wojtak

Grażyna Rybak

O przemilczanych skutkach antykoncepcji, Służbie Zdrowia w czasie koronawirusa i ochronie dzieci nienarodzonych z doktor Grażyną Rybak rozmawia Magdalena Wojtak.

Magdalena Wojtak: Jaka panuje atmosfera w środowisku medycznym w związku z koronawirusem?

Dr Grażyna Rybak: Epidemia pokazała, co jest istotą lekarskiego powołania. Troska o zdrowie i życie mobilizują Służbę Zdrowia do wspólnego działania: lekarze, pielęgniarki poświęcają swoje zdrowie i chronią swoje rodziny, niosąc pomoc chorym. Wzruszają mnie postawy młodych lekarzy, którzy zdecydowali się nawet na kilkutygodniową rozłąkę z najbliższymi po to, żeby ich nie narażać na zakażenie. Nie spotkałam się w swoim otoczeniu z osobami, które unikałyby pracy w tym trudnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

2020-05-27 20:06

[ TEMATY ]

Kaja Godek

Artur Stelmasiak

Mówienie prawdy o związku homoseksualizmu z pedofilią – dozwolone. Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek.

Już po pierwszym posiedzeniu sąd umorzył sprawę przeciwko Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina. To sprawiedliwa odpowiedź na absurdalne zarzuty ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Umorzenie sprawy potwierdza, że prawdę o związku homoseksualizmu z pedofilią można i trzeba mówić.

Siedem osób, wspieranych przez OMZRiK oskarżyło Kaję Godek za słowa, wypowiedziane w telewizji Polsat News podczas dyskusji o filmie braci Sekielskich i o pedofilii w Kościele Katolickim. Politycy lewicy prześcigali się w oburzeniu, że pośród księży znajdują się osoby wykorzystujące seksualnie dzieci. Kaja Godek zwracała uwagę na fakt, że niezależnie od tego, czym zajmują się na co dzień sprawcy pedofilii, większość przestępstw z tego obszaru ma charakter homoseksualny.

27 maja 2020 sąd umorzył postępowanie, stwierdzając o bezzasadności oskarżeń kierowanych pod adresem Kai Godek.

„Cieszę, że że prawda zwyciężyła. Nie możemy pozwolić, aby homoseksualne lobby zamykało nam usta w sprawach tak ważnych. Trzeba mówić głośno o tym, jak środowiska homoseksualne podchodzą do dzieci. Tylko twardy opór społeczny wobec pomysłów lobby LGBT może zagwarantować bezpieczeństwo tym dzieciom w przyszłości.” - powiedziała Kaja Godek.

W międzyczasie życie dopisało do sprawy swoją puentę. Najnowszy film Braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” tylko potwierdza tezę o związku pedofilii z homoseksualizmem. Jest ona nawet wyartykułowana wprost.

Lobby LGBT zareagowało oczywiście oburzeniem, a niektórzy homoseksualni influencerzy wezwali nawet do usunięcia z reportażu niewygodnych dla nich fragmentów. Ciekawe, czy reżysera filmu także oskarżą o znieważanie homoseksualistów…?

Środowisko Ośrodka znane jest z nękania osób o konserwatywnych poglądach. Posługuje się przy tym słynnym artykułem 212 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli tzw. „zniesławieniem”. Jest to też dla Ośrodka źródło dochodów – na profilach w mediach społecznościowych chwali się pisaniem pozwów i aktów oskarżenia i zbiera pieniądze na kolejne sprawy.

Tym razem było podobnie. Osoby, które podpisały się pod aktem oskarżenia nie zebrały się spontanicznie. Ośrodek ogłaszał nabór chętnych m.in. na portalach społecznościowych. Tak naprawdę nie wiadomo nawet, czy oskarżyciele to homoseksualiści…

Warto wspomnieć, że Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii. Został prawomocnie skazany za oszustwa finansowe.

CZYTAJ DALEJ

„ZAJMIJ SIĘ MNĄ” - debiutancki album Siostry Janiny

2020-05-28 10:55

mat.prasowe

Debiutancką płytę Siostry Janiny pt. „Zajmij się mną” wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

22 maja 2020 r. ukazał się debiutancki album Siostry Janiny zatytułowany „Zajmij się mną”.

Na płycie znajduje się 10 piosenek utrzymanych w stylu modern vintage – połączenie muzyki pop z folkiem, country, country bluesem, soulem i bluegrassem. W warstwie tekstowej, w charakterystyczny dla siebie sposób, poruszane są kwestie egzystencjalne i duchowe. Z jednej strony traktują o ludzkiej, wewnętrznej walce, o marzeniach, lęku, nieakceptacji siebie a z drugiej o odwadze, tęsknocie i miłości.

Album promowała piosenka "Zajmij się mną", która zdobyła duże uznanie zarówno w środowiskach muzyki chrześcijańskiej, jak i świeckiej. Singlowi towarzyszył też teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz, w całości zrealizowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na płycie, utwór ten znalazł się w dwóch wersjach – radiowej, znanej słuchaczom i półakustycznej będącej tzw. bonus trackiem albumu. Drugim singlem promującym płytę jest piosenka Żyję swoim tempem, która z dnia na dzień cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Towarzyszący jej teledysk jest retrospekcją działalności wolontariackiej s. Janiny.

Autorką wszystkich tekstów piosenek jest s. Janina, natomiast za kompozycję i aranżację odpowiada Tomek „Konfi” Konfederak. Produkcją płyty zajął się amerykański inżynier dźwięku Josh Harris.

Płyta została wydana w formie digipacku. Album dostępny jest w wersji fizycznej w sklepach muzycznych, internetowych i księgarniach oraz digitalowej w serwisach streamingowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję